bugün

her türlü ortamda başa gelebilecek çok kötü dumur eden durumlardan biridir.

tokalaşma amacıyla el uzatılır, fakat karşıdaki kişinin anlık dalgınlığına falan gelmiştir ve bunu görmez. ardından uzatılan elin havada kalmasıyla etrafa anlık bir bakış atılır, kimsenin görmediğinden iyice emin olunduktan sonra indirilir.*
ya da karşıdaki kişi bunu sonradan farketmişse; ''eli tokalaşmak için uzatmamıştım aslında'' ya da ''aslında saçımda birşeyler vardı onu alacaktım, sonra vazgeçtim'' gibi mesajlar verilmeye çalışılıp el tokalaşma pozisyonu nun dışında biçimlere büründürülür. yerin dibine girmektir. bir daha o kişiyle görüşmemektir.* * *
atak olunmalıdır, karşıdakinin elini size vermesi beklenmemelidir, derhal ustaca seri bir şekilde el hemen tutulup tokalaşılmalıdır.
kesinlikle herkesin size baktığı bir anda gerçekleşir.

(bkz: murphy yasaları)
adab-ı muaşeret, önce bayan el uzatır. eğer erkek bunu düşünmeden önce davrandıysa eli havada kalabilir. *
dinle örtüştürdükleri sebeplerden dolayı kadınların elini sıkmayan erkeklerin var olduğunu acı bir tecrübeyle bana öğreten hadise. * *
(bkz: önce o elini bi indir)
devlet bahceli'ye gelen tepkilere vermek zorunda oldugu karsilik. sayin bahceli'nin eline verilen kagitta okuduklarindan anlasilana gore tokalasmak icin uzatilan elin havada kalmasi onlara yakismazmis. hih'!****

(bkz: ahmet turk un devlet bahceli ile tokalasmasi)
uzatilan elin bosta kalacagi anlasildigi anda durumu kurtarmak icin pantolunun kemeri düzeltilmelidir...
okulun ilk günü. 1. sınıf, hazırlıktan arkadaşlarla sınıfta oturulmaktadır, tanışılmayan direkt olarak 1. sınıfa gelen arkadaşlar vardır. ve tanışmak için hamle yapılır.

^meraba ben ayşegül
+meraba ben de jale
#meraba ben henry
-meraba ben de jale

ayşegül ve henry uzakta oldukları için jale adlı büyük insanla el sıkışamazlar.

fakat ben yanında oturuyorum kendisinin.

+meraba ben hede (el uzatılır)(bu benim)
-meraba ben de jale
(el havada mod)
+elim havada kaldı ama??
-??

içerden siktir lan çekilir ve evrimini tamamlayabilmiş diğer homo sapiens sapiens'lere doğru yol alınır. *
el başka bir amaçla kaldırılmış gibi yapılmalıdır. maksat mal gibi kalmamak.
elini verdin sıkmadım boynundan sarıldım.
karate böyle başlamıştır denmektedir.
akabinde kurtarıcı olarak en yakındaki kişi diğer insanların dikkatini çekmeden önce havada kalan eli kapmalıdır. mağdurun gözünde supermen neyin olursunuz.
o havada kalan eli;havada kalmanın verdiği utanç ve öfkeyle,havada bırakanın münasip yerlerine sokma isteği yaratan bi durum.
Tarabyada kokoreç yemeye gittiğinizde dükkan sayısından bir eksik kişinin yaşadığı durumdur. Siz oraya vardığınızda her dükkanın içinden birer el uzanır, tokalaşmak için. Siz de kendinizce, en cana yakın bulduğunuz eli sıkar, hangi dükkanın müşterisi olduğunuzu gösterirsiniz. Diğer eller, yavaş ve sessiz bir şekilde bir sonraki müşteriyi beklemeye koyulurlar.*
eski çağda yaşayan bazı yobaz insanlarla karşılaşınca yaşanan durum.
türbanlı bir bayanla tokalaşmak isteyen erkek bünyenin başına gelendir.
sakince hiçbir paniğe kapılmaksızın eli aynı hızda geri çekip, ne oldu ki havasında takılmak gerekmektedir.
karşındaki insanın sana sarılmasından dolayı karşılanacak durum veya seni takmamasından dolayı.
sevmediğiniz insana sevilmediğini belirtmenin güzel bir yolu ancak onun dışındaki sebepler için ciddi bir kabalık ve saygısızlık örneği.
kesinlikle komik bir durumdur aceleyle ve sıcakkanlılıkla elini uzatırsın bir türlü denk tutturamazsınız karşıdakiyle ya o indirir sen kaldırırsın yada sen indirirsin o kaldırır karar veremez en son gülüşmeler eşliğinde bu ritüele son verirsiniz.
Karşıdaki insanın görgüsüzlüğünü, medeniyet yoksunu olmasını gösteren durumdur.
dtp lilerin elleridir ki siirt emniyet müdürü tarafından fena göt olmuşlardır..
çoğu zaman saygısızlıktır fakat karşında ki sevilmeyen biriyse süper bir ayar çekme hadisesidir.
elini tokalaşmak için uzatan kişi, karşısındakinin bir saniye evvel burnundan tatak çıkartmış olduğunu bilememektedir. Tatak çıkaran kişi de parmağında yapışık olan tatakla tokalaşmaktansa ilkönce tataktan kurtulmak amacıyla yere doğru bir fiske ile tatağı parmağından atar; sonra da elini uzatır ama karşısındaki kişi bu hareketi görmüş ve dona kalmıştır, tabiiki azönce tatak bulunmuş olan bir eli sıkmak istememektedir.
Böylece eller havada bir süre durup sonra bir yolunu bulup oraya buraya sokuşturulur.