bugün

serbest çağrışım

şöyle bir şeydir:

kafalı çağrışım serbest dediler,geldik. Akıl başta ya da sonda değilmiş. Kırmızı planktonun da başı var, sonu yok ama. Kafası var. Baştaki kafası kırmızı, sonda kafası yok. Atın da kafası var, başında. Kırmızı değil ama onunki. Kımız var bir de o kafası olabilecek bir şey değil sanırım. Kızımızın da başı var. Ağzı, burnu, gözü, kulağı da var. Kafası kocaman değil ama bunların hepsi sığıyor. Hatta kolları bile kafasında. Kızımız ucube. Ucubelerin kolları kafalarından çıkarmış, bir filmde görmüştüm. Ulufe alan yeniçerilerin arsızlık yapmasını anlamıyorum. Anarşist bir ruhun para menşeili işlerde ziyan olmasını ise ziyadesiyle ahlaksız buluyorum. Oysa anarşist kafası en güzel kafalardan, kırmızı ya da mor olmasının bir önemi yok. Benim kafam siyah mesela, içi de dışı da öyle ama bu kırmızı kafalı planktonlarla anlaşamayacağım anlamına gelmiyor. Onların kafasının içi de mavi, böyle bulut mavisi. Planktonlar platonik olunca ölüyormuş, o yüzden biraz asosyaller ama anladılar bana karşılıksız aşk besleyemeyeceklerini. Zor durumda bırakmam sizi dedim, hemen bir kayısı aromalı çay demlediler. Suyun tuzu kayısı tadını bastıramadığı için midem bulandı ama çaktırmadım. Üzülünce mavi kafalı kısımları siyaha dönüyor çünkü. iki siyah kafa bir araya gelince olabilecekleri tahmin etmekse hiç zor değil. Turşulardan bahsettim ben de hemen onlara. Kayısı turşusu hediye edeceğim yakında, çok merak ettiler. Biri bir zamanlar karpuz turşusu görmüş, ona ondan yola çıkabileceğini söyledim. Nasıl olsa bütün turşular aynı. Neşeden de bahsedecektim, öyle bir şeyi daha önce hiç duymadıklarını söyledikleri için sustum. Bir gün film izleyelim dedim, olur dediler. En kocaman kafalıya baktım, gözü açılmıyordu. Film lafını duyunca hep böyle olurmuş. Zamanın birinde bir film izlemiş oradan kalan bir alışkanlık ya da tik gibi bir şeymiş. O filmin "eyes wide shut" olabileceğini düşündüm, panzehirliğe de "open your eyes"ı layık gördüm. Bilekleri olsa ya da rüya görebilseler keşke diye düşündüm ama olsun kafaları içten dışa mavi-kırmızı bu bile yeter onları öpmek için. Plankton öpmek çok eğlenceli bir şey.