bugün

(bkz: a piece of cake)
(bkz: make a cake)
normalde isim olmasına ragmen nereye ceksen o tarafa giden turkcemiz sayesinde fiil de olabilmiş kelime (bkz: keklemek)
eğlenceli bir nil karaibrahimgil şarkısı.
(bkz: sana kek yaptım)
40'lı yılların yemek kitaplarında gek olarak geçer...
bulmacalarda tatlı cörek olarak sorulan bi tür aperatif....
salak enayi.
kakaolusu, havuçlusu, fındıklısı ve ıslak olanı pek bir makbul olan unlu yiyecek. sıcakken soğuk süt ile, soğukken sıcak çay ile içilmesi süper olur.
söylemesi yemesi kadar zevkli yiyecek. birde güzel isimleri olur ki ... * *
ayrıca ;
(bkz: alternatif kek isimleri) *
en basit, en kolay, en hızlı kek tarifi:

1 su bardagı seker
3 adet yumurta
1 su bardagı sut (sut yoksa evde yogurt)
3/4 su bardagı sıvı yag
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
3 su bardagı un

kakaolu isterseniz 1 yemek kasıgı tepeleme kakao, kakao yoksa evde sade yapacaksanız icine 1 cay bardagı limon suyu katarsanız limonlu olur. eger evde kuruyemis varsa uzum, ceviz ya da fındık onu da katabilirsiniz, damak zevkinize, dolabın durumuna gore karar verin.

yapılısı:

once yumurta ve seker mikserle beyazlasana kadar iyice cırpılır, sonra sırasıyla sut, yag ve kabartma, vanilya tozu katılır. en son unuda eklenir. un eklendikten sonra hemen 175 dereceli fırına verilir. 25 dakika pisirilir. sogutmak icin 15 dakika beklenir, servise hazır hale gelir. afiyet olsun.
kısaca : kalite el kitabı
bu lezzetli besin pişirilirken birçok noktada dikkat etmek gerekir. 175-180 derecede 40-50 dakika pişirilmesi gerekir genelde ve bu kısım kek tariflerinde unutulup yazılmadığından, pişirici keki fırına koyduktan sonra kararsızlığa düşer. ayrıca, keki fırına koyduktan sonra 20 dakikalık bir süre içinde fırının kapağı asla açılmaz, açılırsa kekiniz kabarmaz. kabartma tozu bulunmadığı durumlarda karbonat kullanılabilir ancak iki çay kaşığını geçmemelidir. en önemli nokta ise fırından keki çıkarırken mutlaka ellere eldiven giyilmesi gerektiğidir.
kadın eserleri kütüphanesinin kısaltması.
kunta kinte nin yenilebilen leziz hale gelmiş şekli.
püf noktası, yumurtaların şeker ve yağı iyice çırptıktan sonra teker teker ilave edilemeleri, ve unun kabartma tozuyla birlikte karışmış olarak, sütle birlikte kaşık kaşık eklenmesidir.

bu kurallara uyan herkesin keki davul gibi kabarır.
telefon rehberinden hemen malum kişinin numarası bulunur, alo yapılır ve eve çağrılır. yarım saat içinde kekiniz hazır.*
(bkz: sana kek yaptım)
(bkz: kek)
(bkz: nil karaibrahimgil)

sözlerinin benle veya yaşadıklarımla uzaktan yakından ilgisi yok. olması da şart değil.
gönül yarası'ndaki aynur doğan'ın sesinin tınısında burun direklerin sızlar ya, onun gibi.

Üç yumurtayı kırdım önce
Portakal dilimledim ince ince
Göz kararı da biraz süt kattım
Kalktım, sana kek yaptım
insan neler yapar isteyince
Bu bir şey değil düşününce
Ben de tarifi öğrenince, kalktım sana kek yaptım
Gözlerin dönmüş kızı görünce
Yerli yersiz bakıp sana gülünce
Ben de tesadüf o gece erken yattım
Bana kelek yaptın
insan neler yapar isteyince
Bu bir şey değil düşününce
Sen de elektriği hissedince
Kalktın bana kelek yaptın
Çırptım, çırptım, karıştırdım
Kendimi onunla yarıştırdım
Kimse kimseye benzemez
Kendimi kekle yatıştırdım
Oturdum ellerimle sana kek yaptım
Unla sütü karıştırdım iyice
Tereyağı ekledim eriyince
Fırın da oldu 180 derece, attım
Sana kek yaptım
Üzüldün belli çok beni görünce
Elimde kekimle sana gelince
Bir de ağlayıp itiraf edince
Abarttın...beni melek yaptın
çok kolay oyuna gelen, iyi niyetli, saftirik.
(bkz: kek)*
genelde bir iş için kolaylığını belli etmek ve sonradan bir hakaret cümlesini pekiştirmekte kullanılır. örneğin "ya nasıl beceremiyosun kardeşim nerdeyse kek tarifi kadar kolay be salak adam".
sınav sorularının kolay olduğu anlamına da gelen benzetme kelimesi.
çayla çok güzel giden yiyecek.
saftirik, ensesine vur ekmeğini al kişdir birde bunun üzümlü olanı vardır en keki.
açılımı (bkz: kaymaklı ekmek kadayıfı) olan dinlenesi bir soft rock grubu. ağırlıklı perdesiz gitar kullanırlar.