bugün

televizyon makinesi ile tekrar film şeridi gibi gözümüzün önünden geçti.aslında çok ilginç dönemlermiş.
(bkz: 80li yillar)
çocukluğu en ilginç nesil.
o dönemin televizyonlarda yayınlanmış dizi ve çizgi filmlerinin youtube'lenmiş
hali
packman, commodore 64, voltran, uçan kaz, cenk koray, barış manço
ilginç danslar. ilginç kıyafetler.
kısaca;
http://www.youtube.com/watch?v=Qi7ZW04lFYs
müzik bazında, içine funk, synth pop krışımı tarzı örnek almış müzik ile damgasını vurmuş dönemler..
doğum yılı bu yıllara rastlayan insanların ,seksenler deyince ,doğum yıllarını hatırlatan yıllar.halbuki ne çok şey va seksenlerde hatırlanacak ,bu yıllarda genç olmaya adım atanlar için.
bana "keşke daha erken doğsaydım da 80'lerin amerikasında yaşasaydım" dedirten içimde kalmış bir uktedir.
şimdi düşününce müzik, sinema ve sosyal yaşam o dönemde devrim yaşamış ve 90'ların başlangıcıyla gelen hazin sonla bir devrim değil sadece bir geçiş dönemi olduğu anlaşılmış.
(bkz: amerikan rüyası)
crying in the rain'i gördüğünüzde a ha'nın aklına gelmesidir.
80'ler Türkiye Cumhuriyeti tarihinde özel ve ayrı bir yeri olan 10 yıllık bir dönemdir.12 eylül 1980 darbesi,70'li yıllar boyu süregelen sağ-sol ve gittikçe alevi-sünni çatışmasına dönüşen,her gün onlarca insanın öldüğü iç kavga ve çatışmalardan ülkeyi alarak bambaşka mecralara savurdu.Bu kez daha önce farkında olmadığımız "kürt sorunu"yla yüzleşmeye başladı türkiye 1984'de PKK'nin Eruh baskınıyla. Askeri rejimin ağır baskısıyla en az 20 sene geri giden türkiye,1983'de yapılan darbe sonrası ilk genel seçimlerde, askerin MDP'yi adres olarak göstermesine rağmen, merhum Turgut Özal liderliğindeki Anavatan Partisi ezici bir çoğunlukla birinci parti oldu ve hükümeti kurdu. Seçmen,yönlendirmeye ve baskıya tepkisini sadece 22 Temmuz'da göstermiyordu yani. (bkz: bidon kafalı) (bkz: göbeğini kaşıyan adam).ANAP liderliğinde kurulan hükümet özellikle ilk döneminde (1983-1987) gerçekten türkiye'ye çağ atlattı. Ekonomi hızla gelişti. Türk sanayicisi, dışarda rekabet etmeyi ve ihracat yapmayı, dışarda da iş yapabilmeyi öğrendi Özal sayesinde.AB üyeliği'ne resmi müraccat yapıldı.Ama bu arada da bu kapitalist dalga, yolsuzluklar ve köşe dönmeciliği de yaygınlaştırdı. Engin Civan'lar bu dönemde türedi.80'ler ayrıca yerli sanayiinin korumacı gümrük anlaşının ürünü Tofaş'ın kuş serisi, Renault'un da Renault 12,Broadway gibi teneke arabalarının da fahiş fiyatlara bu millete kakalandığı yılllardır.
80'ler, iletişim anlamında da çağ atlanan yıllardır.84-85 lere kadar otomatik olarak evinizden bir yeri arayamazdınız.PTT'ye sıra yazdırırdınız evinizde telefon varsa. Telefonunuz yoksa,PTT'ye gidip saatlerce beklerdiniz sıra yazdırıp, başka bir şehirdeki ana babanızı aramak için. (bkz: siz o günleri bilmezsiniz çocuklar)Telefonla başlayan iletişim devrimi bugün nerelere geldi.
ilk renkli televizyon yayını da bu dönemde başlamıştır.
otoyol atağı da o dönemde başlamıştır.
köprüyü satarım sattırmam tartışması da 83 seçimleri öncesinde Özal-Sunalp arasındaki ilginç bir tartışmaydı.Özal, köprüleri paralı hale getirerek,2. köprüyü de yaptı.
80'ler ağır demokrasi sancılarının da çekildiği yıllardır. Darbenin etkilerinin 2007'de halen atılamadığı, şimdilerde süregiden sivil anayasa tartışmalarında da anlaşılabilmektedir. idam edilen, hapislerde çürütülen insanların dramı, yurtdaşlıktan çıkarılan, işine son verilen, üniversitelerden atılan öğretim üyeleri. Bugün hala üniversitelerde devam edegelen başörtüsü yasağının ilk koyucusu Kenan evren'dir.Kim kiminle aynı çizgide görün.
80'ler toplumun kısaca hızla dönüştüğü yıllardır. Demokrasi,özgürlük, refah kolay olmuyor.
60'ların sonları ile 70'lerde doğanların gençliğini yaşadığı ve genelde kırılma noktası olarak güzel şeylerin bozulmaya başladığını düşündüğü dönem, hey gidi günler hey nostaljisi
eurovision çılgınlığı (deliliği daha doğru), susam sokağı, atari, commodore 64, apple
modern talking, a-ha, alphaville, laura brinigan, ABBA, BoneyM
sevenlerine;
http://www.80ler.com/default2.asp
her şeyin kıymetinin olduğu yıllar. daha azdı her şey ve lakin daha çok haz verirdi. yudum yudum tattık 80 lerde ; müziği , sinemayı , teknolojiyi. bülent ersoy'un erkek , benim de çocuk olduğum yıllardı.
"sen çocuk
ben çocuk
yaptık bi çocukluk
olduk üç çocuk" şeklinde duvar yazılarına rastlayabileceğiniz,

