bugün

390 milyon 441 bin 624 lira nereye harcandı

tanım: bilinmemektedir.

örtülü ödenek harcamaları yasa gereği açıklanması yasaktır. gidip biyerlerden öğreneyim desen yasaya takılırsın. mesela;

vatandaş: sayın başbakanım bu para nereye harcandı.
başbakan: yasa gereği bunu açıklamamız yasak.
vatandaş: nasıl olur? bu kadar büyük bir tutarın nereye harcandığını öğrenemeyecek miyiz yani?
başbakan: yasalar bunu gerektiriyor.
vatandaş: böyle yasa mı olur?
başbakan: ben mi çıkardım yasayı. teeee çiller zamanında çıkan bir yasa bu.
vatandaş: iyi de, siz de yaklaşık on yıldır hükümettesiniz. üstelik de yüksek bir milletvekili sayısı ile. neden bir düzenleme yapmadınız?
başbakan: sana ne lan!
vatandaş: lan mı? canın sağolsun.

şimdi diyeceksin ki, ''ulan adam bir çiftçiyle bir tartışmaya girdi. ısıtıp ısıtıp getiriyorsunuz önümüze. öyle diyorsun da bak kardeşim bu örtülü ödenek denen illette senin de paran var. mesela sütü bozuk bir patronun yanında değil isen, kurumsal bir yerde çalışıyorsan her ay düzenli olarak maaş bordrosu da alırsın. brüt denen illet ile net denen sıcaklık arasında ki fark aslında sana direk sokulan kazıktır. bu ay bana sokulan kazığın miktarını söylüyorum: 320 tl

gelir vergisi, sigorta kesintisi, işe sigorta kesintisi, damga vergisi. ''eee sigortan yatıyo işte mına goyum daha ne'' tamam sigortam yatıyorda. ben bir de ilaç alırken fark ödüyorum. bir de işten çıkartıldığımda hastalanıp muayne olabilmem için geçerli süre sadece 10 gün. daha önce altı ay boyunca muayne olabiliyordum. sonra benzinden alınan vergi var. % 56, yani 100 tl verip aldığın benzinin 56 lirası senin deponda değil. nasıl olsun ki? bu ülke de çok makam arabası var. her makam arabasının yanında gezen en az bir tane de koruma arabası var. bu ülke de et balık kurumu müdürüne ait makam arabası var. sanırım 97 model siyah bir opel vectra. 06 ebk ... böyle de bir plakası vardı. bu kadar makam arabası olan bu kadar koruma arabası ile gezilen bir ülke de alınan bu benzin vergisi az bile. daha bu şekilde alınan vergilerin haddi hesabı yok. sen emekli olabilmek için 65 yaşı beklerken (65 yaşında emekli olunca da torununla balığa falan çıkamıyorsun, taksicilik falan yapıyorsun) milletvekilleri 5 yıl sonra kıyak emekliliğe geçiyor. işte o emekli paraları da senin benim cebimden çıkıyor. işte bu yüzden bu örtülü ödenek nereye gidiyor hala bilemiyoruz.

evet, çiller zamanın da şaka gibi bir olayla çıkan yasa hala önümüzde şaka gibi durmakta. o zaman da sayın çiller' e sorulmuştu bu soru;

vatandaş: sayın başbakanım bu para nereye verdiniz.
çiller: verdiysem ben verdim.

aynen böyle demişti. ondan sonra da bu şaka gibi demeç yasa olarak çıktı ve hala durmakta. şimdi biz bu paranın nereye harcandığını bilmiyoruz.

bu bir ankettir. bu para nereye harcanmıştır?

unutmuşum editi: bu arada örtülü ödenek için ayrılan bütçe sadece 230 bin lira.