bugün

Kendi türü ile dalga geçmek için çekilen film.
görsel
ciddiye alınarak çekildiğini düşünmüyorum. son derece eğlenceli bir film eğer bu tip filmleri seviyorsanız. aksiyon filmlerinde mantık arayanlara über saçma gelecektir.
izlerken hiç sıkmayan film. öyle sevimli bir bebekten sıkılabilir mi insan? ayrıca havucun ne kadar yararlı olduğunu gözler önüne sermektedir.
1 haziran gecesi itibariyle star tv'de yayınlanmış filmdir.

film mi dedim ben? çizgi film demeliydim.*
çok salak bir film. bilgisayar oyunu gibiydi. elle tutulur tek tarafı ise son sahnedeki öpüşme sahnesiydi...
(bkz: hit em up)
(bkz: aç mısın)
bu film için "ya abi adam önüne çıkanı vuruyor, sevişme sahnesine bak, abartı, rererö" yorumunda bulunmak filmin kendisinden daha absürttür kanımca. yanlış anlaşılmasın; ben filmi çok beğendim. sıkılmadan, durdurup şöyle internette dolaşma ihtiyacı duymadığım ender filmlerden. bir de şu owen'ın yaşadığı yere yapılan baskından kaçarken öldü sandığı giamatti'ye attığı bakış çok hoşuma gidiyi.
gayet hoş ama bir o kadar da boş bir aksiyon filmidir. eğer "kafayı fazla yormadan sadece uçuk aksiyon sahneleri izleyeyim" derseniz, oldukça başarılı kotarılmış bir film. film silahlar ve çatışma konusunda tam bir usta olan clive owen'ın hasbelkader hayatını kurtardığı bebeğin hayatını koruma ve bu işin ardında yatan karanlık işleri çözme çabalarını konu alıyor. vurdu kırdı sahneleri cüneyt arkın'ın abartılı aksiyon sahneleri ile dalga geçenlerin yüzünü kızartacak kadar uçuk noktalara ulaşabiliyor. ama onun dışında dişe dokunur şekilde işlenmiş bir konu, kurgu, karakter derinliği vs. aramak yersiz, çünkü böyle bir çaba yok; olay tamamen aşmış düzeyde kaliteli aksiyon sahneleri üzerine kurulmuş. clive owen filmde -saymak mümkün değil ama- en az 250 adam öldürüyordur tahminen. kötü adam rolünde paul giamatti döktürmüş.
baştan sona aksiyon içeren monica belluci'nin güzelliği ile büyülediği ilginç diyaloglar ve sahneleriyle izlenebilir kült sinema filmidir .
ingilizce "shoot them up" kelimesinin kısaltılması olup 2 boyutlu bir ortamda yön tuşları ile sağa, sola, yukarı ve aşağı giderek, karşınıza gelen herşeyi vurmanız gereken, vurduğunuz nesnelerden çıkan bonuslarla silah, hak vs. kazanabildiğiniz bilgisayar oyunu türü.

en güzel örnekleri için;

(bkz: river raid)
(bkz: commando)
(bkz: 1942)
fuck you ve fuck you too esprisiyle "ne garip bir film lan bu" diye izlemeye başlayacağınız ve sonrasında bünyeyi aksiyon manyağı yapan film.

--spoiler--
o değil de monica ablanın orgazm sesleri eşliğinde insan bırak yüz tane adam öldürmeyi fezaya bile çıkar.
--spoiler--
aksiyonun cılkını çıkartıp "yok artık" diyeceğiniz bu arada da monica belucci ile olan sahnelere ise "fazlasıyla kurgusal" bulacağınız dandik bir film.

--spoiler--
hayatınızda izleyebileceğiniz en aptalca sevişme sahnesini de içinde barındıran bir film ayrıca. clive owen hem monica ile sevişiyor bir yandan da düşmanları hedef alıp vuruyor. öbür yanda bebek ağlıyor.
--spoiler--

vasatın altı: 3
bol aksiyonlu, mizah dolu ve son derece eğlenceli bir sinema filmi. gerçekçi veya mantıklı bir film değil. zaten filmi meydana getirenler böyle bir amaçta da değiller. filmde bir çizgiroman havası var özetle. biraz quentin tarantino tarzı bir film olmuş.
bunu sevenler, büyük ihtimalle şunu da seveceklerdir:
(bkz: sin city)
aksiyon sahnelerinin abartılarak işlendiği basit film.
adıyla konusu bütünüyle uyumlu ender filmlerden.
(bkz: kill em all)
geyik mode on şekilde izlenirse gayet keyif alınabilecek bir film. zaten film ciddi veya mantıklı herhangi bir unsur taşımıyor.
clive owen filmin bir sahnesinde monica bellucci ile cinsel ilişki esnasında yaklaşık on kişiyi öldürmüştür ki izlenmeye değer bir sahnedir.

çok sığ bir konuya sahiptir film ama had safhada actiondır. durup dururken yüzlerce kişiyi öldürür esas oğlan. film sonunda totalde 4 haneli rakamlara ulaşmış olabileceği tahmin edilebilir.
içine bugs bunny girmiş birinin ne kadar psikopatlaşabileceğini anlatan film...
monica bellucci'nin göğüslerini ve taze havuçları bol bol gördüğümüz bi' film. güzel mi? değil. eğlenceli mi? o da değil. uçan, kaçan bi' adam ve bunu bi' türlü vuramayan 250-300 tane gerizekalının hikayesi. ha bi' de bebek var.

monica'nın göğüslerinden bahsetmiş miydim?
eğlencelik bir film. sinemayı yalnızca izlemek ve izlediğiyle eğlenmek için tercih edenleri hoşnut edebilir. fakat sinefilleri, yedinci sanata gönül verenleri monica abla bir nebze teselli etse de mutlu edemeyecek, sığ ve başarısız gelecek. gerçi hoş; filmin bir amacı ya da mesaj verme çabası da yok; heriflerde izleyiciyi eğlendirelim abartıp kendimiz de eğlenelim diye çekmişler.
gayet gereksiz bir hollywood yapımı. filmin başından sonuna kadar her an aksiyon her an aksiyon. insan aksiyondan tiksiniyor bu filmi izleyince.
Bir bilgisayar oyunu türü. Genellikle, bir gemiyle yukarı doğru, yada sağa doğru ilerleyerek önüne gelen herşeyi vurma oyunlarıdır. Bazılarında gemi değilde insan, hayvan veya değişik yaratıklar da olur ve çeşitli yönlere gidilebilir. Tabi günümüzdeki oyun konsollarında hala böyle oyunlar yapılmakta mıdır, onu bilemeyeceğim.

Amigadan örneklersem agony, apidya, inferior, disposable hero, alien breed, arnie, Cannon Fodder, Chaos Engine, Pang, Ruff 'n' Tumble, Silk Worm, Stardust, Turrican, virocop, walker, Wolfenstein 3D...

Commodore 64 deki örnekleri ise: river raid, falcon patrol, blue max, urudium, 1942....