bugün

demokrasi içindeki en büyük kusur.

sebepleri ;

- dini duyguları sömürmek
- kömür yardımı
- para yardımı
- 3 kulfü 1 elham
(bkz: demokrasi çoğunluğun diktatörlüğüdür)
cahil adamları okuyup, kendini okumuş sanmak
burjuva demokrasi da denir buna.
kime göre neye göre cahil sorusunu beraberinde getiren bir tespittir her şeyden önce.
halkı aşalığıyan halka cahilsin diyen tespittir... kimmiş o cahiller ? nerden biliyorsun cahil olduğunu ? boş boş konuşuyorsun cevaplarını vereceğim tespittir.
eğer okumuşlar bu halk için bir şey yapmıyorsa seve seve yönetilecektir. burda bırbır edip biz zekiyiz ama demenin hiçbir anlamı yoktur jakoben veletler.
(bkz: makyavelist vs jakoben)
halk aydınlanmasını engelleyerek devamlılığı sağlanan yöntem.

(bkz: köy enstitülerinin kapatılması)
(bkz: doğru söze ne denir)
köylü milletin efendisidir.
(bkz: mustafa kemal atatürk)
(bkz: okumak cehaleti alır eşeklik baki kalır)
demokrasiden kendi istediğini elde edemeyince, halka cahil diyen acınası bünyelerin lafı.
çok doğru tespittir.
benim gibi düşünmüyorsun, cahilsin... peh...
bu düşünceye sahip okumuş insana demeli ki; senin okuma ile kazandığın analitik düşünme yeteneğine(!), sağduyuna(!), olaylara geniş perspektiften bakabilme(!) özelliğine sokayım...

not: ak parti zerre kadar umrumda değil siyasi görüşümü de temsil etmez. benim isyanım bakış açısına.
(bkz: recep tayyip erdoğan)
maalesef demokrasilerde yeri olmayan anlayıştır.
demokrasinin her zeminde uygulanamayacağının kanıtıdır.
çok saçma bir tespittir. cahil olmakla siyasi bir duruş sergilenemezmi, ayrıca bu ülkeye en büyük kalleşlikleri yapanlar, banka hortumlayanlar okumuş değilmidir. unutmayın ki kurtuluş şavaşı oxford mezunlarıyla kazanılmadı.

(bkz: ben sana okuyamazsın demedim adam olamazsın dedim)
bu ülkede(hemde 3 seçimde) oy kullananların yarısına cahil demek. şaşırtıcı şaşırmiş söylemi.
türk halkının %99 u zaten cahildir. çoğuda okumuş cahildir.

yazık bu ülkeye...oysa ki askeri yönetim devri ne kadar güzeldi. ne güzel sivilce patlatır gibi cahil anarşik tipleride asıyorlardı.

helal olsun o yıllara.
millete asla cahil demem.Cahil bırakanlara suçu yüklerim.
(bkz: akp)
demokrasinin bir tür handikapı olmakla birlikte yine de en başarılı ve özgürlükçü yönetim şekillerinden biri olduğu gerçeğini değiştirmeyen bir durumdur.

ayrıca, demokraside sadece oy çokluğunun değil, temel insan haklarının da vurgulanır olmasının sebeplerinden biridir. demokrasinin eğitim seviyesinin yükselmesiyle daha da sağlıklı işleyebileceğine dikkat çeken bir durumdur. ayrıca eğitim alma hakkının ne derece eşit kullanılabildiğini de, yani sadece oy kullanma eşitliğinin yeterli olup olmadığını sorgulamayı gerektirecek bir tespittir.
(bkz: demokrasiyi kavrayamamış insan ifrazatı)
nişantaşındaki ciks ablalarla alevilerin sadece laiklik konusunda anlaşmalarına rağmen aynı partiye oy vermelerine karşılık olarak muhafazar kesimin zenginiyle fakiri de aynı partiye oy verdiğinde ortaya çıkan durumdur.
kastedilen hökümet bal gibin de akp olduğundan, ve de yok efendim 'varoşlardan' 'gecekondulardan' aldığı oylarla ülkeyi yönetiyorlar mavalı olduğundan, o halde buyrun genelleme yapmaya; fakirler cahildir. nasıl durdu hayatım? mal mısnz olm ya!?

er kişi azıcık sol görüşlüyse, bak azıcık diyorum, yazar burda küçültme eki kullanmış, marx biliyordur. ve onu da azıcık biliyorsa toplumda sınıfların eğitim seviyelerine göre değil de iktisadi seviyelerine göre ayrıldığını okumuştur. ve onu da okuduysa bu başlığı öyle, 'klavye başında über ötesi sosyal mesajlı bi başlık açayım da keyfimizi bulalım' diyerek açmazdı. neyse konuya dönecek olursak, iktisadi sınıf...evet komünist değilim, ama bu düşünceyi savunuyorum. çünkü gerçek. toplumda tek çeşit sınıflandırma var o da bu hacı. gerçek bu yani. teoride kim istemez eğitim seviyesi yüksek toplumu, ama yok pratikteki kitle belli.

ha sanılmasın ki ben cahil deyince böyle kömüre, beyaz eşyaya karşılık oy verenlerden bahsediyorum...cahil adamdır ki; hak, adalet, eşitlik, vicdan gibi değerleri sadece bir ideolojinin tekelinde sananlardır.

ayrıca sandık başına gitmeyenin oyu tartışılmaz. sandıktan çıkanın da sırtı sıvazlanmaz. * buna demokrasi denir. iktidar sahiplerinin de anasının ak sütü gibi pürü pak helaldir.