bugün

2011 üniversite tercihleri

bu sene 25 temmuz-5 ağustos arası yapılacak tercihlerdir. belki sınava girmekten daha zordur bazı adaylar için. iyi bir puan almışsıınızdır belki ama hangi okulu ve bölümü tercih edeceğiniz konusunda kararsız kalırsınız. aa bak bu ünide dersleri iyi öğretiyolar ama ortamı kötü veya bunun ortamı iyi ama eğitimi kötü gibi ikilemlerde kalırsınız. önemli olan gelecekteki hedeflerinizdir. eğer iyi bir işe girmek istiyorsanız iyi eğitim veren bir üniversiteye gitmenizde fayda vardır. ama ne yazık ki çoğu devlet üniversitesinde eğitim çok kötüdür. bu üniler arasında öğrencilerin rüyalarını süsleyen üniler de vardır ne yaık ki. büyük şehirlerde okuyosanız daha avantajlısınızdır çünkü bir çok seçeneğiniz vardır. özellikle ankara veya istanbuldaysanız. ilk önce özel bir üniversiteye mi yoksa devlet üniversitesine mi gidceğinize karar vermelisiniz. mesela x bölümünü istiyorsunuz ama devlette tutmuyor ama özelde yarı burslu tutuyor diyelim. eğer ailenize fazla yük olmayacaksa o x bölümünü özel ünide okumnızda fayda var. hem istediğiniz bir bölümden mezun olmuş olacaksınız. hem iyi bir dil eğitimi almış olacaksınız hem de zaten sevdiğiniz dersleri göreceğinizden fazla zorlanmayacaksınız.

şunu belritmek isterim ki bu tercihin bir geri dönüşü yok. o yüzden sıralamayı düzgün yapmak aldığınız puana ve sıralamanıza göre hangi üniyi yazacağınıza iyi karar vermek önemli. bu başlığı üniversite tecrübesi olan veya sınava daha önce girip tercih yapmış ama istediği bölüm gelmemiş yazarların bu sene ilk defa tercih yapacak gençlere yol göstermesi ve fikir vermesi için açtım. umarım üniversite adaylarına faydalı olur.