bugün

27 ocak 2007 cumartesi 10000 başlık zirvesi

yaklaşık 1-2 saattir sözlüğe ara ara bakıyorum, sürekli başlık açılıyor. "allah allah ne oluyor lan?" derken gördüm zirveyi. her ne kadar zirveyi isteyenlerin bana kızacağını bilsem de şunu söyleyeyim yanlış planlanmış bir zervedir. örnek olarak 5 hazirandaki 5000 başlık zirvesi verilmiş, evet ben de katılmıştım o zirveye ama o zaman uludağsözlük'ün okuru diye bir şey yok gibiydi. kendimiz yazıyor kendimiz okuyorduk. şimdi var mıdır bilemem ama olduğu söyleniyor, uludağ sözlük ekşi sözlük'ten sonra gelen sözlük deniyor. bu zirve ne olursa olsun okuru sözlükten uzaklaştırır. bir okuma isteği bırakmaz. sürekli aşağı akan bir sol frame de bence kimsenin tercihi değildir. sol frame tabii ki aşağı akacaktır ama ben bir başlığı okuduktan sonra, ondan sonra hangi başlıklara entry girilmiş görmek isterim. bu zirve bunu imkansız kılıyor. dolayısıyla sözlüğün hazirandaki durumu şu andan çok farklı olduğu için o daha mantıklıydı, (ki o zaman bile benim şimdi hak verdiğim bazı eleştiriler gelmişti) ama şimdi çok yanlış bir iş çok.

heee bize okur lazım değil, biz kendimiz yazıp okuyoruz "böyle iyi" diyenler için söylenecek bir şey yoktur elbet.

son olarak peki biz bu "açığı" nasıl kapatacağız diye bir soruyu aklından geçiren varsa ona da bir cevap bulayım da akıllar bulanık kalmasın. bu işi yapmak isteyen ve insanlar kendi aralarından haberleşir (adam başı 200 başlık açacağını düşünüyorum) her insan bir gün yazar, hem sol frame rahat olur, hem amaca (tabi amaç bilgi yüklemekse, gerçi bilginin ne olduğu da tartışılır ya neyse...) ulaşılır ya da en mantıklısını söyleyeyim zaten yazmak için buradasınız kardeşim, özel bir gün belirlemeye gerek var mı? isteyen istediği zaman yazsın, ama böyle olunca olmuyor...