bugün

entry'ler (247)

hatıralar hayal oldu

ilk kez dario moreno tarafından 1967 yılında seslendirilen, sözleri Özen Parlak müziği ise J. Ridel - J. Dessca ' a ait aranjman bir şarkıdır. muhakkak dario moreno'dan dinlenilmesi gerekir.

aydinlanmaktan korkan yobazlar

aydınların katledıldıgı topraklarda cehalet kutsanmıslıktır...maalesef. ancak ımkansızlıklarla bezelı bılgısızlıkte, dagdakı cobanın masumıyetınden soz edebılecekken sehırdekı yobazın ıyınıyetınden soz edemeyız cunkı onun karanlıgı karadelık gıbıdır gun gelır bızı de yutuverır bızde karanlıga kufreder dururuz. ısık ulan bıraz daha ısık ...

mehmet öz

medyadaki kankalarindan biri de lary king olsa gerek...ikide bir mehmet oz'e danisiliyor ozelliklede su siralar zira amerikali'lar kafayi kendi seda sayan'lari oprah winfrey'in kilolari ile savasina bozmuslar. bu kadindan mi bahsediliyor hop memo'ya baglaniliyor. aile hekimi gibi cnn doktoru olmus adam..tam olarak beyin gocu sayilmaz yani *

edit: bizim doc, oprah'in saglik uzmaniymis * *. amerika'daki en taninan ve saygi duyulan turk'lerden biri oldugunuda gonul rahatligiyla soyleyebilirim. kendisiyle ilgili ovgulere gecilmeden once dunyanin en yakisikli cerrahi olduguda muhakkak belirtiliyor. *

hayati askin sesine baglamak

askida ruhunu sarmis genc doktorun kanser gibi...lokman hekim gelse yarami azdirir yarami sarmaya yar kendi gelsin der turku ama anlamadigim ne yasanirsa yasansin bir zamanlar sevdigin insanin yanina gitmek bu kadar mi zor genc muhabir?

yahudi soykırımı temali filmlerin zamanlaması

yahudilerin eglence sektorunude buyuk olcekte ellerinde tuttuklarini varsayacak olursak * yahudi soykirimi ile ilgili filmler sanatsal kaliteleri kadar zamanlamalari itibariyle de dikkat ceken filmlerdir. Tarihin en buyuk insanlik ayiplarindan biri olan yahudi soykiriminin tema olarak sinemada bu denli yogun kullanilmasi anlasilabilir ancak zamanlamalarini da hesaba katinca dunyanin dikkatini gecmiste ugranilan haksizliklara cekmek ve bu sayede de istenilen manipulasyonu saglamak bu filmlerin amaclari arasinda gosterilebilir. Halihazirda su an gosterimde olan, basrolunde Tom Cruise'un yer aldigi valkyrie ile Daniel Craig'in basrolunde oynadigi yakinda gosterime girecek olan Defiance zamanlama olarak pek bir cuk oturmustur. Ozetle at gozluklu hollywood'un temcit pilavidir yahudi soykirimi ama biz artik baska acilara da empati kurulmasini istiyoruz.

(bkz: genc sinemaseverler rahatsiz)

gitme kal bu şehirde

bir ihtimal daha var, o da olmek mi dersin diye surup giden harika tsm eserine harika bir gonderme yaparak ihtimal neticeleri ortadan kaldirmis sarkidir...'felaket oldu'.

sinbo

muhtesem turk kahvesi makinesiyle vatan hasretini bir nemzede olsa dindiren turk markasi...ayrica kuru kahveci mehmet efendi'ninde topragi bol olsun. * yerli mali yurdun mali...

bir ihtimal daha var

ilk defa zeki muren'i es gecip safiye ayla'dan dinlemeyi tercih ettigim tsm eseri. ozellikle sarkinin giris kisminda 'soyle canim ne dersin' kismini ayri bir guzel soyluyor safiye ayla.

akşam olur gizli gizli ağlarım

once soz vardi diyerek sozleri de girelim tam olsun...

akşam olur gizli gizli ağlarım
kaderin dilinden iyi anlarım
keder öğütmekle geçti yıllarım
beni değirmende taşa döndürdün

nefes alsam bile ölü gibiyim
aklım başımda yok deli gibiyim
suya düşmüş söğüt dalı gibiyim
yerimi yurdumu düşe döndürdün

bir gün buradayım bir gün sılada
gönlümü göçebe kuşa döndürdün
çok şükür gurbeti bitirdim derken
yolumu yeniden başa döndürdün

lanet olsun sana ey zalim felek
ömrümü çarkında boşa döndürdün.

