bugün

entry'ler (826)

mehmet ata ceylan

Mehmet Ata Ceylan:
Jeotermal projelerinin en büyük riski, yüksek entalpili ve uygun debide yeraltı termal kaynağa ulaşmaktır. Her bir sondajın maliyeti de (ortalama 3-3,5 Milyon USD/Kuyu) yüksek olduğundan bazı yatırımcılar tarafından yüksek bulunuyor olsa da son zamanlarda bazı sigorta şirketleri bu konuda ERI (Exploration Risk Insurance) “Kaynak Bulma Sigortası” yapmaktadırlar. Yani, başarısız olunan sondajın maliyeti, büyük ölçüde yatırımcıya tazminat olarak ödenmektedir.

Ülkemiz, geçtiğimiz yıllarda jeotermal enerji üretim yatırımları arasında dünyanın en hızlı kapasite artışı gösteren ülke olarak ilan edilmiştir. Tüm bu yatırımların devam etmesi, özellikle 2020 sonrası uygulanacak YEKDEM (Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması) fiyat tarifesine bağlıdır. Bu destek mekanizması devam ettiği sürece yatırımlar devem edecektir.

bkz: Türkiye’de Jeotermal Enerji Yatırımları – Mehmet Ata Ceylan

rezervuar köpekleri

Rezervuar Köpekleri filmi özellikle Stanley Kübrick‘in The Killing filminden esinlendi, hatta Tarantino bu konuda “Rezervuar Köpekleri benim The Killing’im” demiş, çünkü Tarantino’nun filmlerden esinlenmekle ilgili ego açısından herhangi bir problemi yok, her filmden esinlenebileceğini söylüyor.(bkz: https://culturasinema.com...ekleri-inceleme-elestiri/)

the hateful eight

binbaşı, general sanford'un oğlunu o şekilde öldürmemiş. (bkz: https://culturasinema.com...efret-sekizlisi-elestiri/)

uludağ sözlük kız grubu

Erkeklerin sınır dışı olduğu gruptur. Saygılar efendim.

atechso

11.nesil vasat yazar.

maç izleyeceğine medcezir izleyen fenerli erkek

Tamam maç izlemesin de niye medcezir izliyor bu adam.

asuregibisurat

geçmiş olsun yazarıdır. Kısa zamanda yazarlığa döner inş.

candy crush oynayan insan

Emeklidir.

sözlük yazarlarının dikkat çekme çabaları

fark ettiğim olaydır. ama birşey demiyorum. banane.

zemzemli soda

sexy rahibeye kin tutmuş yazar. kendi nick altında da kendi entrylerini bolca görmekteyim. iyi değil. bir mal daha vardı silik yedi. allah göstermesin.

tuvalette karşılaşılan cin

size 3 dilek hakkı da sunacaktır.

yazarların en son sinir olduğu şey

egoist varlıklardır.

ac dc dinleyen kiz

nick altı çüş yazar. popüler herhalde.

kahveye girip erkek var mı burada diye bağırmak

kahveden çıkamamanızla sonuçlanacak eylem.

sacini kendi kesen insan

berber kendi saçını kesemezmiş.

busexlem

merhaba 11.nesil bir yazar.

en asil organ

(bkz: yarak afedersin)

hamamböceği yemek

Çin'de normal karşılanan olay.

eski yazarların profilinde dolaşmak

eğlencelidir. hüzünlendirir.

evil dead

yaşama amacı başlık açmak olan yazar. kutluyorum efendim.