6-7 eylül olayları üzerine bir ezginin günlüğü şarkısı. sözleri aşağıdaki gibidir:

ya bu denizin tuzu
ya bu martılar,ya bu vapurlar,ya bu yaşanmış yıllar
düşünüze hiç girmez mi istanbul
ya bu yıldızlarda ışık,ya düşleriniz,ya geçmiş
ya bu mavi ya bu koku, ya bu bahar
anılara hiç sığar mı istanbul?
ya bu rüzgarın dilinde eski şarkılar,eski şarkılar
aman aman aman aman yar
bu gün vapurdan indim yürüdüm
adımı çağırdı sesim
adaları basmış bahar dumanı
yüzüme vuru nefesin
kaç kara eylül geçti dönmedin geri,dönmedin geri
utanıyor şimdi bak rüzgarlar bile,rüzgarlar bile
aman aman aman aman yar
siyasi olarak çokta aynı saflarda olmadığım bir grup ezginin günlüğü..şarkılara siyaset karıştıranı zaten neci olursa olsun pek sevmem ammmaaaa bu şarkı öyle bi şarkı değil ..

istanbullu değilim,istanbulda doğmadım,istanbulda büyümedim,şu andada binlerce kilometre uzaktayım istanbuldan.ama bana kendimi istanbulluymuşum gibi hissettiren,istanbul kokan daha iyi bi şarkı bilmiyorum..her dinlediğimde gözlerim dolar,bi burukluk sarar her tarafımı ..

yazan okuyan besteleyen kimdir nedir bilmem ama bin kere helal olsun ..
ezginin günlüğü'nün çeyrek isimli 25. yıl özel tribute albümünde hüsnü şenlendirici tarafından yorumlanmıştır.
utanıyor şimdi rüzgarlar bile
bir şehrin üzüntüsünü ve özrünü çok güzel anlatan bir cümle.
yunanca özür dilerim anlamına gelir,özür yetermi bilinmez ama özür dileyene de özür dilenene de aynı hüznü yaşatan şarkıdır...

Rezil trafiği insan cümbüşü ile bu şehir sizi bezdirir buna rağmen beyoğlunda yürürken, adalar vapurunda rüzgarı yüzünüzde hissederken bu şehre teşekkür edersiniz size yaşadığınızı hissettirdiği için. Ben bu şarkıyı her dinlediğimde giden o insanları düşünürüm; yürümeyi, yüzmeyi, balık tutmayı bu şehirde öğrenmiş, bu şehirde çocuk olmuş, bu şehirde aşık olmuş insanları. Sürgün edilmek nasıl bir duygudur. doğup büyüdüğünüz yere istesenizde dönememek nasıl bir acıdır, hep ,kalsaydım nasıl bir hayatım olurdu diye düşünüp, yaşamaya hapsolduğun hayata paralel bir hayat hayal etmek nasıldır. Aynı acıları Rumeliden kafkaslardan gelen türklerde yaşadı ama insan tarihe bakıp yaşanmış acılarını başkalarının acılarından mahsup edemez ki ve istanbuldan sürgün edilmek cennetten kovulmaktan farksızdır. Peki ya istanbuldan kim özür dilesin renklerini çaldıkları için...

Ellerine diline sağlık ezginin günlüğü. aman aman aman yar...
bu şarkıya ne dense azdır. hem içerik, hem söyleniş biçimi o ezgiyle birleşince ezginin günlüğü yine yapacağını yapıyor. hüsnü arkan' ın diline sağlık ve tabi ki tüm diğer üyelerin.
şarkıdaki üzüntü havası birebir yansıtılmış.
hüsnü şenlendirici yorulamsı da oldukça iyi olan ezginin günlüğü grubunun bir eseri.şenlendirici yorumu şarkının melodramını arttırmıştır.
hüsnü şenlendirici yorumu mutlaka dinlenmelidir. caz müziğin nimetleri ile harmanlanıp alaturka müziğin özelliklerini kaybetmeden hazırlanmış ustaca bir çalışma.
söz,müzik hüsnü arkana ait olan enfest şarkı..
"düşünüze hiç girmez mi istanbul" kısmında içimin bir hoş olduğu bir özür şarkısıdır. 6-7 eylül olaylarına hitaben yazılmış, o gün o kara lekeyi üzerimize "milliyetçilik" hedesi altında sürenler adına duyduğumuz utancı anlatır. duygularına tercüman olurlar...
günün sözü, şarkısı, utancıdır.
...bugün vapurdan indim yürüdüm, adımı çağırdı sesin...
anılara hiç sığar mı istanbul?
...

signomi: yunanca'da "afedersiniz".
özür dilemeyi bilen güzel insanların şarkısı. düşünüze hiç girmez mi istanbul?

http://fizy.com/song/ezginin-gunlugu-signomi/1ajcqg
Olağanüstü. Daha başka bir şey diyemem bu şarki icin. Ve siyasi degildir benim icin. Dümdüz seviyorum.

Tanim: Hüsnü arkan şarkisi. Ezginin Günlüğü'nun ceyrek albümünden.