bugün

entry'ler (68)

gönül nuri cemalinden

mehmet eminay ın o güzel sesinden yaklaşık on dakika kdar süren bu güzelliği dinlemek, aaaah ahhh.

gönül nuri cemalinden

gönül, nûr-i cemalinden habibim bir ziya ister
gözüm, hâk-i rehinden ey tabibim tutiyâ ister

safayı sineme zulmet veren zeng-i günahımdır
aman ey kân-ı ihsân, zulmet-i kalbim cilâ ister

yetiş imdade ey şâh-ı risalet, ruz-i mahşerde
ki, derd-i bi-devâyı mâ'siyyet senden şifa ister

ne âb-ı dideden rahat, ne âh-ı sineden imdat
benim bâr-ı günahım, lütf-ı şâh-ı enbiyâ ister

sarıldım dâmen-i ihsanına, ey şâfi-i ümmet
dahilek yâ muhammed, hasta canım bir devâ ister

gül-i ruhsârına meftun olanlar, şüphesiz sensiz
ne mülk u mal u câh ister, ne de zevk-ü safâ ister

nola bir kere şâd olsun cemâl-i bâ-kemâlinle
ki, kemter bendeniz "es'ad" sana olmak fedâ ister

sevaib

yani oturanların mülkü değil,ihtiyaç sahiplerine terk edilmiş.

hacc ı kıran

hacc ve umrenin beraber yapılması.

menasik

hacc ve umrenin gerekleri.

muhrim

hacc veya umre için ihrama giren.

telbiye

hac niyeti. oruc tutarken nasil evvela niyet edilmesi farz ise hacdan evvel de telbiye etmek sarttir. telbiye su sekilde edilir;
"lebbeyk allahumme lebbeyk, lebbeyk la serike leke lebbeyk, innel hamde ven nimete leke vel mulk, la serike leke lebbeyk", ozetle
sana geldim allahim, sana geldim, davetine icabet ettim, senin serikin yoktur, huzurundayim, hamd ve nimet senindir, senin serikin yoktur, sana geldim.
anlamina gelir.

nefel

ganimetten ayrı olarak verilen para.

avret

düşmanların gelmesinden korkulan tehlikeli cephe.

südüs

altıda bir.

feraiz

varislerin pay hakları.

caife

bedenin iç kısmına ulaşan yara.

mehmet ali şahin

Karabük ili Ovacık ilçesi Ekincik köyünde doğdu, Avukat; istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi, Serbest avukat olarak çalıştı, istanbul Fatih Belediye Başkanı olarak görev yaptı. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyeleri arasında yer aldı, 20., 21. ve 22. Dönemlerde istanbul Milletvekili seçildi. 58 ve 59. Hükümetlerde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı. 60. Hükümet'te Adalet Bakanlığı görevine getirildi.

yusuf ziya irbec

Antalya Margaz'da doğdu, iktisatçı, Dış Politika Uzmanı ve Öğretim Üyesi; Viyana iktisat Üniversitesi'ni bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını aynı üniversitede tamamladı, Viyana Diplomat Akademisi'nde ihtisas yaptı. Doçent ve profesör oldu. Birçok üniversitede öğretim üyesi olarak ders verdi. Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde Dekan Yardımcılığı, Çankaya Üniversitesi'nde Bölüm Başkanlığı, Beykent Üniversitesi'nde Dekanlık, Rektör Yardımcılığı ve Rektörlük, Bahçeşehir Üniversitesi'nde Uğur Eğitim Kurumları Başkanvekilliği, Uluslararası Balkan Üniversitesi'nde Kurucu Rektörlük görevlerinde bulundu. TOBB ve Dış Ekonomik ilişkiler Kurulu'nda; KEiPA, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Ankara Ticaret Odası'nda yönetici ve danışman olarak görev yaptı, Yurtiçi ve dışında 100'ün üzerinde bilimsel makalesinin yanı sıra 3 kitabı yayınlandı. 23. Dönem'de Türkiye-AB KPK Üyesi oldu. Çok iyi düzeyde Fransızca, Almanca, ingilizce, italyanca ve Arapça, orta düzeyde Rusça bilmektedir. AK Parti Antalya vekilidir.

