bugün

israil esed in kalmasını istiyor

savaşın devam etmesi amerika'nın, türkiye'nin ve başta israil'in işine gelir. savaş ne kadar uzun süre devam ederse ortadoğunun az buçuk istikrara sahip, güçlü bir ülkesi olan suriye o kadar zayıflayacaktır. ayrıca esad diye bildiğimiz fakat günümüzde esed olan arkadaşın düşmesi, suriye'yi zannedildiği gibi barışa değil kaosa sürükler ve zaten bitmiş suriye büyük ihtimalle etnik gruplar tarafından bölünecektir, sonuçta hepsini bir arada tutacak gücün kimsede olmadığını biliyor olacağız dahası esed düşer düşmez zaten az çok bildiğiniz ülkeler bunun girişimini yapacaktır . bunun olma ihtimali bile israil'in esedin gitmesini istemesi için bir sebep. pek inandırıcı olmayan, biraz da israil'in beklenti ve amaçlarını toplumdan saklamak için yazılmış bir haber olduğu söylenebilir. ayrıca esed giderse israil yanar diyene de söylemek isterim ki asıl kalırsa yanar, gitmesinden yana olduklarını defalarca ifade ettiler ve esedin mücadelesini gayri meşru olarak nitelendirdiler. birde 2 yıllık yıkıcı bir savaştan çıkmış bir ülkenin aklından zoru olması lazım ki israil gibi bir ülkeyi yakmaya tenezzül etsin.

edit: ayrıca türkiye'nin bu savaşta tek tedirgin olduğu nokta sınır güvenliği. yoksa uzun vadede bu savaşın türkiye'nin lehine olduğunu siz de onlar da gayet iyi biliyorsunuz. komşu ne kadar zayıfsa, siz o kadar güçlüsünüz. ayrıca ben son zamanlarda verilen "yanıldık" demeçlerinin esedin düşmeyeceği ihtimalini göz önüne alarak geçmişte esed hakkında yapmış oldukları demeçleri yumuşatma amaçlı düşünüyorum. bunun yanında israil'in bu tavrının aldığı istihbaratlar doğrultusunda olduğunu, dolayısıyla özgür suriye ordusunu zayıflamaya başladığını düşünmeye başladım. israil boş yere tükürdüğünü yalamaz.