bugün

salamlı sandviçin 6 - suyun 2 - çay ve kahvenin 3 yeteleye satıldığı bir yiyecek listesine sahiptir.

selfless hatırlatması: annem bir de bunlar 15 kiloyu geçince kilo başına 4 yetele istiyorlar. yaa yaa.
((tabi ki bagaj kilosu))
zamanında, bir üniversite öğrencisinin valizinden kilo fazlası olarak 60 ytl istemeyi başarmış havayolu şirketidir. geçen sene bu zamanlarda gözümde daha iyi bir havayolu şirketiydi. artık thy'den şaşmaya hiç ama hiç lüzum yok.
bir italya bileti için internet sayfasına ne kadar girdiğimizi hatırlayamadığım hava yolu şirketi.
istanbul sabiha gökçene inerken hayatımın en sarsıntılı inişini gerçekleştirmiş beni benden almış havayolu şirketi. ancak bazen de çok az sarsıntılı inip kalkabiliyorlar. kabin personeli oldukça güler yüzlü. fiyatlar oldukça uygun ancak bazen her nasılsa thy den pahalıya uçuruyorlar. eksileri ve artıları mevcut yani.
4 senedir keyfi nedenlerle değil de iş nedenlerinden dolayı uçakla seyahat eden biri olarak şunu söyleyebilirim ki; hayatım da bu kadar rezil bir hizmet veren kuruluş ile karşılaşmadım.

peki nedir pegasus'daki sıkıntı? şudur; iç hatlardan bir uçuş yapmak için diğer hava yolu şirketlerinin kontejyanları dolduğundan dolayı mecburiyetten dolayı pegasustan bilet alırsınız. check in işlemini de geçtikten sonra, uçağa yerleşirsiniz. uçuş saatinizde kalkacağınızı düşünüyorsunuz değil mi? fena halde yanılıyorsunuz. özel halk otobüslerinin daha fazla yolcu almak için tın tın gitmesi gibi pegasus'ta uçağı doldurmak için sizi uçağın koltuğuna mıhlar. yani rötar kaçınılmazdır. bu rötar uçağın maksimum kapasiteye yakın dolana kadar sürer gider.

uçak doldu. geçen süre ortalama 1-1,5 saat. artık havalanıyorsunuz. süper. ama bitti mi ? bitmedi.

uçak havalanınca o dijital sesli, seslerinin muhtemelen karizmatik çıkması için ince ayar çeken pilotların şöyle bir anonsuyla dona kalırsınız.

anons aynen şöyledir;

"sevgili yolcularımız, pegasus hava yolları ve coca-cola iş birliğiyle sizlere özel menüler hazırlanmıştır. bu menülerde bir adet sandiviç alana yanında kutu kola, bir adet menü alana ise yanında şişe coca-cola pegasus'un hediyesidir. menüler koltukların ceplerinde bulunmaktadır. hosteslerimiz size siparişleriniz konusunda yardımcı olacaktır."

ben ömrü hayatım boyunca böyle bir şey görmedim. bir pilot ortalama 1 saatlik uçuşta fahiş fiyatlardaki hamburger menülerin reklamını anonsla yapıyor. (fahiş fiyattan kasıt bir hamburger menü 19 ytl gibi..)

gülüp geciyorsunuz. ama bitmiyor. bitmiyor.

sıra yiyecek içeçek servislerinde. hanfendi soruyor;

-beyfendi içeçek olarak ne arzu edersiniz?
+ su rica edeceğim
- tabii, buyrun
+ teşekkürler.
- 5 ytl
+ (şaşırmış bir ifade ile) ne? anlamadım
(arkadaki kadınların fısıldaşması) aaauu bi su 5 milyonmuşş
-su ücretli efendim 5 ytl
+(suyun kapağını açmış ben) buyrun siz için o halde

evet. istanbul-malatya uçuşuna 169 ytl alan bir şirket. içeçek servislerinde ki suyu bile size 5 ytl ye satıyor. dünyanın hiç bir hava yolu şirketi böyle bir ofsaytı kaldırmaz, kaldıramaz.

pegasus, değil senin uçaklarına binmek, pegasus yazılı tabelası olan dükkanların bile önünden geçmiyor, karşı kaldırıma geçiyorum.
zorda kalınca ne olacak sabiha gökçen'e ineyim düşüncesi ile bindiğim firma. bindikten kısa bir süre sonra önümde duran dergileri falan karıştırmaya başlayınca orda bulunan flying cafe yazısına gözüm takıldı. adamlar havada bir şişe suyu (500ml) 2 ytl ye satıyorlar. bunun adı soygunculuktur. bunun adı sömürüdür. başka bir şey değil. diğer firmalar size yolunacak kaz muamelesi yerine misafir gibi davranırken bunların bu soyguncu tavrı irrite edici.

