bugün

muhabbet tecavüzcüsü

muhabbet etmeye ant içmiş kişilerdir. karşısının muhabbet etme isteğinin onun için önemi yoktur. seve seve olmazsa sike sike muhabbet edecektir.

yer olmadığından servis şoförünün yanına oturduğum bir iş çıkışı. zaten istanbul'da kıtalararası yolculuk yapıyorum. günün yoğunluğunun üstüne mesaiye de kalmışım ekstra yorgunum yani. kulaklığımı taktım, gözlerimi kapattım. tek umudum biraz dinlenmek.
servis şöförü bir iki kez muhabbet başlatıcı hareketlerde bulundu. kulaklığım var duymuyorum numarasına yattım.

biraz zaman geçti. ve allah beni kahretsin ki gözlerimi açtım. meğerse yavşak sauron'un gözü gibi beni gözlüyormuş. göz teması kurulduğu anda kurtuluşum yoktu. ve efsane cümle ile açılışı yaptık.
- trafik de sıkışık.

pezevenk sendeki gözde bendeki ne. görüyoruz amk. trafik sıkışık. bir de asrın tespitini yapmış gibi mimikler filan.

neyse birkaç cümleden sonra muhabbeti kapatmaya çalıştım. biraz sonra birşeyler daha söyledi. ondan sonra adam dürttü resmen.
- şşşş bak bak kazaya bak.

lan bana ne? dilber ay'ın dediği gibi "zorunda mıyım?" demek isterdim ama neyse dedim.
ilgileniyormuş gibi yaptım. ama kaçarı yoktu artık. baktım adam tsunami gibi geliyor. ne kulaklık dinliyor, ne gözü kapatma dinliyor. setleri tek tek yıkıyor. ben de dinliyormuş gibi yapmaya başladım. adam da anlattıkça anlattı.

dayanamadım mazoşistliğin dibine vurdum
- sizin de işiniz zor be!

dedim. beyin sikişinde sınırları zorladım.

----

benzerlerini şehirlerarası otobüs yolculuğunda yaşarım. önümde oturan teyze yanındaki genç kıza.
- kızım kurabiye yer misin?
- kızım okuyor musun?
- pek de güzelmişsin.
- sen de mi X şehrine gidiyorsun (be amına kodumun karısı herkes oraya gidiyor işte)

tuzaklarından biri ile yanaşır. kız nezaket icabı güleryüz gösterdi mi bittiğinin resmidir.

sonra torununun einstein olduğunu mu öğreniriz? futbolda messi kadar yeteneği olduğunu mu? yoksa varady gibi bir gitar virtiözü olduğunu mu?

övgü edebiyatı ilgi yitirdiğinde yergi edebiyatı başlar.
- damadının hayırsızlığından
- emeklililerin sorunlarına kadar

her türlü sorun dinlenilir.
----

sözün özü kaçıs yoktur bunlardan efenim. siz setler kurdukça onlar aşacak yöntemler bulur. en temizi dinliyormuş gibi yapmak, arada kafa sallamak ve suratına bir yumruk patlatsanız suratının alacağı şekil gibi yaratıcı unsurları hayal etmektir.