bugün

bütün negatif görüşlerin dışında toplumun aydın, yeniliğe açık, sığ olmayan, okumuş büyük kesimini oluştururlar.
seceresini imam-i ali*ye dayandiran tarikatlara denir.
genellikle cehri zikir yaparlar.*
Hz.Ali yandaşı oldukları için birçok kişi tarafından şii mezhebinden oldukları düşünülen*, eski Türk kültürü ile islamiyeti harmanlayan inanışa sahip insanlardır.ibadet yerleri cem evidir.
yeterince anlatılamadığı için sanki zararlı birşeymiş gibi davranılır oysaki sadece bir inanç sistemidir.
türk kültürünün eşsiz yelpazesinin bir rengidir. aralarında sapıtanlar tarih boyunca manşet olduklarından nice gönül dostu olanları da kurunun yanında yanan yaş gibidirler. aralarında hz.ali'yi sevmek kadar masum düşünce içinde olanları olduğu gibi, hz.ali'yi allah'ın yeryüzündeki sureti olarak kabul edenler ve hatta hz.muhammed (s.a.v.)'yi peygamberliği kendisinden çaldığını iddia edenler de olmuştur. bugün gerçek temsilcileri neredeyse kalmamış olup, siyasi bir obje ve hatta azınlık statüsüne sokulmak istenen bir topluluk olarak da gösterilmeye çalışılmaktadır. bu noktada kendilerinden derin bir sağduyu ve uyanık olmaları beklenmektedir.
özbeöz soydaşımız, ülkemizin asli unsurudur. ab teranecilerinin azınlık, özel statü gibi söylemlerine en büyük tepkiyi onun vermesi gerekir.
bariz bir şekilde aihmde ortalığı karıştıran,islamin temel şartlarından olan namaz,oruç gibi şeyleri reddeden ve mezhep üyesi olmaktan çok ayrı bir dine mensup olan kimse.alevilerin aralarından nedense çok kültürlü insanlar çıkmaktadır bu da ilginç bir şey tabii.şiilerle karıştırılması yanlıştır.
sunni ile evlenememe nedenidir. * * *
(bkz: sacma ayrılık nedenleri)
(bkz: alevilik hz ali yi sevmekse ben de aleviyim)
(bkz: bana sen sünnisin dediler kız vermediler)
gerçek türk-islam sentezidir.
hz. ali'nin bir camiide öldürülmesinden ötürü camiiye gitmeyen, ibadet ettikleri yere cem evi denilen insanlar topluluğu.
yıllardır resmi otorite tarafından göz ardı edilmelerine rağmen ülkenin en aydın insanların çıktığı yüce topluluk.

edit: özünü yitirip asimile olmuş şahsiyet(siz)ler bu tanıma dahil değildir.
zaman asimiyla ve alakasi olmayan kisilerin haklarinda bilip bilmeden yorum yapmasiyla topluma "farkli" gosterilmeye calisilmis insanlardir aleviler. düsünceleri, inanislari nedeniyle sürekli dislanmislardir, cesitli sebeplerle haksiz yere elestirilmis, ibadet sekilleri sorgulanmis, yadirganmislardir.

ülkedeki türk/kürt, sünni/alevi ayrimciligi ve bölücülük de boyle boyle ilerlemistir. asil bilinmesi gereken ise herkesin bir ülkede yasadigi; herkesin ayni toprak parcasi üzerinde bir oldugu; farkli mezheplerin farkli inanislarina sonuna kadar saygi duyulmasi gerektigidir.
bütün namazlarını hz.Ali nin kendi yerlerine kıldığına inanan topluluk.Hz.Ali nin oğulları hasan ve hüseyinin hz.Ali nin ölümünden sonra namaza devam etmeleri aleviler için düşündürücü olsa gerek!!
(bkz: eline beline diline sahip olmak)
alevilik, ba$lı ba$ına bir kültür devinimidir. kendi içlerinde de zengin sınıf alevileri, köy alevileri, vs.. gibi ayrılmı$ olsalar da, aralarında (her toplumda/toplulukta olduğu gibi) be$ para etmezler olsa da, toplum tarafından dı$lanmaları ya da toplumdan izole olmaları saçmadır, irrasyoneldir, aptalcadır.

dinî inançlarını kendi gönlünde, kendi rotasında ya$ayan altkültür topluluklarını gavur diye nitelendiren örümcek beyinli zihn-i et'in kı$kırtmalarına, iftiralarına (mumsöndü!) maruz bırakılmı$ bir toplumun çocuklarıdırlar.

gelgelelim; kendi içinde de çeli$en, alevi olunmaz alevi doğulur gibi dü$ünce çarpıklıklarıyla özünü kemiren, içini bo$altan bir yanı vardır ki ho$ değildir. çok alevi tanıdım. çoğu da adam gibi adamdı. çok alevi kız tanıdım. çoğu da orospu değildi.

