bugün

Allah ile kul arasına girilmeyeceğini, günah sevap kavramını hoca efendilerinin belirlediğini sanan, dini bilen birine dinsiz, kafir yakıştırmasını bir müminin yapamayacağını bilemeyen başkalarının azıyla konuşanların iddeasıdır.
en az bütün müslümanlar teröristtir lafı kadar saçma bi tespittir
tespiti yapan kişiye laikliğin ne demek olduğunu sorma isteği uyandıran iddiadır.

(bkz: kavram kargaşası)
(bkz: kişi laik olmaz devlet laik olur)
(bkz: bilgisi olmadan fikrinin olması)
(bkz: yüz yılın en büyük yalanı)

laiklik kişiye dini alanda emir vermez yani ister inan ister inanma der.
ateizm ise inanmamayı şart koşar.
devlet dediğin ateist olmalı diye düzeltilmesi gereken başlık. devletler dinle değil , demokrasi , politika , çıkar ilişkisi gibi kavramlarla varlığını sürdürür. diyorsanız ki dindar devlet olsun , o zaman politik bir dine sahip olman gerekiyor. neo seçimini yap , kırmızı hap mı mavi hap mı? *
laikliğin bu memlekette "dinini seven milliyetçileri atatürk ve cumhuriyetten uzaklaştırmak" ve "ulusalcılar ile milliyetçileri kafa kafaya getirmek" maksatlı bir halt olarak ortaya atıldığını idrak edemeyenlerin çırpınışıdır.

laiklik; bir düşünce sistemi, felsefe değildir. devlet sistemidir. bu yüzden herhangi bir şekilde ateizme yakın olması mümkün değildir. bunu hala bilmeyen varsa bu memlekette; internet bilmem ne varken, bilgi bu kadar açıkken; ya gerizekalıdır ya da art niyetlidir, pkk nın amerikanın uşağıdır.
(bkz: Hassiktir lan)

Madem ki burada herkes istediği gibi tespit zıçabiliyor, 1 tespitte ben zıçayım o zaman; Aşırı dincilerin kara çarşafa bürünmesinden yola çıkarak; dincilerin ninjalığa, samuraylığa yatkın olması desem ne dersin he?
Hardcore müslüman arkadaşım benim?

(bkz: The last samurai)
yine laikligin ne oldugunu kavrayamamis insan söylemi.
(bkz: şeriatın faşizme yatkın olması) tespitiyle parelellik gösteren asılsız iddia.
(bkz: beyinsizliğin aptalca başlıklara yatkın olması)

yanlış bir tespittir, bakmayın siz böyle zır cahillere... Laiklik demek değildirki allah'a inanmamak ve o'nun varlığını kabul etmemek.! en basit açıklamayla, laiklik, sadece devlet işlerinin, din - din konularından ayrılması ve dinden bağımsız olarak yürütülmesidir...
Yeni Cıtroen marka araba.
(bkz: ishal olmuş yazar başlıklarının bok gibi olması)
dayanamayıp örnek vermek istiyorum sözlük. nasıl olsa silinecek yazdığım. bak kardeşim metalnova sen bir devletsin ve müslümansın . senin dininde diyor ki ; gayri müslimlerle alışverişte bulunmamaya çalış. e sen bir de türkiye ol. teknolojini üretemiyorsun. dışardan alamıyorsun çünkü dinin el vermiyor genç. ne yapıcaksın sürünerek yaşamaya devam mı edeceksin. şu elinin altındaki pc ye bile sahip olamayacaksın. özürlü bir insana anlatır gibi anlattım ama sözlük . senden özür diliyorum.
(bkz: eğitim şart)
yurt dışında * görülmesi doğru, ancak ülkemizde görülmesi yanlış olan önemedir. çünkü laik dediğimiz ulusalcı kişiler, milli değer yargılarına muhafazakar kesimden daha çok bağlıdır. ateizmin bu ülkede bu kadar katı bir anlayışla kötülenmesinin ve ateistlerin kendilerini deşifre etmemelerinin nedeni halkın müslümanlığa bağlılığından çok ülke değerlerini korunması ve ulusal kültürde yerinin olmamasıyla alakalıdır. aynı mantıkla hareket edersek bu ülkeinin geri kalmışlığının nedeni sadece müslüman bakış açısı değil aynı zamanda ulusalcılığın getirdiği bağnazlıkla dışa kapalı olmaktır.
türkiye'de kendini çağdaş, ulusalcı, atatürkçü sananların inandığı kavram. Ama bi tarafları sıkıştıkça ağızlarından dini söylemleri eksik etmezler.
kavramların anlamlarının yitirilmesi sonucu veya tam olarak ne anlama geldiğinin bilinilmemesi sonucu ortaya çıkan durum.
(bkz: beyinden mahrum olmak)
beynini kullanamayan, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan bünyenin söylemi. çocuğum bugün ki ödevin, laikliğin ne olduğunu öğrenmek.
Bir yönüyle benzer hepsine eşit mesafede olma özelligi.
yaran yanlış okumalardan birine sebebiyet veren başlıktır.