havada nasıl olsa susanır yol iki saat sürüyor dayarız iki(2) ytlye suyu bol para kazanırız felsefesi ile hareket edip milleti yoluyorlar resmen. yanı başımda oturan yolcu bir şişe suya 2 ytl öderken sesimi yükseltip soygun bu bunlara prim vermeyin şeklinde hafiften isyan edince kaşları nerdeyse tamamen alınmış erkek görevli ile ondan daha fazla kaşa sahip kadın görevli bana ters ters baktılar. bende onlara baktım. sanırım satıştan alınan parayı havaalanına inince pilot filan aralarında pay ediyorlar. yoksa neden bana ters ters baksınlar. pegasusula uçmayın sakın. yoksa soyulursunuz. size de hayırlı işler pegasuscular.
erken alınan ve kampanyalı biletleri otobüs biletinden ucuz olan firma. thy ve atlasla kıyaslanamaz tabi servisi kalitesi,ama istanbuluma 45 dakkada götürüyomu götürüyo kullanırım. varsın su içmeyeyim. ee 3 kuruşa 3 köfte.
25 ekim 2008 tarihine kadar toplam 350.000 biletten uçuş ücreti almayacak sadece, yurtiçi için; yakıt harcı 20 YTL, havaalanı vergisi 6 YTL, servis ücreti 8 YTL olmak üzere 34 liraya uçak bileti satan firmadır. -yurtdışı uçuşlarda; yakıt harcı 23 EURO, havaalanı vergisi 12 EURO, servis ücreti 15 EURO-

satışlar sadece cumartesi ve pazar günleri gerçekleştirilecek olup, stoklarla sınırlıdır. ayrıca yurtiçi gidiş-dönüş biletlerde uçak bileti 31 liraya kadar -yani, gidiş-dönüş yolculuklarda toplam 62 lira- düşebilmektedir.

ayrıca, bugün 24:00'dan sonra telefon hattı kilitlenmiştir.

kampanya hakkındaki ayrıntılı bilgi için; http://www.flypgs.com/peg...si-bedava-ucacak&ht=g#
istanbul anadolu yakasinda ikamet edenler için daha cazip olan havayolu şirketi.
verdiği hizmeti aldığı parayla kıyaslanması gereken havayoludur. son 2 ayda yaklaşık 18 kere pegasusla yolculuk yaptım( ist ank ). ortalama bilete ödediğim para ise bilet başına 50 kusurlu bir miktar. ancak aynı saatlerde thy ile yolculuk yapsaydım en az 90 ytl gibi bir fiyat ödeyecektim. hatta bazı saatlerde 130 ytl ye varan fiyatlarla karşılaşıcaktım. 45 dk süren bir yolculukta su içmişim çay içmişim açıkçası çokda umrumda değil. bu şartlarda fiyat performans açısından su götürmez bir üstünlüğü vardır. benim şansımamı bilmiyorum ama bir dakika bile bir gecikme bile yaşamadım. ancak şu varki eğer uzun bir yolculuk yapıcaksam kıtalararası gibi, pegasusu tercih etmeyebilirim. kısa mesafeli yurt içi uçuşları için kıyaslanamaz üstünlüğü vardır.
yaptığı kampanyaların sözlüğe yazılarak, populer edilmemesi gereken havayolu şirketidir.

silin ulan silin! o kontenjan dolmadan..
2 saat öncesinden aldınız diye bir istanbul-izmir uçağına thy'ye 240 ytl vermemek için 130 ytl vermek zorunda bırakan, sevgiliden ayrılmana sebebiyet veren, kıl ve yün havayolu şirketi.
(bkz: pegasus un is basvurularindan para almasi)
iş başvuruları için yıllık 10 ytl alan akıllı havayolu şirketi. Amaçları insan kaynakları bölümünün daha verimli çalışmasıymış.Bu memlekette 10 milyon'u bulamayan insanlar da var.
istanbuldan izmire 34 dakika geçikme ile kalkan***, izmirden istanbula dönüşümde ise üstün bir perfomrans göstererek sadece 25 dakika rötarla kalkan havayolu şirketi. gördüğünüz gibi bir haftada 9 dakikalık bir performans artışı sağlamışlar. ayrıca her iki rötardada 10 dakikalık gecikme olacak şeklinde anons eden havayolu personeline burdan saygılarımı sunarım.
izmir e gitmenin en kısa kestirme yolu olan havayolu şirketi. sabiha gökçen havalimanından binildiğinde en kısa sürede izmir desiniz.
içinde kantini olan uçakların olduğu hava yolu taşımacaılığı şirketi.
şirket sloganını değiştirerek havada ki iett yapması hiçte mantıksız olmayacak az maliyetle çok kar elde etmek isteyen daha fazla yolcu taşıyabilmek için ufacık airbus uçaklara haddinden fazla koltuk koyarak size oturarak seyahat etmeyi işkence haline getiren internette 25 30 ytl hatta bedava bilet kampanyasında 0ytl bilet olduğunu iddaa eden ücretin üzerine tıkladıgınızda biranda 130ytl gibi bir rakamı gözünüze sokan binilmemesi gereken hava yolu şirketi.
ucuz havayoluyum diye bas bas bağıran ama web sitelerinden bilet almak istediğinizde ufak ufak geçiren şirket.
10 dakika önce baktığınız bir seferin fiyatı, tekrar girdiğinizde 10 YTL, bir 10 dk. sonra baktığınızda bir 10 YTL daha artmış olabiliyor. misal 55 YTL diye gördüğünüz bilete havalimanı, yakıt, zart zurt tonca vergi eklenip size 100 YTLye malolurken, mutfağa bir çay demlemeye gidip tekrar gelin size oluyor 110. bir 10 dk. düşüneyim derseniz sizi 120 YTL lik bir fiyat bekliyor ki bu THY dahil bir sürü havayolundan daha pahalıya denk gelebiliyor.

