bugün

günde 5 saatten fazla uyuyanlar gerizekalıdır

leanorda da vinci, newton gibi bilim adamlari gunde 1-2 saat uyurdu... nicola tesla gunde 3 saat uyur, ayda bir gun de dinlenmelik 4 saat uyurdu...

Hadi len, insan hic oyle yasar mi derdim. bir donemde 5 ders alip, her gun 3 saat spor yapip, part time iste calisip ev kirasini cikarip, kendi kendine de insan bakiyora, mecbur gunde maximum 3 saat uyur... Gectim onu, akademik dunyanin icerisindeyim, hayatim profesorlerle beraber geciyor... Tanidigim profesorlerin cogu gunde 2 saatten fazla uyumuyor. onlardan ogrendim kahve icmeyi zaten. bizim ofiste kahve bitti mi uretkenlikte bitiyor. Tartistigim bir kac hocaya gore araplar modern cagi kahve ile kurmustur... Her neyse, konumuza donelim;

PAtronum, ki ayni zamanda hocam da, hafta sonlari da dahil labaratuvarda gecirir. Aksam 6 gibi eve gider, karisi ve cocuklariyla yemek yer, 9 gibi cocuklarini yatirir, karisiyla 2 saat gecirir o uyuyana kadar, gece 12de labaratuvara calismaya doner...

Gecen donemki elektronik hocam ara sinavin nasil gectigini sorar. bir arkadasim "1 haftadir uyumuyorum" diye sikayet eder. herif, "fizikci olacaksan uyumamaya alisacksin, ben 1991den beri uyumuyorum" diye yapistirir cevabi...

Insani gece ayakta tutacak bir isi varsa, sevdigi isi yapiyorsa yani birak gunde 5 saati, hic uyumadan dunyalari yaratir...

Cok uyuyana gerizekali demek yanlistir. Hayatini adayacak isi/kisiyi bulamamis kisilerdir onlar...