hrant dink'in katledilişi üzerinden üç yıl geçmesine rağmen, 2007 yılı ocak ayında yüzbinlerce türk, kürt ve ermeni içimizin en derinlerinlerinden nasıl haykırdıysak, bugün de öyle yükseliyor bu çığlığımız.

öldürülen bir anadolu çocuğu için, katledilen binlercesi için dökülen bir ağıt bu içimizden. hrant abimiz, ah hrant ahparig...
daha dün kürttünüz, ne zaman ermeni oldunuz? gençlerin hızına yetişemiyorum.
(bkz: giden sadece bir can değildir) diye düşünenlerin abartarak söyledikleri cümledir.

evet. o gün ben de oradaydım. şok oldum. üzüldüm. giden elbette bir can değildi. bu toprağın ekmeği ile, suyu ile, sevgisi ile büyüyüp, en büyük aydınlardan biri olarak çıkan insan öldü, öldürüldü. belki haklı, belki haksız yere...

ama birkaç gün sonra, cenazesinde bazı insanlar, "o'nu anmak" adına şov yaptılar, ya da biz öyle algıladık.

peki hatırlar mısınız? yıllar önce artin penik diye bir vatandaş vardı. o da ermeniydi, peki ama dünyada bizim için çalışan insanları, kendi milletinden olan teröristlerin öldürdüklerini öğrenince kendini taksim'de yakıp can veren o vatan evladını kim hatırlar?

peki kim onun ölümünden sonra başlıkta geçen kelimeleri söyledi.

hiç kimse, çünkü gereksizdi.

dipnot: daha 15 yıl önce, ağdam'da, hankendi'de yaşanan olayları unutmuşa benzeyen bir avuç insanın, pkk'ya yardım ve yataklık eden devletin insanlarını kardeşi gibi bellemeleri biz türkleri ziyadesiyle üzmektedir.

kısacası; hepimiz hrant olabiliriz, ama hiç birimiz ermeni değiliz!
tamamen şov amaçlı sarf edilen amacından sapılan söz öbeği,ayrıca mecazen kullanılsa bile kimse için milliyetimi başka milliyetlere tercih etmem!
hrant olmadıktan sonra ermeni olmuşun, türk olmuşun ne farkeder ki be bebişim.
ermeni gazeteci hrant dink'in öldürülmesinin ardından; gerek bu cinayeti kınamak, gerekse kalanlara destek vermek amacıyla söylenen sloganımsı cümle.

bu cümledeki fikire yönelik bir eleştiri getirebilirim:

bir insanı desteklemek için "o" olmak şart değildir.
bir gazeteciyi desteklemek için gazeteci olmam gerekmiyor. ermenilerin hakkını savunmak için ermeni olmam şart değil. ırkçılığı eleştirmem için zenci olmam şart değil. yahudi soykırımını eleştirmek için yahudi olmama da gerek yok. engellilerin hayatının zorluğunu anlayabilmem için engelli, kadın haklarını savunmam için kadın, hayvan katliamlarına karşı çıkmam için hayvan, tanka taş atan çocuğa üzülmem için filistinli, atom bombasından nefret etmem için japon...* olmam gerekmez.

biraz empati, biraz insanlık yeter.

hayır, ben hrant değilim; ama bir gazetecinin öldürülmesini yanlış buluyorum.
hayır, ben ermeni değilim; ama bir insanın ermeni diye öldürülmesini yanlış buluyorum.
yakında ben bülent ersoyum diyecek insancık tiplemeleri.
"istemeden vermeliyiz" diyen tayfa

tümü hırant beyi görmeye gitseler de kurtulsak.

