bugün

hülya avşar ın kadınlar da kaşınmasın demesi

kadına şiddet uygulayan erkek değildir, hülya avşar ise sadece medya maymunu'dur.

konu ile ilgili bir yazı.

--spoiler--
Kadına şiddette hepinizin parmağı var

Önce bir şakayla başlayacağım yazıya, geçen gün 1 milyar kadın şiddete hayır diye çıkıp dans etti ya içimden dedim ki “Yahu ne saçma. Sanki dayak yemek harika bir şey, sanki kutlama yapıyorsunuz.

Onun yerine ya başka bir şey buluvereydiniz ya da her biriniz gidip bir adam döveydiniz.”
Dedim ya şaka.
Yine de dans kısmı benim için hâlâ çok anlamlı değil açıkçası.
Bu ülkede kadına uygulanan şiddet bitmez.
Ne zaman adam gibi bir yasa çıkar, ağır cezalar falan gelir, anca o zaman olur şiddette azalma.
Çünkü her şey kadına şiddete odaklı.
Çünkü tüm düzen, tüm oyun kadın üzerinden dönüyor.
Arabayı yavaş kullanan, park etmekte zorlanan birini gören yan arabadaki adam; “kesin kadındır” diyor.
Reklamlarda yaşlanan, altına kaçıranlar için ped tanıtımı yapılıyor; ikisi de kadın.
Sanki adam yaşlansa da altına kaçırmıyor.
Daha siniri kadınlar için “günlük” ped reklamı var.
Ne pismişiz ayol, o ne, onu ben bilmiyorum.
Dizilerdeki kadın aşağılamalarına falan girmiyorum bile. Daha birçok konuya giremiyorum, yer yok. Bu konudan zaten köşe yazısı olmaz, kitap olur.
Geçen gün Yetenek Sizsiniz’de üç buçuk yaşındaki bir oğlan çocuğu bir şarkı söylüyor;
“Al kızını koy çuvala, salla salla vur duvara!”
Eh, bu çocuk büyüyecek, değil mi ama?
Yaz yaz bitmez kadına yaptıklarınız, benim yerim de kısıtlı, o zaman dilimizden düşmeyen şarkılardan dem vuralım;
“15 yaşında Nazife Hanım kimlere aldanmış” diyor, aldanan Nazife yani.
“Henüz girmiş 13-14 yaşına, edalı işveli köylü güzeli” sapık sübyancı seni!
“Giyme dedim, giydin, sen getirdin türlü halleri başıma, her şeyi hak eder bu kadın”
“Dam üstünde un eler, tombul tombul memeler, kavuşmuyor düğmeler”
“Çözüver göreyim sinelerini, dolanayım beline”
“Geceler çok uzun, yalnız yatılır mı”
“Halime’yi samanlıkta bastılar, donunu gül dalına astılar”
“Komşu kızını zapt eyle, yaylalar yaylalar, bizim oğlan âşıktır diloy diloy yaylalar”
“Sarışın-esmer fark etmez piyadeler affetmez...” Affetmez, sen zapt et kızını çünkü suçlu o!
“Düriye’nin güğümleri kalaylı, fistan giymiş etekleri alaylı...”
“Karac’oğlan der ki, geldim kapına/ Mâil oldum cemâlına, yapına/ Baban senin ne istiyor tapuna/ Para ile geldim satın almaya...”
Zaten ben malım ya, buyurun! Para ile satın alın!
Biz daha çok dayak yeriz, daha çok taciz-tecavüze maruz kalırız.
A be kadınım, ülkede neler yasakken sen dillerden düşmeyen şu şarkılarına bir baksana, sadece şarkıların anlatır şu dünyanın kaç bucak olduğunu sana.
ayşe_aral

--spoiler--