bugün

entry'ler (64)

sanki aşk sustu

necip fazıl kısakürekin dizelerini akla getirendir.

"sanki ask sustu" dedim
"ask hic susar mi? " dedi
"sen susuyorsun ya" dedim
"ben ask miyim" dedi
"asksin" dedim
sustu.

erkekleri mutlu edecek iki sey

yavuz çetin tarafından biraz şefkat biraz tutku hepsi bu olarak özetlenmiştir. *

kalp boş

söz ve müziğin serdar ortac a ait olduğu nil özalp şarkısı. bugun inandığım tek bir aşk yok bunun için kalp boş şeklinde hoş sözlerin melek misin gümüş söğüt dalı mı diye şarkı sözü yazan bir ağızdan çıkması hayli şaşırtıcı olmuş. ancak müziği klasik serdar şarkısı olduğunu belli ediyor kanımca.* sözleri içinse;

adını andığım bir belasın sen
hep inandığım kalpte sarhoş
bugun özenilecek tek bir aşk yok
bunun için kalp boş
gel de duvarlara yaz süslü yalanlarını
ben tahammül ederim bozma kurallarını
sence ne önemi var eski zamanlarının
sanki bir değeri var bende kalanlarının
adını ister ölüm ister zulüm ister kader yazıver
ya da bu ilişkiyi, bu çelişkiyi apar topar çözüver
adını andığım bir belasın sen
hep inandığım kalpte sarhoş
bugun özenilecek tek bir aşk yok
bunun için kalp boş
ne kadar istedim mutlu ol benle
hep güzel göründüğün yerde
bugün inandığımm tek bir aşk yok
bunun için kalp boş.

gökdelen

tahsin yücelin can yayınlarından çıkan romanı. yargının bile özelleştirilmesi fikrini dile getiren yazar yergi konusundaki ustalığını konuşturmuştur kanımca. okurken acaba 2073 e kadar dayanabilir miyiz diye düşündüm. kendinizi kaptırırsanız korku ütopyası olabiliyor bi yerde. merak edenler için kitabın arka kapağından:

"gökdelen, her kitabıyla çok konuşulan, çok okunan değerli yazarımız tahsin yücelin yeni romanı. 17 şubat 2073 sabahı başlayan romanın kahramanı can tezcan, türkiye nin en önemli, en ünlü avukatlarından biri. can tezcan, istanbulu yalnızca gökdelenlerden oluşan, new yorka benzeyen ama ondan daha güzel, daha modern bir kente dönüştürmek isteyen zengin müşterisi temel dikerin yasal sorunlarını çözmek için bir tasarım ortaya atar: yargının özelleştirilmesini sağlayacaktır. yergi ustası yücelin son romanı gökdelen, cihangirde gökdelenler arasında kalmış son bahçeli evden yok edilmiş kedilere, dağda bayırda aç açık dolaşmak zorunda bırakılmış sefalet içindeki yılkı adamlarından, adına mekik dedikleri tek kişilik uçaklarından inmeyen zenginlere, hiç değişmeyen çıkarcı politikacılardan onların destekçisi medyaya kadar aslında bugün yaşadığımız çürümeyi anlatan, sürprizlerle dolu bir roman."

liseli ve üniversiteli arasındaki farklar

liseli facebookta gördüğü her grubu başlık olarak sözlüğe taşır, üniversiteli ise yaratıcılığını kullanır.

nurcuların hiçbirinin çirkin olmaması

facebookta nurcu olduğunu söyleyip said nursi hayranı olan güruha bir göz atmak genellemenin akıbeti hakkında yeterli bilgiyi verecektir.
(bkz: ne içtiysen aynısından istiyorum)

hem atatürk ü hem hz muhammed i seven kitle

sadece türkiye'de yaşaması ya da müslüman olması gerekmeyen yalnızca insanı insan olduğu için sevebilenlerin oluşturduğu kitle olabilir pekala.ayrıca;
(bkz: yaratılanı severiz yaradandan ötürü)

en güzel şarkılar

henüz yazılmayandır.

(bkz: nazım hikmet)
(bkz: yaşanmamışlar)

orhan pamuk u anlamayan insan

bir insanı anladığından nasıl emin olabilirsin diye düşündürten başlıktır. bir kitabı, bir şiiri ikinci kez okuduğunda bile farklı şeyler algılarken ben orhan pamuku anladım demek özgüvenli olmanın da ötesinde. ki bahsedilen ne bir kitap ne bir şiir...

çocukken yapılan saçma şeyler

öldüm diyip kendini yere yatan ablayı hayata geri döndürmeye çalışmak, gerçekten öldüğünü sanıp ağlama krizine girmek ve gaddar ablanın kahkaha atarak ayağa kalkmasıyla böğürme katsayımın artması.

nuh tekrar gemi yapsa binebilecek insanlar

sen, ben, bizim oğlan.

nuh un gemisinde seks yapmak

gün geçmiyor ki yurdum insanı fantezilerine yenisini eklemesin.

otobüste arkalara ilerleyelim beyler diyen adam

kedidir kedi.

başlıkları alt alta okumak

kalbi kırılmış bir kadının yapabilecekleri...
kocasının götüne soda şişesi sokan kadın...

kocasının götüne soda şişesi sokan kadın

(bkz: bir kadının en acımasız olduğu zaman)

aile gezilerine katılmayan ergen

aileden kilometrelerce uzakta, yağmurlu bir pazar günü odasında kendisininkinden başka ses duymadığında pişman olacak ergendir.

another crack in my heart

(bkz: another brick in the wall)
(bkz: serbest çağrışım)

yazarların en son yapmaktan pişman olduğu şeyler

komiteye 2 gün kala saatlerce sözlükte takılmak. asıl kötü olan yanı;

(bkz: anket doldurmak)

ırkçılığa karşıyız beşiktaşlıyız

(bkz: çarşı ırkçılığa karşı)

evlenilecek kızı çocukken alıp zevke göre büyütmek

kanımca halis toprak tarafından gerçekleştirilen hadisedir. *