bugün

türkiye'de dogru muzik yapan ender gruplardan biri.
1980'i yapmış beni benden alıp götürmüş olan gruptur.
ezgi isimli kızımızın tutmus oldugu günlük.
kendilerinin deniz olduğunu idda eden güzide insanlar topluluğu .
1980 adlı aşmış şarkıya sahip grup. *
'ak bir yaban güvercini gibiydin aşk
vişnelere bulaştın kirlendi beyazın...'gibi pekçok güzel söz ve besteleri olan, şarkıları şarap tadında yıllandıkça güzelleşen grup.

grubun albümleri:
seni düşünmek - '85
sabah türküsü - '86
alagözlü yâr - '87
bahçedeki sandal - '88
ölüdeniz - '90
istavrit - '93
oyun - '95
ebruli - '96
hürriyete doğru - '97
aşk yüzünden - '98
rüya - '00
her şey yolunda - '02
ilk aşk - '03
dargın mıyız - '05

grup üyelerinin albümleri:
hakan yılmaz - doğu türküleri - '88
hüsnü arkan - bir yalnızlık ezgisi - '91
feyza erenmemiş - i'm new - '00
nadir göktürk - oyunbozan orijinal film müziği - '00
emin igüs - bu dünya bir pencere - '02
emin igüs (mircan kaya'yla birlikte) - bizim ninniler - 04
Gerek mütevazi duruşu,gerek gerçek sanat kimliğini künyelerine ezgilerle işleyişi ile içimde çok ayrı bir yeri olan grup.
aşk bitti diye bir şarkıları vardır ki, onu dinleyen herkes aşkın hiç bitmeyeceğini anlar...

sözleri:

aşk bitti

Aşk bitti.
Elimden sanki minik bir balık kayıp gitti.
Aşk bitti.
içimden sanki bir şeyler kopup gitti.
Aşk hiç biter mi?
Hiç bir şey olmamış gibi boşlukta kaybolup gider mi?
Aşk hiç biter mi? Aşk hiç biter mi?

Kalır adımızla bir sokak duvarında,
Bir ağaç kavuğunda, bir takvim kenarında,
Kalır bir çiçekte bir defter arasında,
Bir tırnak yarasında, bir dolmuş sırasında,
Kalır bir odada, bir yastık oyasında,
Bir mum ışığında, bir yer yatağında,

Kalır dilimizde yinelenen bir şarkıda,
Bir okul çıkışında, bir çocuk bakışında,
Kalır bir kitapta, bir masal perisinde,
Bir hasta odasında, bir gece yarısında,
Kalır bir durakta, yırtık bir afişte,
Buruk bir gülüşte, dağılmış yürüyüşte,

Kalır bir sokakta, bir genel telefonda,
Bir soru yanıtında, bir komşu suratında,
Kalır bir pazarda, bir kahve kokusunda,
Bir tavşan niyetinde, bir çorap fiyatında,
Kalır bir yosunda, bir deniz kıyısında,
Bir martı kanadında, bir vapur bacasında,

Ezginin Günlüğü
ezginin gunlugu demek benim için emin igüs demektir yani bir anlamda grubun ilk beş kasedi. sabah türküsünden tutunda alagözlü yar a ya da seni düşünmeke. sumru ağıryürüyen demek, ayşe tütüncünün piyanosu demek aynı zamanda bu ilk beş kaset. yazık ki ezginin günlüğünün bilinmeyen dönemidir bu dönem. bir çok insan bu beş kasetten sonrasını biliyor. şimdi nedir bu bana bir koca lazım o da bu gece lazım ha ezginin günlüğü. bir de vıyık sesli bir vokal ahhh emin igüs nerdesin be?
sigaramın dumanına sarsam saklasam seni
sigaramın dumanına sarsam saklasam seni
gitme gitme gittigin yollardan donulmez geri
gitme gitme el olursun sevgilim incitir beni
türkiye nin en güzel grubu onlar hakikaten yaptıkları müzik ince hüzün kokan ve vurucu içten içe sizi acıtıyor.
gelmiyorsun adlı şarkıları mutlaka dinlenmeli. acıyı böyle hissettiren bir şarkı daha yok.
türkiyenin en doğru müzik yapan gruplarından biri. küçük çocuklar onların şarkılarını dinleyip adam olur yada öle düşünürler. ama şöle bi gerçek varki küçük çocuklar onlarla büyürler*
90 lı yıllarda ebruli ile kalbime girmiş ve birdaha ordan cıkmamış grup.
beyninin bir lobu nadir göktürk diğer lobu da hüsnü arkan olan güzide grup. yamulmuyorsam nadir göktürk'ün konservatuarda ders vermişliği vardır.
papatya adlı kısa ve öz şarkılarıyla aşkı çok güzel tanımlayabilen değerli bir grup. Dileriz yeni gruplar, kendilerini örnek alır ve aynı kalitede devam ederler.
hala 80'li yıllarda çıkardıkları kasetleri hiç bıkmadan dinliyorum. şu an 80'li yıllardaki hallerini çok aratsalarda bu halleriyle bile kalitelerini konuşturuyorlar. fakat daha önce de dediğim gibi ah emin igüs ah sumru ağıryürüyen nerdesiniz.
"sevgili günlük, ben ezgi" diye başlayan günlüktür...
düzeltme: aldığım eksi oylardan sonra kafama dank ett. tabi ya ezginin günlüğü nü yanlış yorumlamışım.

"merhaba günlük ben abdullah" diye başlar. evet evet... kesin böyle başlar...
her dinlendiğinde insanın içini titreten ses. sanat ve müziğin buluştuğu noktalardan en düzeylisi.
grup halinde istiklal caddesi'nde rastlantısal gördüğüm insanlar toplamı. meğer bu hüsnü arkan hiç de sahnede gözüktüğü gibi değilmiş. epey bi uzuncaymış kendisi. nadir göktürk abimiz de her zamanki saç sakal karışımı halinde grubun en önünde yürümekteydi.
Emin igüs'lü albümleri bir başkadır. Lise ve üniversite yıllarıma,dostluklarıma ve daha da önemlisi aşklarıma fon müziği oluşturmuş grup.Gelen Benim,Gelmiyorsun,Uzundere Barı,Zerdaliler,Yeni Bir Ülke Bulamazsın, seni düşünmek ..Ve daha niceleri.Sözler bir başka.Ezgiler bambambaşka.''Ak bir yaban güvercini gibiydin aşk.Vişnelere bulaştın,kirlendi beyazın''Behçet Aysan'ın şiiri bestelenmiştir.Bu parçaya da dikkat edilmeli.
grubun erkek solistini biraz daha arka plana koyarak yeni bir bayan solisti ön plana çıkaran yılların eskitemediği grup..
her şarkıları herkese tanıdık gelir ama kimse şarkılarının ismini hatırlayamaz. yüzlerce vardır.
(bkz: ezginin sözlüğü)
kanto tarzındaki "bana bir koca lazım o da bu gece lazım" şarkısını seslendiren grup
aşkı her yönüyle anlatan şarkıları yapmasını bilen çok başarılı bir grup özellikle;
aşk bitti çok çok güzel bir şarkıdır.