bugün

ingilizcedeki the kelimesinin çok gereksiz olması

"the" ifadesi genellik ifade eder. örneğin," I saw the cat" cümlesinde ben kediyi gördüm anlamını verir.. bu kedi herhangi bir kedi değildir... hangi kedi olduğu ve nitelikleri bellidir. .. " I saw a cat" derseniz , ben bir kedi gördüm anlamını verirsiniz... kedinin hangi kedi olduğı belli değildir.. herhangi bir kediyi görmüşsünüz anlamı vardır. ... örneğin I ate an apple derseniz, ben bir elma yedim, I ate the apple derseniz ben elmayı yedim ifadesi verilir... "the apple" ifadesi, hangi elmayı yediğinizi, an apple ifadesi ise herhangi bir elmayı yediğinizi belirtir.. özel isimlerin ve şahıslara ait ifadelerin başına the eklenmez... lord of the rings ifadesinde,yüzüklerin efendisi anlamı verilid. burada yüzükler bellidir... aslında lord da bellidir.. zira lord kelimesinin başına the konulması gerekmez.... aklımda kalanlar bunlar... bir sonraki dersimizde zamanları işleyeceğiz... simple present tense( geniş zaman- düzenli yapılan eylemler için kullanılan zaman kipi), present continious tense( şimdik zaman- şu an yapılan eylemler için kullanılan kip), past tense( geçmiş zaman- görülen geçmiş zaman- etkisi sürmeyen eylemler için kullanılan kip), present past tense( geçmiş zaman- görülmeyen zaman- etkisi halen devam eden), past continious tense( şimdiki zamanın geçmiş kipi ifadesidir- iyordum anlamını verir), past perfetc tense( mişli geçmiş zaman)...

edit:hadi tekrar edelim.. the car( araba- ama o araba.. hangi araba olduğu belli) a car( bir araba, herhangi bir araba) bu arada "the" ve "a/an" ayrımını da işlemiş olduk dersimizde.

edit: ve sen enrty'mi atrılayarak dersimizi anlamış olduğunu bana ifade ettin.. eğitim heryerdedir.. sözlükte bile...

edit: oyy nasıl da pıt pıt artıladı çalışkan öğrenci ya...