bugün

kokusu kadar tadi da mükemmel olan, en güzel baharat.tatlilarin çoguna konulabilir..
dar-ı çin' den gelir. çin darısı anlamındadır.
baharat denilince insanın aklına gelenin tersini yansıtan bir baharat çeşididir.tatlıya koyulan kokusu, rengi ve de tadı çok güzel olan bir baharattır ayrıca.bir de kedi ismi olunca en güzel olan baharattır.*
köpek ismi olarak kullanıldığı da görülmüştür.
boza, salep, tavuk gogsu, sutlac'ın ustunde ve kurabiye, kek, turta, corek'in icinde cok yakısan kullanım alanı cok genis bir baharat.
ing. karsılıgı cinnamon'dır ve ecnebiler de cok kullanır bu baharatı. gogus buyuttugune dair bir soylenti dolasmaktadır ortalıklarda. * *
şarap ve çikolata ilede büyük bir uyum içindedir tabii ikisininde sıcak olanı ile birlikteyken...
Hormonları çalıştırır ve cinsel gücü artırır. Bir bardak suya bir kahve kaşığı atılıp çay gibi içilebilir.
kokusu kuvvetli ve özel, tadı tatlımsı ve yakıcıdır. tanen ve uçucu yağ taşır. baharat olarak kullanılır. Meyveleri de baharatlı lezzetli ve tarçın kokuludur. tarçın yerine kullanılır. pasta yapımın da , meyveler de en çok sütlü tatlılar da kullanılan baharat çeşidir.türkiye de yetişmeyen aromatik kokulu ağaç asya ülkelerinde yetişir.
BABA VE PiÇ KiTABININ BÖLÜMLERiNDEN BiRiNiN iSMi.
çoğu tanıdığımın beğendiği benim kokusunu da tadını da almaktan pek haz etmediğim baharat... (bkz: sorun bende mi anlamadım)
uğruna nice savaşlar yapılıp nice insanın öldüğü ipek yolu ve baharat yolunun aktörlerinden biridir kendileri.
(bkz: hapşırık)
kimin icat ettiğini hep merak ettiğim baharat. ulan insan bişey icat eder de onu sadece sahlep'in üstüne koyar mı yaw? veya nasıl bir insan sahlep'in üstüne atmak için bir şey icat eder? bu ortaya çıkınca;"yok bu tek başına yenmez,bişeylerin üstüne atalım bunu" denip doğadaki herşey denenip sahlepte mi karar kılınmıştır? garip.
ingilizcesi cinnamon. sol yapılan araştırmalara göre tip 1 diyabetli hastalarda kan şekerini düşürücü etkisi saptanmıştır. insülin benzeri etki gösterebilir. (dikkat uygulanmaya kalkılmasın, daha çok çalışma gerektiren bir konudur. ayrıca her diyabette de işe yaramaz.)
kopege isim verirken aklin bir kenarinda duran baharat ismi..
baharat tarçın ve buse şarkısı hatırlatan baharat. *
isp. canela.
TArçın ağacının gövde ve dal kabuklarının dış kısmı sıyrıldıktan sonra kalan iç kabuğun kurutulup öğütülmesiyle elde edilir. Ayrıca, kabukların iç içe konularak rulo gibi kıvrılmasıyla da çubuk tarçın elde edilir. Tadı acı, kokusu keskin ve uzun sürelidir. Tatlılara,özellikle de sütlü tatlılara çeşni olarak katılır. Kahve, çikolata ve meyve soslarında, içeceklerde de yaygın olarak kullanılır. Tarçın ağacının anavatanı, Seylan ve Malabar Sahilleri'dir.
cesitli sutlu tatlilarin, ayrica ozellikle sahlepin icine eden maddedir.
sicak sut ve sutlu tatlilarin icine girdiginde, dustugunde, ustune ekildiginde, yanindan, yoresinden gectiginde bulundugu ortami senlendiren, guzel yapan bir baharattir. bizde toz hali bilinir, ama toz olmadan evvelki agac kabugu hali de, baska guzellemeleri hak eder cok fena halde. boyle kocaman bir mutfakta, kocaman bir kuzinenin ustunde fokur fokur kaynayan kabarmis sutten bir bardak alip, icine bir tarcin cubugu koyduktan sonra, pencerenin onundeki sedire oturup, disaridaki karli sokagin arkasindaki parka bakiyorum simdi. mesela...
kardeşimin sürekli stv de izleyip bıkmadığı çizgi filimsel karakterlerden oluşan çocuk programı.
benim tarçın isimli bir arkadaşım vardı ilkokulda..*
kendisinin nerede olduğunu şuan söyleyemem tabii bu hem benim hem onun deşifre olmasına sebep olur ama ciddi ciddi kızın ismi tarçındı..
hatta türlü geyiklere maruz kalırdı "aa kekik" diye..
bir dipnot daha : evde kedim var ,tekir cinsi, isim konulmasında bu arkadaşımdan esinlenmişimdir..ismi kekik *
alm. 'kampfer' veya 'zimt'

eksi oylayan beyinsize edit: kusura bakma küfürlü entry giremedim, bilgi vermek zorunda kaldım. affet.
--spoiler--
latincesi "cinnamonum" olan, ağacı defnegil familyasındandır. yapraklarını dökmeyen, güzel kokusu olan, tropik bir ağaçtır. ağacın kabuğundan elde edilen tarçın, baharat olarak kullanılır.
--spoiler--

-kalbi kuvvetlendirir.
-regl kanamasını çoğaltır.
*tarçın yağı, başlangıç halindeki bronşit ve zatüreye karşı etkilidir.
kabuk baharat ve bir köpek ismi
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar