bugün

saçmalamada sınır tanımamak

alfabemizde sert sessizler, süreksiz sessizler gibi harfler olduğu gibi küfür etme harfleri adını verdiğim bir harf grubu var. h,ı,m ve n harfleri onlar. hani deriz ya "hımınımmınınımının" diye... tez elden türk dil kurumuna başvuruyorum. ha bir de bülent ersoy ince l si var alfabede...

muzda hans isminde bir yarışma başlatıyorum. almanya'dan bir avuç genci toplayıp bodrum'da muza bindireceğim.

çocuklarımız otomobiller konusunda cama yapışma derecesinde teknik bilgiye sahipler. sekiz yaşındaki bir çocuk son model bir otomobilin camına yapışıp sadece hız ibresine bakıp onun kaç bastığını anlayabilir. riskli oynarlar biraz da... onlara göre ibrenin son gösterdiği sayı, arabanın basma sınırıdır. hatta hız o sayıyı geçtiğinde aracın motoru patlar onlara göre...

bir dönem çok popüler olan sihirli annem dizisindeki tüm karakterler nefes nefese heyecanlı konuşuyorlardı... sihirli annem değil de sinirli annem... sinirli annem fikrini de ilk latif demirci'den duymuştum.

kentucky fried chicken amblemindeki yaşlı adam freud gibi... kentucky freud chicken o zaman...

bilgisayarımız yokken, bilgisayarların çok da yaygın olmadığı zamanlardı... bilgisayarcıya gittik aldık ilk bilgisayarımızı. herkes soruyordu, "ne yapacaksın onunla" diye? "ders yükleyecem ona" diyordum. ders yükleme ne lan? hadi oyun oyna, resim yükle de...

üniversite sınavını kazandığım zamanlar mahallenin herşeye karışan teyzeleri yine beni soru yağmuruna tutmakta gecikmedi. kendilerinin puan sistemiyle hiç bir alakaları olduğunu bilmediğim halde neden puanımı sorduklarını ve cevabımı verdiğimde neden "aferin çok iyi"dediklerini merak ederim... ösym başkanı mı oldunuz? doğru; her yere karışa karışa karışmadığınız bir orası kalmıştı...

otomobil ayakkabı gibiymiş; ikisi de bastıkça açılır...

yuvarlak bir tepeden "gaydırıbubbak cemilem" diyerek gelen bir sümer ezgü'nün önce keli, sonra omuzları, sonra da oynak dirsekleri gözükür... bu görüntüler bu türkünün klibinden... yalan değil...

kaçan tren büyük olur, sizi kaçıranlar size uzaktan öküz gibi bakarlar... ok raydan çıkar.