bugün

huzurdur. yorgun bir günün ardından gelirsiniz odanıza, perdeleri çekersiniz. gözler yarı kapalı haldeyken sıcacık yatağa atarsınız kendinizi... off ne güzel şeysin sen uyku.
hayatta en tatlı eylemlerden ilk üçe girebilecek değerde bir eylemdir.
bayanların asla dayanamadığı şeker. nerede görseler anında saldırırlar.
Sağlık ve zindelik için gereklidir. Sevgili gibidir, gelmediğinde sinirlendirir.

Bazı gece tutmaz, kaçırılandır.
Bölünendir, ama illaki gereklidir.

Tutmazsa koyun da sayarsın,
olmazsa hapı yutarsın.
Centilmendir, önce sevgilinin hayali gelir,
uyku gizlenendir.

Gelmesi için, ninniler söylenir, kaçmasın diye de sessizleşilir.

Yatakda ve ayakta olmak üzere iki çeşidi vardır.
Bazı insanlar için her yer dardır.

Aha bel altına giriyor demeyin,
Ayakta uyayanlar oltaya gelmeyin.

'Uyku ölümün yarısıdır'..
Böyle diyor Peygamber Efendimiz(sav) hadis-i şerifinin bir tanesinde.

Eğer Uyku Ölümün yarısıysa hergün yürüyen ölülerden farkımız yok imiş.

Bi hikayeyle güçlendirilim, mesajımızı pekiştirelim.

Şerif Benekçi 1980'li yıllarda istanbul Beyazıt'taki bir Camide imamlık yapıyordu. Bir gün öğle ezanını sabah ezanı gibi okur (namaz uykudan hayırlıdır) bölümünü de ezana ekler.
Cemeatten gayretkeş birisi telaşla koşar gelir ve itiraz eder:
--- Hocam bu ne iştir öğle ezanı sabah ezanı gibi okunur mu?
Şerif Benekçi hazır cevaptır. Bozuntuya vermeden itiraz edeni susturur:
---Okunur okunur nasıl olsa hepiniz ayakta uyuyorsunuz...

Kıssadan Hisse , Bir varmış bir yokmuş, develer tellal iken, pireler berber iken.
Mayın tarlasında, organik domatesde yetişir, dolmalık biberde.

Masal bu ya petrolde çıkar, elmasda,
kime ne..!!
Alan memnun satan memnun,
Sananee!!

Ayakta uyumaya devam ettikçe. “AKP” ye Ak dersin, zenciye de beyaz.

Diye biten Levent Bulut'un Yazısı..

(bkz: http://www.haberokur.com/yazar-Uyku-104/)
mabedim. tapınağım. evim. otelim.. sevdiğim..

koynuna girdiğim an beni göğsüne bastıran, bana ihanet etmeyen, huzur veren, ruhumu uyuşturan, asla doyamayacağım..

bir gün o kadar çok uyudum ki, hangi günün hangi saatini yaşadığımı bilmedim. bir gece öncesinde hiç uyumamış, ertesi gün de nüfus sayım memuru olmuştum. bir gün o kadar çok uyudum ki, uyandığımda kendimi cennette sandım..
bir gün o kadar çok uyudum ki ne tuvalete gittim ne de bir şeyler yedim. içtim..

bir gün o kadar çok uyudum ki sandım ki öldüm..
'uykuyu gözden ayırdılar.'
Uykularda almaz bazen yorgunluklarımızı...
ruhun bedenden belirli bir süreliğine ilişkisini kestiği hal. ayrıca yarı ölüm olarak da bilinir.
Kuran-i kerim'de zümer suresi 42. ayette bu durum şöyle anlatılır: "ama gerçek koruyucu allah, insanların ruhlarını ölümleri sırasında, ölmeyenlerin ruhlarını ise uykuları sırasında alır. hakkında ölüm hükmü verdiği rûhu tutar, vermediği rûhu ise belirli bir süreye kadar salıverir. muhakkak ki bunda, düşünen kimseler için alacak ibretler vardır."
işte her uyanış aslında bir yeniden yaradılıştır.
gelmeyen bir şey.