sadik badak

Burdur'da doğdu, Mali Müşavir, Yönetici ve iş Adamı; Ankara iktisadi ve Ticari ilimler Akademisi'ni bitirdi. 1980-1995 Yılları arasında mali müşavirlik yaptı, Antalya Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği, Aydınlar Ocağı, Antalya Diyalog Grubu ve Antalya Sigorta Acenteleri Derneğinin kurucu üyesi oldu. Antalya Eğitim Vakfı'nın Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliğini yaptı. Antalya Sanayici ve işadamları Derneği ile Antalya Genç Yöneticilerin Kurucu Başkanlığı; Antalya Kent Konseyi Ekonomi Grubu'nun Başkanlığı; ANSiAD Yüksek Danışma Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu. TOBB Türkiye Fuarcılık Organizasyon Denetim ve Yönetim Danışmanlığı ile Sektör Meclis Başkanlığını yaptı. iyi düzeyde ingilizce bilen Badak, AK Parti Antalya vekilidir.

abdurrahman arici

Hatay Reyhanlı'da doğdu, Tıp Doktoru; istanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Radyoloji dalında uzmanlığını tamamladı, Rize ve Antalya il Sağlık Müdürlüğü, Antalya Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimliği görevlerini yürüttü, Futbol hakemliği yaptı. Süper Lig Gözlemciliği, Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Üyeliği, Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Rize, Yozgat Kurucu Başkanlığı ve Dernek Genel Merkez Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu, AK Parti Antalya vekilidir.

mustafa said yazicioglu

Trabzon Sürmene'de doğmuş, Öğretim Üyesi; Ankara Üniversitesi ilahiyat Fakültesi'ni bitirmiş, Doktorasını Fransa'da tamamladı. Ankara Üniversitesi ilahiyat Fakültesi'nde asistan olarak göreve başladı. 1983 yılında doçent, 1988 yılında profesör oldu. Diyanet işleri Başkanı olarak görev yapmış, Ankara Üniversitesi ilahiyat Fakültesi Dekanlığı görevini yürüttü. Yüksek Öğretim Kurulu Üyeliği ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Aynı dönemde islam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği (iKÖPAB) Türk Grubu Başkanlığı görevini yürüttü, 60. Hükümet'te Devlet Bakanlığı görevine getirildi. iyi düzeyde Fransızca, iyi düzeyde Arapça bilen Yazıcıoğlu, AK Parti Ankara vekillerindendir.

burhan kayatürk

Van'da doğmuş, Elektronik Mühendisi; Pakistan Lahore Teknik Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümü'nü bitirdi. Yüksek lisansını American International University'de işletme dalında tamamladı. Uluslararası birçok firmaya danışmanlık hizmeti verdi. Yurt dışında proje ve bölge müdürü olarak çalıştı, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Ankara Siyaset Akademisi Başkanı, Türkiye-Pakistan Dostluk ve Kültür Derneği Genel Başkanı, Türkiye Mühendisler Birliği Onur Kurulu Başkan Yardımcısı ve Araştırmacı Girişimci işadamları Derneği istişare Kurulu Başkanı'dır. ingilizce, Hintçe, Urduca, Arapça ve Japonca bilen Kayatürk, AK Parti Ankara vekillerindendir.

salih kapusuz

Kayseri Develi'de doğmuş, işletmeci; Erzurum Atatürk Üniversitesi işletme Fakültesi'ni bitirmiş, Serbest ticaretle uğraşmış, Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucular Kurulu Üyeleri arasında bulunmuş, 19., 20. ve 21. Dönem Kayseri, 22. Dönem Ankara Milletvekili. 20. Dönem'de Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Üyeliği yaptı. Karadeniz Ekonomik işbirliği Parlamenter Asamblesi (KEiPA) Türk Grubu Başkanlığı görevinde bulunmuş, AK Parti Ankara vekilidir.

ahmet iyimaya

Amasya/Yuva Köyü'nde doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni birincilikle bitirdi. Ankara Barosuna bağlı olarak yıllarca serbest avukatlık yaptı. Türk Hukuk Kurumu Bilim Kurulu ve TEMA Vakfı Kurucu Danışma Kurulu Üyesidir. Sorumluluk hukuku, siyaset hukuku alanlarında yayınlanmış kitapları ve makaleleri var. 20., 21. Dönem Amasya Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulundu. 23. Dönem'de Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Komisyonu Başkanı oldu. iyi düzeyde Arapça, az düzeyde Fransızca ve ingilizce bilen iyimaya AK Parti Ankara vekilidir.