kısacası; ağır ol da molla desinler diyeceğim ben bu mezhep, kültür ya da felsefi topluluğa laf edenlere.

niye mi?
(bkz: a$ık veysel)
(bkz: a$ık mahzuni $erif)
ve daha onlarcası..
yemek yerken kendilerine afiyet olsun denmesinden nefret eden kitle... helal olsun sözünü daha çok severler... afiyet, yezidin kızının ismi olduğundan...
islamiyetin bir mezhebi olan alevilik'e inananlara verilen isim. herkesin istedigi dinin istedigi mezhebine inanma ya da hicbir seye inanmama hakki oldugu gibi, alevilerin de islamiyeti istedigi gibi yorumlamaya ve uygulamaya hakki vardir. diger insanlara dusen, buna saygi duymaktir.
nasil ki hiristiyanlarin isa dururken nasil muhammet'e inanirsiniz diye sormaya hakki yoksa, sunnilerin de alevilere "nasil olur da muhammet duruken ali'ye inanirsiniz" diye sorma hakki yoktur.
hacı bektaş'ı, mevlana'yı, yunus emre'yi ve pir-sultan'nı bilmeden, sadece "mumsöndü" diye artık herkesin nereden geldiği belli bir safsatanın arkasına sığınarak laf sokuşturulmaya çalışılan inasanlarımız!
not: sanıldığı gibi çoğu kürt değil, türktür, zaten alevilik bir çeşit türkmen geleneği olup bu coğrafya dışında sadece türkmelerin gittiği yerler de varolmuştur (örn: balkanlar ve suriye), zaten kürt alevilerin çıkışı da yavuz sultan selim ile şah ismail arasında geçen polemik üzerine yavuz'un sürdüğü alevi türkmenlerinin sürülen yerde asimile olmasından kaynaklanır.

http://www.aleviforum.com...ive/index.php/t-2225.html
hz. ali'ye tabiyiz diyen kesim. herkesin inancı kendisinedir ve saygı duymak gerekir bunun yanında alevilerinde bana göre bu meshebi herseyiyle degerlendirip öyle kabullenmeli kusaktan kusaga aktarılan bi gelenek olmamalı tabi bu her meshep ve din için geçerli. Aleviliği bastan ele alırsak biz sünnilerde hz. aliyi çok severiz onlarda yalnız kesişemediğimiz nokta diğer üç halife çünkü hz.ömer hz. ebubekir ve hz. osman' ı aleviler sevmez.
alevilerinde sünnilerinde hatta müslüman olan olmayan herkesin kabul edecegi gibi hz. ali korkak ve iki yüzlü biri değil aksine çok mert ve cesur doğru sözlü biriydi. olaya bu açıdan bakarsak hz. ali bu diğer üç halifenin seyhül islamlığını yapmış en büyük yardımcıları olmuştu bastada dediğimiz gibi hz. ali iki yüzlü biri değildi öyleyse bu üç halifenin yanında onları kabullendiği sevdiği için halifeliğin hz. ali'den önce onların hakkı olduğunu bildiği için onların en büyük yardımcısı olmuştu aksini iddaa etmek hz. ali'ye iki yüzlü demek olurki bunuda kimsenin kabul etmeyeceği açıkca ortada olamazda.
hz ali, yönetim ordu onların elinde bu yüzden sesini çıkaramadı katlandı diyecek olursak buda hz. ali'nin mertliği ve cesurluğuyla bagdasmazki hz alinin cesaretini cümle alem bilir takdir ederdi.
daha önceki entrylrimdede alevilerin namaz husundaki görüşlerinin pek mantıksal bir açıklamasının olmadığına değinmiştim.
sonuç olarak alevi kardeşlerime tavsiyem atalarının geleneklerini olduğu gibi kabul etmektense biraz araştırıp akıllarına en çok yatan seyi yapmalarıdır. çünkü bu dünya gelip gecici ve asıl önemli olan ahiret hayatına gitmeden önce benim mantığıma yatan bu fikirlerimi diğer alevi olan olmayan din kardeslerimle paylaşmak istedim. inşallah Allah hepimizi doğru yola sevk eder ahirettede en güzel yerlerde beraber oluruz.
ahmet yesevi'yi, yunus emre'yi, hacı bektaş veli'yi, pir sultan abdal'ı bir kenera bırakın, peygamber'in sağ kolu olan h.z ali'yi nasıl önder kabul ettiklerini anlayamadığım, yine de saygı duyduğum bir mezhep.
mum söndü olayıyla suçlanan topluluk. halbuki olayın aslı hiç de öyle değilmiş. (#859886)
bir nev-i mezhebine münhasırlık, farklı olma durumu. daha kısayolu ile ise müslüman olmama hadisesidir..
felsefi mezheplerden biridir.
kurani kerimde yer almamasina ragmen paylasimci ve ögretici özelliklere sahiptir.

(bkz: inanç)