harbi artık sövmeye başlayacağım sana. bak konuşuyorum seninle adam yerine koyup. ulan süt içiyorum şu an senin yüzünden. tamam geç yatıp geç kalksam yok bi sıkıntı ama içimden gelen ağır argolarımla sana diyorum ki, oğlum bak kaç gündür 3-4 saat birlikte olabiliyorum seninle. sabahın 8'ine ders koyana ettiğim küfür haddi aştı. 4 senedir tanımadığım bedenleri koynuma soktum lan, tecavüz ettim lan. 8'e ders mi konur! bir de işin boktan yanı, bütün fakülteler 9'da açılır iibf 8, sizin var ya.

bak güzel kardeşim, ossura ossura saatlerce uyumak istiyorum. çişimi tutup, ucunu sıktırıp çişe bile kalkmak istemiyorum. hadi lan, çağır beni. gel de, gel koynuma...

edit: ohaaa 3 oldu yine saat. yav ben napıyım! ben bu başımı nerelere vurayım! maksimum 4 saat uyuycam bugün. hay sıçayım böyle uykuya. 20 saat ayakta 4 saat yatakta.
bu gece bir türlü gelmek bilmeyen, kendisine sektirmeye başladığım için aramızda şiddetli geçimsizlik olduğunu düşündüğüm dinlenme hali. bekliyorum işte. ömrüm beklemekle geçti zaten şimdi birde sen ! ah ulan !
(bkz: bekledim de gelmedin)
yaşamın büyük bir kısmını pençesiyle söküp almış, mahkum olduğumuz düşler alemine yapılan yolculuk. bu melet genelde sevilmez, köşe bucak kaçılır. fakat mecbur içine düşersiniz ve uyanma kısmı gelir. işte o uyanmalar da güzel değildir genelde. hele ki mecburiyet kaynaklı olanları.

metabolizma bu şekilde yapılmış, napalım mecburuz şarj olabilmek için.
bazen de kaçıştır bu uyku denen hergele. günlerin, haftaların, ayların kısacası zamanın önünüze itelediklerinden kaçmak istersiniz. gözünüzü yumup mışıltılara ve hayallere dalarsınız kabuslardan kaçınma ön koşuluyla.

toplumumuzun ve insanlığın içinde bulunduğu derin uyku var ki; ona girmek istemiyorum şu an hem konu başka yere gider hem de kısa yazmak yeterli olmaz.

(bkz: uyan artık karanlık uykundan)

ne kadar istemesemde gerekli olan bir şeydir bu uyku. aşırıya kaçmamak kaydıyla uyunabilir, sakıncası yoktur.*
uyuyunuz.
yatağa girip de kendisine sarılmak isteyince yanınızda olmayan, yüzünü bile görmek istemediğinizde de başınızda bitip sizi bir türlü rahat bırakmayan garip bişey.*.
annelies verbeke adlı yazarın bir kitabı. kısacıktır. bitince film izlemiş gibi olur insan. hoştur.
kısa süreli ölüm.
insani bir eylemdir. ruhun bedenden bir müddet çıkıp dolaşmasını sağlayan aktivitedir.
Öğrenciye haram olan nimet.
bitirdi, bu bitirme, bizi; bitecek, bitti, bitiyor derken... ey uyku yiten sensin, en çok özlenensin...
probleminiz varsa, (uyuyamamak gibi) geldiğinde tereddüt bile etmeyin, vurun kafayı yatın.
orhan kemal'in işçilerin fabrikada geçen bir gününü tasvir ettiği, can sıkan, üzen bir hikayesi. Zaman zaman amele çocukların haylazlıklarını bahsettiği kısmı yüzde derin tebessüm bıraktırır.
çalışan insanların birazdan sonlandıracağı benim ise gerçekleştireceğim eylem.
insanın "onsuz yapamam" dediği şeylerin başında gelen kelimedir.
kendisi güzel ama sabahın köründe kalkması kabus olan olaydır.
uyku sorunu yaşayanların nimetten saydığı şey.
günün her saati alınması gereken vitamindir.
güncel Önemli Başlıklar