bugün

haciz işleminde malları kaldırmak ya da yazmak

haczi kabil olmayan mallar terimi daha öncede yasada mevcuttu. isteyenler bunu araştırabilir. bakınız bizim ülkemizde bir sıkıntı var. nedense herkes herşeyi çok iyi bilir. madem bu kadar biliyorsunuz haciz işlemini borçlulardan, ceza davalarını hapiste yatan bir arkadaşınızdan, boşanma davasını boşanan bir tanıdığınızdan öğrenin. ne gerek var avukat değil mi? nasılsa bunlar olup bitiyor. daha öncede haczedilemeyen mallar yasada tarif edilmişti ama bunun takdiri icra memurunda değildi. icra memuru haciz ya da muhafaza işlemini yapar, eğer siz yok efendim bu mal haczedilemez ya da bana ait değildir istihkak davası açacağım derseniz icra tetkik merciine başvurur, eğer halıysanız kararı alır ve mallarınızı iade ettirirdiniz. bu yeni bişey değil, yeni olan menkul mallardaki haciz işlemlerinde biraz daha iyileştirme ve borçlu lehine yapılan düzenlemedir. ayrıca devletin memuru dolandırıcı değildir. o da yaptığı işlemlerden dolayı yargı merciilerine karşı sorumlu ve denetim altındadır. cezalar ve işlemler şahsidir. sizin başınıza geldi diye aynı şeyin başkasının başına aynı şekilde gelmesi beklenemez. siz yine de avukatları dinleyin zarar etmezsiniz.