milli mücadele de bolşevik yardımları

ne kadar sovyetleri ve temsil ettiği rejimi sevmesekte gözardı edemeyeceğimiz gerçek. sovyetler kurtuluş savaşında türkiye ye hatırı sayılır yardımlar yapmıştır. tabi bunda mustafa kemal'in de dehasının önemli rolü olmuştur. mustafa kemal ingilizleri istanbuldan sovyetler sayesinde kurtarmıştır. şöyleki ruslarla anlaşarak onlara kominst olacağı sözünü vermiş bunun karşıığında onlardan yardım almıştır. bu yardım sayesinde mustafa kemal ingilizlere bir ültimatom vermiştir. ültümatomda tüm sovyet orduları emrimde eğer ingilizler marmara bölgesini derhal boşaltmazlarsa emrimdeki ordularla ingilizlere savaş açacağım şeklindedir. ve sovetlerde bunun doğruluğunu onaylıyınca ingilizler tıpış tıpış çekilmek zorunda kalmışlardır. ama burda şunu unutmamak gerekir ingilizler savaşı tercih etseydi sovyet orduları gerçekten atatürk ün emrine girmiyecekti yani bu sadece bir bilörfdü ve yediler önemli olanda budur zaten. ama tabi sovyetlerin kars ardahan batum ve boğazlar bizimdir ve alıcaz sözlerinide unutmamak gerekir. yani bizi babalarının hayrına korumamışlardır. işlerine gelince bize düşman olmayıda bilirler.