bugün

tanım: bilinmemektedir.

örtülü ödenek harcamaları yasa gereği açıklanması yasaktır. gidip biyerlerden öğreneyim desen yasaya takılırsın. mesela;

vatandaş: sayın başbakanım bu para nereye harcandı.
başbakan: yasa gereği bunu açıklamamız yasak.
vatandaş: nasıl olur? bu kadar büyük bir tutarın nereye harcandığını öğrenemeyecek miyiz yani?
başbakan: yasalar bunu gerektiriyor.
vatandaş: böyle yasa mı olur?
başbakan: ben mi çıkardım yasayı. teeee çiller zamanında çıkan bir yasa bu.
vatandaş: iyi de, siz de yaklaşık on yıldır hükümettesiniz. üstelik de yüksek bir milletvekili sayısı ile. neden bir düzenleme yapmadınız?
başbakan: sana ne lan!
vatandaş: lan mı? canın sağolsun.

şimdi diyeceksin ki, ''ulan adam bir çiftçiyle bir tartışmaya girdi. ısıtıp ısıtıp getiriyorsunuz önümüze. öyle diyorsun da bak kardeşim bu örtülü ödenek denen illette senin de paran var. mesela sütü bozuk bir patronun yanında değil isen, kurumsal bir yerde çalışıyorsan her ay düzenli olarak maaş bordrosu da alırsın. brüt denen illet ile net denen sıcaklık arasında ki fark aslında sana direk sokulan kazıktır. bu ay bana sokulan kazığın miktarını söylüyorum: 320 tl

gelir vergisi, sigorta kesintisi, işe sigorta kesintisi, damga vergisi. ''eee sigortan yatıyo işte mına goyum daha ne'' tamam sigortam yatıyorda. ben bir de ilaç alırken fark ödüyorum. bir de işten çıkartıldığımda hastalanıp muayne olabilmem için geçerli süre sadece 10 gün. daha önce altı ay boyunca muayne olabiliyordum. sonra benzinden alınan vergi var. % 56, yani 100 tl verip aldığın benzinin 56 lirası senin deponda değil. nasıl olsun ki? bu ülke de çok makam arabası var. her makam arabasının yanında gezen en az bir tane de koruma arabası var. bu ülke de et balık kurumu müdürüne ait makam arabası var. sanırım 97 model siyah bir opel vectra. 06 ebk ... böyle de bir plakası vardı. bu kadar makam arabası olan bu kadar koruma arabası ile gezilen bir ülke de alınan bu benzin vergisi az bile. daha bu şekilde alınan vergilerin haddi hesabı yok. sen emekli olabilmek için 65 yaşı beklerken (65 yaşında emekli olunca da torununla balığa falan çıkamıyorsun, taksicilik falan yapıyorsun) milletvekilleri 5 yıl sonra kıyak emekliliğe geçiyor. işte o emekli paraları da senin benim cebimden çıkıyor. işte bu yüzden bu örtülü ödenek nereye gidiyor hala bilemiyoruz.

evet, çiller zamanın da şaka gibi bir olayla çıkan yasa hala önümüzde şaka gibi durmakta. o zaman da sayın çiller' e sorulmuştu bu soru;

vatandaş: sayın başbakanım bu para nereye verdiniz.
çiller: verdiysem ben verdim.

aynen böyle demişti. ondan sonra da bu şaka gibi demeç yasa olarak çıktı ve hala durmakta. şimdi biz bu paranın nereye harcandığını bilmiyoruz.

bu bir ankettir. bu para nereye harcanmıştır?

unutmuşum editi: bu arada örtülü ödenek için ayrılan bütçe sadece 230 bin lira.
(bkz: durmak yok yolmaya devam)
cemaat nereyi gösterdi ise oraya.
cemaat tarafindan paris deki universitelerde okutulan 100 civari master2 ve doktora ogrencisinin finansında kullanılıyordur belki.
"5018 sayılı Kanunun 24 üncü maddesine göre, örtülü ödenek; kapalı istihbarat ve kapalı savunma hizmetleri, Devletin milli güvenliği ve yüksek menfaatleri ile Devlet itibarının gerekleri, siyasi, sosyal ve kültürel amaçlar ve olağanüstü hizmetlerle ilgili Hükümet icapları için kullanılmak üzere Başbakanlık bütçesine konulan ödenektir. Kanunlarla verilen görevlerin gerektirdiği istihbarat hizmetlerini yürüten diğer kamu idarelerinin bütçelerine de örtülü ödenek konulabilir. Örtülü ödenek, bu amaçlar dışında ve Başbakanın ve ailesinin kişisel harcamaları ile siyasi partilerin idare, propaganda ve seçim ihtiyaçlarında kullanılamaz. ilgili yılda bu amaçla tahsis edilen ödenekler toplamı, genel bütçe başlangıç ödenekleri toplamının binde beşini geçemez.

