bugün

entry'ler (73)

klasikleri okumadan sözlüğe gelmek

Klasiklerin hepsini okudun da ne oldun? Hiciv ve söylemlerinde etkili bir edebi dil kullanabiliyorsan ne ala. Nice nice bütün dünya klasiklerini okumuş adamlar tanıdım. Bir çoğu hala aynı canlı. Önemli olan otu boku okuyacağım, bitireceğim diye kitap okumak değil, önemli olan okuduğun, okuduklarına hissiyat ve güçlü duygularla yaklaşmaktır, okuduğun ''şey''den bir anlam çıkarabilmektir. Klasikleri okudun mu? -Hayır, okumadım ama sen klasiklerin hepsini okuyup yanıma gelsen bile ardına bıraktığın izleri göremeyeceğimi bilirim. Klasikleri okumadan sözlüğe gelmek ile gelmemek arasındaki tek fark zihnimizde oluşan veya oluşamayan yolculuklardır.

tek tip askerlik

üniversite'de dört yıl boyunca ara sıra duyduğum okuduğum hadisedir, arkadaşlar arasında sürekli tartışma konusu olmuştur. şu sıralar biraz daha alevlendi; gündemin değişmeyen haberleri arasında.
tek tip askerlik: t.c. vatandaşı, askerliğe elverişli her mavi nüfus cüzdanlı bireyin 9 ay ya da 12 ay (tartışılıyor) askerliğini yapacağını tanımlayan ifade.
dünya üzerinde en ilkel askerlik sistemini yapan biz daha da ilkel bir yönteme doğru sürüklenmekteyiz. yazık..!

bu arada; hali hazırda askerlik hizmetini yapıyorken, böyle bir kanun tasarısının onaylanması ve tbmm'den geçmesi durumunda; uzun dönem askerlik yani 15 ay yapan askerler için erken terhis olayı gerçekleşecektir. ama kısa dönem yani 5 ay yapan askerlerin görev süresi kesinlikle uzamayacaktır. bu konuda bir çoğunuzun yanıldığını düşünüyorum. kulaktan dolma yalan yanlış bilgiler duyup burada atıp tutuyorsunuz..!!! herhangi bir görev, hizmet süresince yönetmelikte veya kanunlarda yapılan değişiklik hiçbir zaman aleyhine sonuçlar vermez..! sonuç her zaman lehine ise gerçekleşir. bu da kanunlarla belirtilmiştir.

Örneğin; en az 4 yıllık üniversite mezunları şu an için; ya kısa dönem 5 ay yapıyor ya da 12 ay yedek subay - asteğmen olarak yapıyor. diyelim ki kanun bu süre içinde meclisten geçti, onaylandı. 5 ay kısa dönem yapan askerlerin hizmet süresi uzayacaksa o zaman bizim asteğmenlerin de subaylıkları düşürülüp er mi olacak..!??? 3 ayını tamamlamış bir asteğmen kanun gerçekleşirse geri kalan aylarını er olarak geçirecek. böyle bir şey mümkün değil..!!! Kanun değişiklikleri sonuç lehinize ise sizin için geçerli sayılır. hiçbir zaman aleyhinize olamaz.

08 08 2010 uludağ sözlük konyaaltı zirvesi

kısaca; üç beş iyi adam'ın katılıp kaliteli muhabbet çevirdiği antalya zirvesi.
an itibariyle; zirveye katılmayıp da kendilerini belli eden yazar kişileri yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

edit: (bkz: özelden hallettik)

im schizophrenic

08 08 2010 uludağ sözlük konyaaltı zirvesi ne inciyana eyaletinin bağrından kopup gelmiş, bizlere ünlü halk ozanı dedelerden aşık incini'nin deyişlerini okuyan, rus edebiyatı'nın meşhur yazarı inciyevsiki'nin son romanı incil dağları'nı anlatan hoş sohbet yazar kişisi.

coskun373

hani derlerya sessiz adamdan korkacaksın işte size coskun kardeşimiz. sıcak kanlı, hoş sohbet iyi yazar.

(bkz: 08 08 2010 uludağ sözlük konyaaltı zirvesi'nin çoşkun'u)

east for west

08 08 2010 uludağ sözlük konyaaltı zirvesi nin ağabeyi, o anlattı biz dinledik, biz anlattık o dinledi. bundan sonra yapılması muhtemel antalya zirvesi'nin olmazsa olmazlarındandır. antalya'da ekşını bol bir zirve organize edeceğinden şüphemiz yoktur. selam eder, saygılarımı sunarım.

dalavera

dünkü zirveden önce telefonla konuştuğumda benden yaşça büyük beklediğim* hoş sohbet yazar kişisi.
o da benden; hafif balık etli , sempatik yazar

moruk

kalbi temiz güzel insan, hoş sohbet yazar arkadaşımız. yeni tanıştık kendisiyle, iyiki de tanıştık. *

dün güzel bir gündü, muhabbet güzeldi, ortam güzeldi, mekan güzeldi, kızlar güzeldi, nargile güzeldi, kısaca zirve güzeldi, garson abi..; eh işte o da güzeldi*
neresinden tutarsak tutalım yani bir güzellik vardı.

