bugün

milli mücadele döneminde rusya' nın türkiye' ye yardım ettiği doğrudur. fakat milli mücadeleyi türk milleti kazanmıştır. ayrıca rusya' nın o dönemde bize yardım nedenini de düşünmek gerekir. komünizmi yaymak asıl amaçtı. tabiki mustafa kemal in güzel manevraları ile bu tehlıkeden uzaklaşılmıştır. çünkü o hiç bir zaman komünizmi onaylamamıştır. sadece rusya'yı olası bir tehlıke daha yaratmamak için oyalamıştır. ayrıca orta asya türk devletleri bu dönemde türkiye' ye büyük yardımlarda bulunmuştur. rusya o dönemde bu yardımlardan da faydalanmıştır. çünkü bu yardımların geçiş yolu rusya' dan geçmekteydi.
komünizmi yaymaktan öte ,türkiyenin vermiş olduğu mücadelenin emperyalistlere karşı olması ve rusyanın anti emperyalist bir sisteme gecmesinden ötürü bizlere yardım edimiştir .bunun bir ikinci nedenide muttefik güçlerin anadoludaki bu direnci kırmasıyla henuz tam olarak toparlanamamıs rusyayı gafil avlayabilme ihtimalinin yüksek olmasıydı.bolsevik devriminden sonra carlık yıkılmıstı ancak halen daha rusyada iç karısıklıklar ve ekonomik sıkıntılar had safhadaydı.bunun nedeni yaklasık 20 yıldır sürekli savas halindeki rus halkının (japonlarla,almanlarla ve osmanlılarla) oldukca bitik,yorgun ve sefil vaziyette olmasıydı. ekim devrimi nden sonra rusyanın vaziyeti için.

(bkz: rus iç savası)

güclü teorilere göre canakkalede müttefikler sanslarını biraz daha zorlasalardı karadenize acılabilecekler bu vesile ile müttefikleri rusyayı, almanlara karsı koruyabileceklerdi.ancak rusyadaki sistem değisikliği nedeni ile muttefikler isgalin siddetini artırmamısdır.nede olsa kendi ideolojilerine tamamen ters bir sisteme gecmişti rusya.onlara yardımcı olmak ahmaklık olurdu.

ayrıca rusyada devrim olduktan sonra isgal altındaki kars, mus, van gibi illerimizden ruslar cekilmişdir. anadoludaki anti emperyalist mücadeleye destek için.taksimdeki heykele dikkatlice bakarsanız kasketli rus bi asker gözünüze carpar.o adam sus olsun diye değil , rusların bizlere ettikleri yardımları hatırlatmak için oradadır.
ne kadar sovyetleri ve temsil ettiği rejimi sevmesekte gözardı edemeyeceğimiz gerçek. sovyetler kurtuluş savaşında türkiye ye hatırı sayılır yardımlar yapmıştır. tabi bunda mustafa kemal'in de dehasının önemli rolü olmuştur. mustafa kemal ingilizleri istanbuldan sovyetler sayesinde kurtarmıştır. şöyleki ruslarla anlaşarak onlara kominst olacağı sözünü vermiş bunun karşıığında onlardan yardım almıştır. bu yardım sayesinde mustafa kemal ingilizlere bir ültimatom vermiştir. ültümatomda tüm sovyet orduları emrimde eğer ingilizler marmara bölgesini derhal boşaltmazlarsa emrimdeki ordularla ingilizlere savaş açacağım şeklindedir. ve sovetlerde bunun doğruluğunu onaylıyınca ingilizler tıpış tıpış çekilmek zorunda kalmışlardır. ama burda şunu unutmamak gerekir ingilizler savaşı tercih etseydi sovyet orduları gerçekten atatürk ün emrine girmiyecekti yani bu sadece bir bilörfdü ve yediler önemli olanda budur zaten. ama tabi sovyetlerin kars ardahan batum ve boğazlar bizimdir ve alıcaz sözlerinide unutmamak gerekir. yani bizi babalarının hayrına korumamışlardır. işlerine gelince bize düşman olmayıda bilirler.
yapıldığı kesin olan yardım..
ancak parasal anlamda en büyük yardım hintli müslümanlardan gelmiştir..
okullarda tarih dersinde bahsedilmeyen yardımdır. tarih dersinde oraklarla, sopalarla, kıytırık silahlarla savaştığımız anlatılır.
silah desteğidir. ayrıca komutanları da savaşlarda taktiksel açıdan yardımcı olmuslardır. maddi destekse yine rusların aracılığıyla rus topraklarında yaşayan müslümanlardan ve türklerden toplanmıştır.
(bkz: #4729294)

kemal kara kitaplarinda ki tek dogrudur.. osmanli imparatorlugunun ordu depolarini bosaltmayi basarabilmis olan tbmm hukumeti askerlerine yetecek ikmali burdan saglayamamistir..

bagimsizlik savasinin baslangicinda en buyuk yardim rusyadan gelmistir, ki bu mustafa kemal`in sosyalist bir rejimi kurmayacagini anladiktan sonra (kutahya eskisehir muharebeleri) yardim buyuk oranla kesilmis, ustune ustluk sakarya savasinin sonundaki sonuca gore enver pasa komutasinda bir orduyu anadoluya gondermek icin hazir tutmuslardir..

gelen yardimlar ise daha cok sahra toplari ve mossin-nagant tufekleridir..
gerçekten var olan yardımdır bu yardımın önemli kısmı nakit para olarak yapılmıştır. bu paralar ise orta asya türklerinin özellikle özbeklerin toplayarak moskavaya gönderdikleri paralardır. bunlar moskava aracılığıyla anadoluya gönderilmiştir. ayrıca sovyetlerin ingilizlere karşı mücadele eden türklere yardım etmesi doğaldır. hem komunizmin emperyalizme olan mücadelesi hemde iran üzerinden gelen ingiliz baskına birde anadolunun eklenmesi sovyetlerin zararına olurdu. tabi boğazların da ingilizlerin elinde olması sovyetlerin geleceği için tehlikeli olurdu.
(bkz: sovyetler birligi nin kurtulus savasi yardimi)* *