Başbakanlık ve diğer ilgili idare bütçelerinde yer alan örtülü ödeneklerin kullanılma yeri, giderin kimin tarafından yapılacağı, hesapların tutulma ve kapatılma yöntemi, gideri yapanın değişmesi halinde yeni yetkiliye hangi belgelerin aktarılacağı Başbakan tarafından belirlenir.

Örtülü ödeneklere ilişkin giderler Başbakan, Maliye Bakanı ve ilgili Bakan tarafından imzalanan kararname esaslarına göre gerçekleştirilir ve ödenir".

http://www.ist-def.gov.tr/sss/muhasebe/5018ss.htm
--spoiler--
"5018 sayılı Kanunun 24 üncü maddesine göre, örtülü ödenek; kapalı istihbarat ve kapalı savunma hizmetleri, Devletin milli güvenliği ve yüksek menfaatleri ile Devlet itibarının gerekleri, siyasi, sosyal ve kültürel amaçlar ve olağanüstü hizmetlerle ilgili Hükümet icapları için kullanılmak üzere Başbakanlık bütçesine konulan ödenektir. Kanunlarla verilen görevlerin gerektirdiği istihbarat hizmetlerini yürüten diğer kamu idarelerinin bütçelerine de örtülü ödenek konulabilir. Örtülü ödenek, bu amaçlar dışında ve Başbakanın ve ailesinin kişisel harcamaları ile siyasi partilerin idare, propaganda ve seçim ihtiyaçlarında kullanılamaz. ilgili yılda bu amaçla tahsis edilen ödenekler toplamı, genel bütçe başlangıç ödenekleri toplamının binde beşini geçemez.

Başbakanlık ve diğer ilgili idare bütçelerinde yer alan örtülü ödeneklerin kullanılma yeri, giderin kimin tarafından yapılacağı, hesapların tutulma ve kapatılma yöntemi, gideri yapanın değişmesi halinde yeni yetkiliye hangi belgelerin aktarılacağı Başbakan tarafından belirlenir.

Örtülü ödeneklere ilişkin giderler Başbakan, Maliye Bakanı ve ilgili Bakan tarafından imzalanan kararname esaslarına göre gerçekleştirilir ve ödenir".
--spoiler--

bu yasaya göre örtülü ödenek olarak belirlenen 230 bin lirayı yetiremeyip, 1600 küsür katı fazla harcıyorsan o zaman da yönetimde bir hata vardır.

istihbarat için bu kadar para harcanıyorsa, o kadar şehiti neden veriyoruz, diye sorarlar.

siyasi ise neden hala diğer bir gezegenin ülkesi gibi davranılıyoruz.

sosyal? kültürel? *
sehven harcanmıştır o kadar para...
devletten hizmet bekleyip para harcanınca kıyameti koparan zırzoplar.

evet bazıları cebini doldurmuştur bu paralarla ama bu hükümetten önce olanlardan daha az yapmışlardır.

sırf kuru muhalefet olsun diye

bak gördün mü akp gemicik almış gibi saçma söylemler kurmakta anca bizim kuru muhalefete yakışır.
kaç afrika ülkesi kalkınır bu parayla vaybe.
mazlum edebiyatı yapanlara, dini sömürenlere prim veren, dahası oy veren halka sorulası soru. çoğu evde bir tencere çorba bile kaynamazken böylesi bir harcama ile türkiye hariç hiçbir ülkede iktidarda kalınamaz. uyanın artık uyanın!
(bkz: vazelin)
30 Mart Yerel seçimlerinde 36 sandıkta oylar bir partiden başka partiye aktarılmış hileli yollarla bundan dolayı da böyle örtülü ödeneğin nereye harcandığını merak etmeye gerek yok, illaki geçerli bir sebepleri vardır (!). Uyku bastırdı iyice.
(bkz: Duble yol)