bu kadar istismar bu kadar psikolojik tahrik yeter uleeeyyynnnn...
samimiyetsiz, sırf bakın tepki gösteriyorum demek için söylenen laf öbeği. sonucta ölen bir insandır. herkes gibi biz de yanlıs bulmusuzdur. ama olay bundan ibarettir. başkaları tarafından empoze edilmiş fikirlerin arkasından körü körüne gitmek böyle birşeydir. neyse sonuc olarak cinayeti tabiki kınıyoruz ama fazlası samimiyetsizlik olur.
bazı insanların sırf insanlara karşıt olmak için söyledigi soylemlerden biri.
cinayet işlenmesini kimse tasvip etmez kanımca. lakin ülkemizde öyle çok cinayet var ki adına sayısız slogan yazmamız gereken sadece bu sloganın gündeme getirilmesi biraz abes olmuş. nedense kimse 7 şehitimizn kemikleri hala çürümemişken onlara bir slogan yazıp yaşatmıyor.
söylenmeden önce, "ermenistan'da bir türk öldürülse hangisi 'türk' olurdu"nun sorgulanması gereken slogan. ben ermeni değilim, simgesel olsa bile değilim, onlar ölen ermenileri unutmayıp bu halka nefret besleyebiliyorsa, ben de onların öldürdüğü müslümanları unutmayıp onlara nefret besleyebilirim, herşey müşterek.
insanin ismi, milletti, dini yani kimlige kazinan tum bilgiler secimler degildir. insan dunyaya gelisinde kurulu bir sisteme gozlerini acar. daha cocuk plani yapilirken, ailenin ozellikleriyle cenine yuklenen atiflar vardir. toplumsal sistemlere gore bu atiflardan bazilari belli zumreler icin olumluyken, digerleri icin olumsuz olabilmektedir. bu soylem, tek basina elbette anlamli degildir. hepimizin insan oldugu gerceginin yaninda, hala belli milletlere, belli zumrelere sahip cikilmasi ve onlar adina birlik olunmasi zorunda kalmak dehset vericidir. insanligimiza sahip cikmadan, soylemle ifade ettigimiz bu sozler hicbir zaman yerini bulmayacaktirr. hrant' ta boyle olmustur zaten. insan olmak temelini sindirmisliginin uzerine insaa ettigi varligi bazi zumrelerce anlasilamadigi icin anlamsizlik yokedilmisitr. insanoglu her daim belirsizlikten,, bilmediginden korkar. bazende tanisa bile onyargilariyla baktigi icin net goremez. bugun hepimizin herhangi bir kategori altinda toplanmasi cok anlamli degildir. cunku belirli kategorileri, kotu olaylar oldugu zaman sahiplenmekteyiz. daha humanist birlikteliklerimiz, kendi turumuzun eseri olan ofkelerimizi, defektlerimizi bogmamizi saglayacaktir. aksi takdirede iktidar ve feodal hirslar tum dunyayi kasip kavuran bu kapitalist duzeni beslemekten oteye gecmeyecektir.
merhum, rahmetli olduğu gün benim de içimden buna paralel söylemler geçmişti. kanaatimce bu şekilde bağırmak kimi kesimce aşırı milliyetçi kimi kesimce de provokatör olarak tanımlanan kimselere verilmiş bir cevaptır. ancak mezkurun cenazesinde "katil devlet" diye bağırılması aklımda soru işareti bırakmıştı. (iş bu entry fazla uzun olduğu ve yazarı incisözlük tandanslı yazarlar tarafından cinsel saldırıya uğramaktan korktuğu için kısa kesilmiştir.)
kendini sorgulamaktan aciz, sürekli başkalarının yaptığını eleştiren, başkasının yaptığını sorgulayan bünyelerin hazmedemediği slogandır.

başka olaylara sen sesini çıkardın da engel olan mı oldu? diye sormak istenen bünyelerdir bu kimseler.

hrant dink'e sıkılan kurşunun bir fikre, birlikteliğe, adalete sıkıldığından habersiz "insanlar", tek başına bir insanın öldürülmesi olarak gören insanlar, sizleri osman baydemir'e havale etmekten başka elimden birşey gelmez.
siz 3 yas iq'su ile bülent ersoy esprileri yapmaya devam ederken, bu ülke için fikir üreten insanlar öldürülüyor. Hrant'ı anlamanızı beklemiyorum zaten, hiç biriniz bir cümlesini bile okumadınız ama en azından haince öldürülen bir insan için yılda 1 kere de olsa hepimiz Hrant'ız hepimiz Ermeniyiz diyemiyorsunuz. çünkü ermeniliğin kötü olduğuna inanmışsınız bir kere. küfürlerinize alet etmişsiniz. Sizin gibiler katillerle bayrak önünde fotoğraf çektirir, soyut anlam taşıyan bir slogan ile kitlenir ne yazık ki.

israildeki filistinliler, Bulgaristan ,Çin, Kıbıs' taki Türkler için bunları yapabiliyorken, kendi ülkenizde sizinle beraber yaşamak isteyen; 7 sülalesi sürülmüş, öldürülmüş bir insan için aynısını yapamıyorsunuz ki bu insan size 1 dirhem nefret beslemiyor. ikiyüzlülüğünüzü araya katmak hiç istemezdim, üzgünüm.

o yüzden sizin bu cümeleyi bir gün anlayabilmeniz dileği ile, hepimiz Hrant'ız hepimiz Ermeniyiz de diyeceğiz.
''Papaz Ölünce Hristiyan,Dink Ölünce Ermeni Olduk.Allah'ım Bülent Ersoyu Koru'' cümlesindeki ''dink ölünce ermeni olduk'' tabiridir.
bir çeşit insan cümlesi. hayır ben ermeni olsam bunu söylemeye utanırım. tüm gün türk büyükelçilikleri önünde bayrak açmaktan başka bir işe yaramayan o2 kullanıcısı olmaya ne kadar hevesli insanlar varmış hayret doğrusu.
hrant dink gibi mi olabilmek istiyorsunuz?