voltran, vatka, deri kıyafetler, perma, karpuz dilimli dantel, commodore, cin ali serisi, tipitip, fotoromanlar, hayat mecmuası, susam sokağı, trt, a takımı.. ve benzerlerinin 90'lara da sirayet etmiş dönemi.
(bkz: alphaville)* * * (bkz: modern talking) * * * (bkz: kim wilde) * (bkz: laura branigan) * (bkz: michael jackson) * * (bkz: donna summer) * (bkz: bee gees) * (bkz: c c catch) * (bkz: duran duran) * * (bkz: boney m) * * (bkz: blondie) * (bkz: wham) * (bkz: queen) * * (bkz: madonna) * * (bkz: sandra) * (bkz: bad boys blue) * (bkz: eurorhytmics) * (bkz: erasure) * ve daha bir çok yabancı grup ve şarkıcının ülkemizde popüler olduğu yıllar, yabancı müziğin gerçekten evrensel olduğu yıllar. ne dediğini bilmiyorduk ama çok seviyorduk o şarkıları. (bkz: yeke yeke) (bkz: comanchero)
müziğin ticari kaygı olarak giderek büyüdüğü doğrudur. lakin burda 80lere ayrı bir parantez açılmalıdır. zira gerçekten sadece sanatı düşünen bir çok bohem kişi ve topluluklar yetişmiştir bu dönemde. bir pink floy'un bir depeche mode'un varlığı bize çok net bir şekilde ispat eder bu durumun gerçekliğini. bahsedilen grupların anrtık felsefi bir akım haline gelmeye başladığını unutmamak gerek.

80ler güzelmiş. fazla uzak kalmamak lazım.
modası ve o dönem yapılan türk filmleri düşünüldüğünde güzelliklerine rağmen ne olursa olsun geri gelmesini isteyemeyeceğimiz yıllar..
duran duran'in dunyayi kasip kavurdugu zamanlar.
Hey gidi gunler hey ne gunlerdi diye anlınası zamanlar. *
bir yüz yılın müzikleri ile en saf, en güzel, moda akımı ile en yaratıcı, teknolojiye bakış açısı ile en dar ama fikir verici bir en güzel 10 sene.

(bkz: modern talking)
(bkz: depeche mode)
(bkz: kara şimşek)
(bkz: susam sokağı)
(bkz: atari)

ps: sanırım sözlükte bu başlığı açmak yasak. ya da bir biçimde yönlendiriliyor. çünkü açılmamış olduğunu düşünemeyiz.
en erotik dönemdir. *
(bkz: 1880lerde çocuk olmak)

(bkz: 1980lerde çocuk olmak)
kargo ve mirkelamın ürünü olan rrdp adlı albümün en güzel şarkısı. adından anlaşılabileceği gibi 80li yıllardan dem vurur mirkelamın hoş sesi. melodisiyle 10 yıl kadar daha erken doğmuş olma isteği uyandırır ki 80lerin sonuna doğru doğmuş biri olarak bendenizi oldukça etkilemiş bir şarkıdır.
omuzları 5 metre gösteren vatkalarıyla ünlü yıllar..o yıllardaki fotoğraflarını göstermek istemeyen birçok kadın tanımışlığım vardır.
en başı şahsımın dünyaya teşrifi daha ne olsun.
sadece yapılan müziklerle ve commodore 64 ile anılması gereken dönem.