(bkz: laikliğin atletizme yatkın olması)

tanım : alakası olmayandır. laiklik dinsizlik değildir, olmayacaktır. küçük bezelye beyninizden teoriler uydurmayın.
(bkz: bu sefer güldürmedi)
(bkz: dinin ateizme yakın olması)
Ankara Üniversitesi ilahiyat Fakültesi Kelam Anabilim Dalı başkanlığı ve ingilizce ilahiyat Bölüm başkanlığını yürüten Prof. Şaban Ali Düzgün e göre ise laiklik islamın aslına daha yatkındır ;

--spoiler--
"KÂBE'NiN ANAHTARI BiR MÜŞRiK'E VERiLDi"
Biraz daha açalım mı, o çöken şeyler ne?
Mesela farklı dinlerden, farklı kültürlerden insanlara nasıl muamele edeceğimiz konusunda rotamızı şaşırdık.
Yani artık Kuran'da söylenenden bambaşka bir şey yapıyoruz.
Bambaşka bir şey yapıyoruz... Kuran'da bir tolerans, bunun da ötesinde bir saygı kültürü var. Öyle bir örnek var ki bunu anlatsanız insan 'nasıl olur' der. Maide Suresi ikinci ayetinde anlatılıyor. Hz. Peygamberimiz Mekke'yi fethetmiş muzaffer bir komutan. Neydi Peygamber'in amacı? Mekke'yi, Kâbe'yi putlardan temizlemek. Temizlendi, herşey oldu. Fakat Kâbe'nin anahtarı elinde olan bir adam var, adı Şeybe. Bu adam müşrik. Peygamberimiz bu adamın elinden anahtarı alıyor, amcası olan Abdullah ibn-i Abbas'a veriyor, "Bundan sonra bu işi sana veriyorum" diyor. Sonra Ayet-i Kerime geliyor, diyor ki "işleri ehline verin." Nasıl olur? Adam müşrik! Adam müşrik olduğu halde Kuran-ı Kerim diyor ki, "Orayı fethetmiş, temizlemiş olabilirsiniz ama o işin ehli o adamdır, verin anahtarı adama." Abdullah ibn-i Abbas'tan alınıyor anahtarlar, Şeybe'ye veriliyor tekrar. Şeybe şok oluyor, bu nedir diyor. "Bunu en iyi sen yaparsın, lâyık olan sensin" diyorlar. "Öyleyse," diyor Şeybe, "Ben Müslüman olurum daha iyi..."
Eğer sizin doğrunuz buysa...
Evet. "Burayı fethettiniz, her şeyi yaptınız ama Kâbe'yi bir müşrike teslim ediyorsunuz, benim hafsalam almaz bunu" diyor ve Müslüman oluyor. Bir başka örnek yine Kâbe'yle ilgili. Kâbe Müslümanlar için en kutsal yer. Mekke yeniden ele geçirildikten sonra müşriklerden bir grup gelip "biz yine eskiden yaptığımız gibi Kâbe'nin etrafını tavaf edeceğiz" diyor, "Müslüman değiliz, müşrikiz ve bu ibadet hakkımızdır." Millet 'hoppala' diyor, var mı öyle bir şey? Bundan sonra Kâbe tertemiz ve bizim diyorlar. Ama Maide Suresi'ndeki ayet şöyle: Kendi Rablerinin rızası için Kâbe'ye gelip ibadet etmek isteyenlere engel çıkarmayın. Bakar mısınız... Mekke sizin, Kâbe sizin ama ayet "bırakın ibadetlerini yapsınlar" diyor. Bu anlayış, laikliği, çoğulculuğu, herşeyi aşan bir anlayış. Bunun bir benzeri yok. En güçlü sizsiniz ve bir grup insan gelip "biz bunu yapacağız" diyor. Ayet "izin verin yapsın, ellemeyin, dokunmayın" diyor.. Bunun bir örneği ne Batı'da var ne bu kültürde. Bunu kaybettik.
--spoiler--

alıntı söz konusu hocanın habertürk te yayınlanan röportajı.