final zamanı sözlükte daha fazla takılma durumudur.
ders çalışacam diye kimseyle görüşülmez kimse de rahatsız edilmez fakat odaya girice pc size siz pc ye bakarsınız. maillere bakar biraz vakit geçirir belki bir iki oyun atarsınız. msnde kim var diye çevrim dışı olarak bi kontrol eder, geyik yapılacak biri varsa biraz geyik çevirirsiniz. sonra "ya sözlükte ne oldu şu yeni başlıklara falan bir bakayım" der bakmakla kalmaz bir iki entry girersiniz. eğer coştuysanız yeni başlıklar açmaya başlarsınız. artık sizi kimse tutamaz döktürdükçe daha da coşarsınız.sonra inceden bi vicdan azabı kaplar içinizi hele bi sigara içeyim başlayacam derken siz daha sigarayı içmeden yeni başlıklar gelir onlara bakıp bakmamak arasında düşünürken birden arkadaşlarınız seslenir "kalk lan bi çorba içelim" o anda denize düşenin yılana sarıldığı gibi sarılırsınız bu teklife ve seslenirsiniz "bi dakka bilader şunu da yazayım geliyom."
(bkz: yazarın salak olması) *
finalden onceki son gece'yi yaşayan uuserlerin başına gelen durumdur. * *
(bkz: tam üstüne basmak) *
zaten olmayan ders çalışma isteğini iyice ayartan eylem. şöyle bir başlıklara bakayıp çıkayım ile başlayıp gecenin bir yarısında klavyenin başında yazı yazıyor olduğunuzu farketmeniz ile son bulur. ulan yarın benim iki tane sınavım var şimdi yatayım sabah erken kalkıp ders çalışırım denilir fakat tabiki bu da yapılmaz. *
(bkz: finallere sözlük ile çalışmak)
finale son gün bile çalışmayan öğrenci tipinin yapacağı tipten bir eylemdir.
(bkz: sınav haftası telaşlanamayan öğrenci)
an itibari ile üniversite öğrencisi yazar kişilerinin yaptığı eylemdir.Madem ki yazarım okuyacağıma yazarım mantalitesiyle sürmenaj geçiren beyne mola maksadıyla yapılabilinir.hoştur.zihin açar.
fikstir, allah'ın emridir* *.sözlük yazarları dünyaya bu "switch"leri on gelirler, hatta bütün öğrenciler öyle gelir de herkes başka bir şeyle oyalanır final vakti.ben mesela geçen sene her gece sözlükteydim ve de tv deydim. gurbetçiler dizisini izlerdim geceleri, ulan finale çalışmamak için gurbetçiler mi izlenir? dallamalık işte.önce gurbetçiler sonra da nba maçı izliyordum.hey gidi günler heeey.bütün gurbetçiler ve orda oynayanların başlıklarını niye açtım sanıyorsun ey okur? saatlerine baksan onlar da fikstir, gece 2 falan, sonra 4-5 olur benim entryler bu sefer nba maçlarına döner, maçların başlıkları, oyuncuların başlıkları falan.tembellik böyle bir şey işte ey sözlük okuru.aman diyim...
alttan alttan 'lan oğlum manyakmısın yarın sınav var ne b.k yiyosun burda' düşüncesinin geçmesi için yeterli bir sebep.
evde oturulmuş ders çalışılmaktadır.20-25 dakika geçtikten sonra mola verme düşüncesiyle bilgisayarın başına geçilir.15 dakikadan fazla kalmam diye düşünülünür fakat sonradan farkına varıldığında baya geç olmuştur.sözlükte geçirilen saatler bünyeyi telaşlandırır ve son entry yazılarak çalışmaya geri dönülür.
ateşten gömleği sırtına geçiren insanın yaptığı aktivitedir.

git kardeşim çalış sınavına; haa ben bu işi yaladım yuttum hacı ben günlük çalışırım diyosan gel öpeyim alnından. çünkü öğrenci milleti olarak genellikle son gece çalışmayı, bu uğurda sabahlamayı kendimize şiar edinmişiz bir kere.
(bkz: şimdi sözlükte takılayım seneye tekrar alırım)
cami duvarına işeyen mahluktan bir farkı olmamak demektir.
şu an hali hazırda yaptığım eylem. sınava yedi saat kalmış olmasına rağmen hala elime ne bir kağıt ne bir kalem almış değilim. ha bundan zerre pişmanlık duymuyorum. neden mi. zaten kalitesiz olarak bana verilen eğitim, istemediğim bölüm, okulun boktan olması gibi durumlar yeterince iticiyken kalırsam atılırım mantığı gütmüş olabilirim. normalde ders çalışan bir tip olan ben, aman koy götüne diye düşünebiliyorsam osmangazi üniversitesi rektörlüğüne beni bu kadar üniversiteden soğuttuğu için selam eder, gözlerinden öperim.
Bütlere kalacak olan gencin hayattan zevk alma çabaları.
ders çalışmak istemeyen yazarların yaptığı şeydir. yada çok biliyodur konuları cool takılıyodur. final de neymiş sözlük varken diyodur.
finallere zaten babam girecek diyen öğrencidir. O değil de eğer bu sefer de çakarsam babam harbi bana girecek. * * *
yazar olabilmek için kendini göstermek isteyen çaylakların yaptığı büyük fedakarlık.
1 saat ders on dakika mola parolasıyla başlayıp ilk arayı fazlasıyla uzun tutan yazardır. tek dersle sınırlı kalır eğitim çabası. sabahına vicdan azapları...
çok faydalı değildir. ben denedim üç dersten bütünlemelere kaldım.
okulu 4-5 dersten uzatmanıza müteakip , zaten var olan tembelliğinizi , "mezun olacaksın diye en azından dc verirler be oğlum" sloganıyla bütünleştirip , internet aracılığıyla gerçekleştirdiğiniz eylemdir.

o değil de harbi "geçirmesinler"...
uzun deneyler sonucu sözlük ve internet kullanımının final haftası gibi dönemlerde performans kaybı ve not düşüklüğü yaptığı gözlemlenmiştir.
örnek olarak final sonuçlarım:
analiz: ff
analitik:ff
fizik:dc
ingilizce:bb
pc:yt
devamı gelecek...
eğitim fakültesi öğrencisi iseniz çok doğal olan durumdur.

(bkz: eğitim dinlenme tesisleri)

uğraşsanız da çalışacak birşey bulamazsınız. son yarım saatte arkadaşlarınıza bir kaç konu anlattırır geçersiniz dersten.