bugün

canlı dinlediğim için kendimi çok $anslı hissettiğim harika ötesi bülent ortaçgil $arkısı..
insana "işte bu" dedirten, dinlendiren, saatlerce dinlenilebilen güzel şarkı.
dinledikten bir süre sonra kendinizi * sessizlikte ve derin hayal alemlerinde bulabileceğiniz muhteşem bülent ortaçgil şarkısıdır.
surekli dinlersin bıkmazsın bu sarkıdan.insanın ruhunun derinliklerine işler, oynamak istersiniz bulent abinizle *
sözleri;
Su olsam ateş olsam

Göklerdeki güneş olsam

Konuşmasam taş olsam

Yine de oynar mısın benimle?

Susulsam kusur olsam

Ağızdaki küfür olsam

Konuşmasam esir olsam

Sayılmasam kaç olsam?

Topraktaki güç olsam

Abdal gibi suç olsam

bir de müjde ar'ın tarık akan'la çevirdiği filmin müziğiydi.
daha çok kanal d çocuk klubunun jeneriğiymiş gibi bir isme sahip olan şarkı.
içinizi huzurla dolduran bir şarkıdır. Sanki grup elemanları evde otururken çalıyorlar gibi bir his verir size.

(bkz: konuşmasam taş olsam yinede oynar mısın benimle)
bülent ortaçgil'in ilk ve en iyi, en samimi albümü.

1. günaydın
2. kediler
3. olmalı mı olmamalı mı
4. anlamsız
5. her şey sevgiyle başlar
6. suna abla
7. bahar türküsü
8. benimle oynar mısın
9. yağmur
10. sen varsın
11. yüzünü dökme küçük kız
12. şık latife
13. dört kişili düş
14. günaydın 2
1974 yılında piyasaya çıkmış ve bünyesinde birçok önemli müzisyenin (onno tunç, nükhet ruacan, ergun pekakçan, attila özdemiroğlu, erol duygulu) çalıştığı bülent ortaçgil albümü.
düş olsam hayâl olsam
pahalıya mâl olsam
mühürlensem lâl olsam
yine de oynar mısın benimle

der; aşktır biraz.

(bkz: benimle oynama)
trt 1 deki bir çocuk programı, hala yayınlanıyor mu bilmiyorum.
-merhaba benim adım çaki benimle oynarmısın.
çaki serisinin ilk filmindeki bir replik
en saf sevginin şarkıya dönüşmüş hali.
dinlenesi yegane türk sanatçının, dinlenesi şarkılarından sadece biri...
gürol ağırbaş ın bas şarkıları iki albümünde de çok güzel bir bas yorumu olan güzide bulent ortacgil şarkısı.
konuşmasam lal olsam...
"yinede oynar mısın benimle"
sevgilinizin size en masum haliyle dinlettiği parça ise çok daha müthiş bir hal alan şarkıdır.sevgiliniz artık eski ise 1.dereceden yanık unsurudur.
gül, ben gülünce sen de gül
hep benim yanımda ol
koşalım birlikte yarınlara

anlat, bana sevgiyi anlat
elimden tut götür beni
gelecek o güzel mutlu günlere

benimle oynar mısın benimle
oynar mısın benimle
umutla ve neşeyle...

trt de yayınlanan jenerik * ve pek çok müziğine hatta onları söyleyen grup şurupa bayıldığım çocuk programı.
bülent ortaçgil'i tanımama vesile olan, sakin temposuyla gülümseterek başka dünyalara götüren ayrıca uzun bir süredir telefonumda zil sesi olarak kullandığım şarkı.
insanın içini ısıtan bir bülent ortaçgil şarkısı.
bu soruyu sorduysanız hemen ardından nasıl bir oyun oynamak istediğinizi belirtin. belirtmeğiginiz halde size "nasıl bir oyun bu" diye sormuşsa er kişi "onu daha sonra öğrenirsin" gibi havalara sakın ola girmeyin. ha girdiniz mi siz daha oyunu kurmadan başlangıç bayrağı kaldırılırsa karşı taraftan bilin ki kaybettiniz velhasıl net olun net cevaplar alın. mesela ben diyecektim ki; "yeniden tanışalım sana aslımı göstereyim, her gün yeni bir konuda adamakıllı tartışalım." ama henüz o samimiyeti yakalayamadığıma inanarak başlattığım cümleyi eylemsizliğimle meşru kıldım. ne demişim bakalım "sen bilince oyunun ne anlamı kalır." işte bu cümle yakmıştır beni, cesaretsizliğimi belli etmemek için kıvırdığım bir an sadece, başıma neler getirmiştir neler! ben bilince anlamı kalmayan bir oyunu tek başıma oynuyorum o günden beri. o günden beri usul usul yürüyoruz işte.

ha şarkı mı? güzel yaa...meali; benimle oyna yeter ki ben de olayım umrunda gibi birşey olsa gerek. bir emin olamama hali mevcut içinde. tamam seviyorsun anladık ama yine de herşeye rağmen mi, ne olursam olayım yine de mi?
sevgilisiz bir hayatta dinlenilesi bir şarkı. gece yatmadan hafif volümde açıp tekrara alın, sabaha kadar dönsün çalsın. alışkanlık yapar.
bir şarkı ancak ve ancak bu kadar masum bu kadar aşk tadında olabilir. ne "benimle evlenir misin" sözü ne de herhangi başka bir teklif, kompliman ya da iltifat " benimle oynar mısın " demek kadar anlamlı olamaz.
yerel tınıların kullanılmadığı türk modern müziğinin popüler kalıplardaki ilk başucularından özel albüm. zamanının ötesinde özgünlük, beste tavrı, naiflik ve ileri görüşlülükle müthiş bir ekip çalışmasıdır benimle oynar mısın! her açıdan türkiye'nin şuanki koşulları icabı bile ağır/ oturaklı bir albümdür. 74'te yapılmış olması ilgi çekmemiş olması da döneminin üzerinde olmasındandır.çünkü, türkülerin yerel motifleri 70'lere damgasını vurmuştu. birçok grup o eksendeydi. bana göre ülkemin müzik kültürünü düşününce bu milat sayabileceğim albüm şuan dahi kafidir, fazlaca olgundur!
o zamanlar, nick drake, bob dylan falan var lakin o da işin batı ayağı. şık latife, yapıt seçmenin mümkün olmadığı albümdeki ilk göz ağrım. arada düşünüyorum ortaçgil hala daha ilk albümün en iyi albümü olarak görülmesinden nem kapıyor. çünkü üstün bir şarkı sözü yazarı olarak bunun dillendirilmesinden belki de içsel rahatsızlık duyuyor. kitap tadında albümdür bu. evimde hem plağı hem cdsi hem de kasedi başucumda durur.
gece yalanlarından sonra albüm çıkarıp çıkarmayacağını ona sorduğumda ülkenin koşulları icabı benim albümüm zamanı değil henüz demişti.
yolun yarısını devirmiş bu başyapıta dair emeği geçen herkese sonsuz teşekkürü borç bilirim.
bir daha benzeri yazılamayacak parçadır, milyonlarca kez bıkmadan dinleyebilirsiniz.