her akşam sarhoş

tanju okan'in 'koy koy koy' sarkisi ile tokusturulunca daha bir keyiflendiren sarki..hani biran sanki ustadlarla birlikte iciyormus gibi kafanizda soyle dialoglar olusabilir:

t a n j u *-doldur kardeşim doldur yaa, meyhaneci koy... içki koy yaaaa...hadi şerefine sağol bee sağol yaa ahhahahaa..
terkedicekler nası olsa biliyosun di mi sen de sağol abi...

d a r i o *-ooff sarhoşum aahhh sarhoşum, ölmüşüm ben be abi...tut kolumdan, yok yok git yolumdann sevdiğime gidiyorum ya biliyorum ya, biliyorum şimdi biliyorum beni kovacak, kovacak beni...

s e r a z a t-dario'cum bari sen yapma, bak zaten tanju'da costu senin yuzunden, valla buradan da kovacaklar simdi bizi...

yeter be yeter kalkin ispanyol meyhanesine gidiyoz sizi orasi paklar...oleceksek olelim anasini satayim...oradan da kovarlarsa agora meyhanesine gideriz.

gibi... :)

ağlatan şarkılar

nazan oncel - (bkz: kunduram sandukam zembilim)

aşık insan

vurulmus insandir hemide domdom kursunuyla...

(bkz: asklarida vururlar) asiklari ise delik desik ederler. *

chavez in israil büyükelçisini sınır dışı etmesi

ilgili ulkenin diplomatini yani resmi temsilcisini istenmeyen adam ilan etmek (bkz: persona non grata) verilebilcek en ust duzeyde tepkidir. Latin amerika'dan asker, muhimmat gondermek ise diplomatik dilde oha cus bi durumdur * adam, butun dunyanin gozunun icine bakarak butun uluslararasi hukuk kurallarini hice sayan diplomasiden bihaber israil'e diplomatik yollardan ornek alinasi bir tavir sergilemis daha ne yapsin. Bugun boyle bir kac ulke buna benzer tepkiler verse insanlik ayibiyla tarihe gecen israil'in karsisinda altin harflerle yer almaz mi? Yerse tabi...

nefesim nefesine

'sag olsam gelmez idin, oldum yasa mi geldin' gibi yakici bir sitemi barindiran guzelim eser. Muziginin giris kismi ayrica yakicidir.

sultan melikşah

tam adi sultan celalettin meliksah olan sultandir. Doneminde Omer Hayyam tarafindan yapilan takvim bu nedenle celali takvimi olarak bilinir.

alfred shaheen

En az Iskoc'arin yuzlerce yildir kullandiklari ekose kumasi kadar bilindik ama sadece yarim yasirlik bir kumas olan cicekli Havai gomlegi desenini tasarlayan yaratici kisilik.

duydum ki ağlıyorsun

muzeyyan senar tarafindan seslendirilmis bir tsm eseridir.

duydum ki ağlıyorsun benim için sevgilim
sil gözünün yaşını senin olsun mendilim
nihayet anladın ki vefasız ben değilim
sil artık gözyaşını senin olsun mendilim

kavlimiz böyle miydi söyle allah aşkına
bu sonsuz ayrılığı sen getirdin başıma
şimdi de boynu bükük geliverdin karşıma
sil gözünün yaşını senin olsun mendilim

edit:güftesi ve bestesi zeki duygulu'ya ait hicaz makaminda bir tsm eseri imis efendim.

ümitsiz bir aşka düştüm

Muzeyyen Senar tarafindan seslendirilmis, bestesi ve güftesi alaeddin yavaşça'ya ait bir tsm eseri.

ümitsiz bir aşka düştüm
ağlarım ben hâlime
gönlüm kırık, bağrım yanık
hasretim ben yârime

senden ayrı yaşasam da
hayât ölümdür bana
gönlüm kırık, bağrım yanık
hasretim ben yârime

(bkz: saygilar)

turk filmlerindeki essiz ve komik diyaloglar

hababam sinifi...ve dialog elbette ki badi ekrem ve saban arasinda amma velakin anlatamam, izlemeniz gerek.

http://www.youtube.com/watch?v=SiROVKUnXA0

trt 6

be xerbe * .kardes halklar diyoruz, anadolu mozaiktir diyoruz, binlerce yildir kardesce bir arada yasiyoruz diyoruz. diyoruz demesine de yok sayarak kardes olunmuyor iste...adamin kulturunu, dilini misal kurtce bir merhaba demeyi bilmeden nasil kardes olunur? allahtan turkuler, davullar, zurnalar varda kaynatiyoruz...