pegasus...uçmanın en kolay yolu...evet fiyatlarda da öyle....
iş başvurusu yapmak isterseniz 10YTL ücret ödemeniz gereken şirkettir. Bunlar ölüyü bile sever...
thy'nin anadolu jet zımbırtısından çok daha iyidir. filosu anadolu jet uçakları gibi hurdaya çıkmış uçaklardan oluşmamakta.anadolu jet'le uçarak kek yeyip su içeceğime pegasusla hiçbirşey yemeden uçarım daha iyi.
(bkz: çakma thy)
(bkz: anadolu jet)
konforsuz ucaklara sahip havayolu sirketi.
ota boka, içtiğiniz çük kadar bardak suya bile para alan mal havayolu şirketi. bi de iş başvurusu yapmak için 10 ytl ücret ödemek gerekiyormuş, yuharey lan allah gözünüzü doyursun.
basel mulhouse havaalani'ndan istanbul dışında izmir'e de direk seferler ba$latan firma. iyi olmu$tur böylelikle. easy jet'in bir adım önüne geçmi$tir bu atağıyla.
Havayolu şirketidir. Fakat şehir içi dolmuş gibi geliyor insana. Sorunlu görevliler, uçuşta yaşanan heyecanlı dakikalar, sırasını kaçırmak istemeyen dolmuşçu gibi pilotlar olduğunu gözlemledim nedense bu firmada. Esenboğa'da başımdan geçen bir olay, bu firmayı bir daha asla uğramayacağım firmalar arasına sokmuştur.
Bagajımı vermek üzere sırada bekliyordum ve önümde bir bayan vardı. Bayan oradaki görevliye gayet rahat bir şekilde 34 kg olan bagajını hiç bir ekstra ücret vermeksizin teslim etti. Bagaj sınırı 20 kg olmasına rağmen hiç bir uyarı almadı. Hani gözüm yok, ama benim 22 kg olan bagajıma ekstra ücret talep eder ve el bagajıma sorun bulursa işte orada olay çıkarırım arkadaş.
Uçağımız küçük, uçakta sıkıntı olur, gördüğünüz alana eğer elinizdeki bagajı sığdırırsanız izin veririm vb. nedenler öne sürerek beni çıldırtmıştı pegasus görevlisi. Bu uyarılardan sonra valizi açtım, ablamla konuşmaya başladık neyi götüreyim, ne kalsın. Orada yaşadığım rezilliği asla unutamam. Ramazan ayıydı, daha orucumu açmamıştım, ablam hastaydı... Orada o kadar yükü poşete koyup, ona bırakmak gitmemeye zorluyordu beni. Allah kahretsin uçağınızı diyordum.
Daha sonra görevlinin istediği gibi yaptım bagajımı, ama sinirliyim her an yumruk atacak pozisyonu aldım. Olaydan etkilenmiş olacak ki güvenliği çağırmıştı pegasus görevlisi.Daha sonra ben sıraya gireceğim anda bir de baktım bagajı olmayan bir yolcu. Hemde aynı uçaktayız. Fırsatı kaçırır mıyım? Hemen yanına gidip, ikna edici bir dille derdimi anlattım. Mümkünse kalan bagajımı onun biletine geçirebileceğimi sordum. Allah razı olsun kabul etti. Hemen gidip gerekli işlemleri yaptık. Ablamın gözünden süzülen yaşları görmeliydin sözlük, hüngür hüngür ağlıyordu. Hiç o kadar önemli bir olay değil, gibi görünüyor. Ama öğrencilik zor sözlük. Hele de o zamanlar. Neyse pegasus görevlisi yaptığınız yasak deyince ''yasaklar ciğnenmek içindir adamım'' demiştim. ilk kez bir insanın morardığına şahit olmuştum. Yolculuk bittikten sonra bile bana iyiliği dokunan o insanı hiç unutamadım. Saolsun, varolsun.
Bir firma görevlisinin, firmaya ne kadar zararının dokunduğunu böylece anladım.

edit:imla