hepimiz hrant'ız hepimiz ermeni'yiz diye bağırmak yerine neyseniz o olun, yeterli.

sizin yaptığınız çin malı imitasyon hrant olmaktan öteye gidemiyor maalesef.
bugune kadar ne kadar türk öldü hiçbir suçu yokken.40 bin insanımız öldü kaç askerimiz şehir oldu bizim sizin çığlıklarınız neden bu insanlara çıkmıyor sadece bir hrant olunce bu kadar sesiniz cıkıyor.oda bu vatanın evladı ama neden sadece o.diger insanların hiç mi degeri yok sizin gozunuzde. bi türkün hiç bir degeri yok zaten bir türk vatanını sever faşist olur. bir türk size gore en kotu kişidir.insanların tepkisine anca Iq nuz düşük diyerek tepki verebilirsiniz.siz anlayamazsınız bu duyguları.siz sadeca anca karşıt olursunuz.kendi milletniz sizin için degersizdir.hiç cıglıklarınız yükseldimi bir vatan evladı şehit olunca orada.yada ailenizden akrabalarınızdan biri şehir oldumu?
oyle birşey olursa o zaman anlarsınız. ama şu an anlama yetisine sahip degilsiniz.
Hepimiz Hrant'ız Hepimiz Ermeniyiz,
Bize karşı soykırım yapan türklerin de, * başbelasıyız, Diye tamamlanabilecek bir milliyet karışıklığına sebebiyet verecek slogandır.

Sakin olunmalı. herkes kendi milliyetinde kalmalıdır.

Olan insanlık adına ise desteğimiz tamdır.
Ama ben Ahmet'im ve ben Türk'üm!

Bu vatanda bizlerle birlikte yaşadıkları,
bu vatanın nimetlerinden bizimle birlikte yararlandıkları halde, Askerimiz polisimiz, ermeni yurttaşları da koruduğu halde,
Doğuda değil bir tanesi, yüzlerce mehmetciğimizin ardından, şehit mehmetciklerimiz için yolllara düşüp, hepimiz mehmetciğiz diye yürüyen ermeniler görmedim, duymadım.
Varsa da cahilliğime verin yani, Haberim yok...

Hassasiyet ise hassasiyet ama
onlar bile hassasiyetin sınırını bilirken,

Bizlerdeki bu ermeni olma sevdası nerden çıktı anlamıyorum.
büyüyünce ne olacaksın?
-hrant olucam, -ermeni olucam.. türünden cevaplar verdiğini düşündüğüm insanlar.
hrant ı anlamak bi yana, ogün samast adlı kişi hrant a sıkmasa hangisi hrant dink isimli bi şahıstan haberdardı merak etmekteyim...
insanların savaşlarda ölmesine her zaman karşıyım. bu içeride yaşanan bir savaş da olabilir dışarıda yaşanan bir savaşta.
daha da birşey demem bununla ilgili.

(bkz: halkı askerlikten soğutmak)

birazdan gelecek muhtemel entryler zamanında birbirimizden kız alıp verdik onlar kalleşlik yaptı gibisinden birşey olacak.*
tanım: birlikte yaşama yeteneği olmayan kimselerce karşı çıkılan cümle.
kınamakla yetinmememiz gereken bir ölümdür bu. cinayet... hakkında yapılan planları bilmeden, üstüne yürüyen adamın niyetini farkedemeden, kimseyle vedalaşamadan birden çekilmek hayattan. ve sadece düşünmek olsun bunun sebebi.

bu sıradan birşey değil, hergün karşılaştığın bir ölüm değil. ölmeye hazırlanmış bir asker değildi o bir yazardı. işi yazmaktı düşündüklerini, doğru bildiklerini. evet ermeniydi ve bu onun cezalandırılması için yeterliydi. bu protesto edilecek, edilecek ki
bu halkın koyun olmadığını, gerektiğinde tepkisini gösterebildiğini bilsinler. bilsinler ki çobanlık yapmaya kalkmasınlar bize.

benim merak ettiğim beğenilmeyen bu söylem mi yoksa bir ermeninin ölümüne bu insanların tepki vermesi mi?
ben cevaplarınızı duyar gibiyim.
burada anlaşılamayan, bu sözü söyleyen kişilerin bir anda ermeni'ye dönüşmediğidir.(aman allahım bir an ermeni olcam diye ödüm koptu).ama bir takım kişiler,artık anlamadığından mı,goygoy ihtiyacından mıdır nedir, hayır efendim ben ermeni değilim deyu kükremektedir,tamam arkadaşım sen ermeni olma, ama burda söylemek istenen; bu adamın öldürülmesinde ermeni olması önemli rol oynadıysa,ben de ermeniyim demektir.