(bkz: zozi abi bana bir caps) capsler sizin itiniz olur beyler*
http://yfrog.com/n1dsc00219xj
http://yfrog.com/7fdsc00218ij
http://yfrog.com/5mdsc00200xoj
http://yfrog.com/0udsc00192uoj
http://yfrog.com/28dsc00214vuj
http://yfrog.com/06dsc00213ldj

taraf yeni şafak zaman ve vakit dörtlüsü

bu ve buna benzer gazetelerin yazar, çizer ve patronlarını;
'' hacıyağı kokulu, kara çember sakallarını tıraş ettirip yeşil sarıklarını kelebek biçimi kravat diye kullananlar... '' diye özetlemiş Nazım usta yıllar önce.. ( Orhan Selim takma adıyla Akşam Gazetesinde köşe yazarı iken; 1935 )

antalya'ya tatile gelen rus bayan yazarlarımızın da iştirak edeceği, heyecanlı ve ekşını bol geçmesi beklenen zirve..! *
sıkıcı bir adamım ama rusçam iyidir* görüşmek üzere.

türkü dinleyenlerin kro olması

terbiyesizlik, ukalalık, budalalıktır senin yaptığın sayın maganda..!!!

bu ülkenin doğusunda hala karalastik ayakkabı dahi giyemeyen çocuklarımız var, kıraç topraklarda meşin yuvarlağın peşinden koşturan, oyuncaksız oyun oynamaya çalışan çocuklarımız var. tarım alanlarında, pamuk tarlalarında, yediğin ekmekteki; buğdayın, başağın, tohumların kök saldığı topraklarda; günlük 20 - 30 liraya 8-10 saat güneşin alnında çalışan nice baban yaşında adam, annen yaşında kadınlarımız var..!!! bir bulgur pilavına hasret, bir ince köy ekmeğine, bir soğuk ayrana...!!! dadaloğlu, karacaoğlan, yunus emre, hacı bektaş, abdal musa, aşık veysel, aşık mahzuni'den bihaber beynin bu adamların ürettikleri türküleri, şiirleri, deyişleri; dinleyen, yorumlayan, algılayan, o türküler ki onlarla bir yaşayan nice insanlara senin saçma sapan tabirinle ''kro'' diyorsun.

gerizekalısın... : elitmiş, burjuvaymış...!!

orasını burasını daha çok şişirmek için milyarlar harcayanlar, koca popolarını daha iyi sergilemek için yüz milyona don alanlar; varsın türkü dinlemesin, rock-pop-jazz-klasik dinlesin. gerek de yok zaten..!

utangaç erkekler

utangaçlık çok spesifiktir esasında; yer yer utanma duygusu değişkendir, kimisi süreklidir, kimisi zaman zaman. ancak şöyle denebilir ki ''ar'' duygusu yüksek orandadır, hassastır, reaksiyon almak güçtür, olaylara tepkilerini hep içine bastırırlar.. önemli belirtileri; yüz kızarıklığı, avuç içi terlemesi, boğazın kupkuru olması, mide sancısı, eklemlerde hafiften titremeler.. *
lakin utangaç kızlara göre daha bahtsızdırlar, hüzün ve kederleri vardır.

mehmet emre gül

mehmet emre gül; yaklaşık 1,5 milyon öğrencinin girdiği öss de ilk 100 bine giremeyen delikanlı; ilköğretim düzeyindeki basit geometri matematik sorularının yer aldığı ve yaklaşık 10 binin üzerinde kişinin tam puan aldığı sınavda kendisi de tam puan alarak gerizekalı olmadığını kanıtlamıştır. alnından öpülesidir.

abbas güçlü de bir kaç kelam şöyle buyurur:
http://videonuz.ensonhaber.com/izle/abbas-guclu-gul-un-oglunu-elestirdi

pisuvar

tdk'nın türkçe sözlüğüne göre; duvar kenarına yerleştirilmiş 'sidiklik'
fransızca'dan dilimize uyarlanmış 'pisuvar' sözcüğünü hiç kullanmamış olsaydık; biz bu mermer ustası icadına 'sidiklik' mi diyecektik.
Hakkı Devrim de seneler önce Radikal'deki köşesinin 'Dil Yaresi' bölümünde bir okuruna cevap olarak bu sözcüğü tanımlamış: 'su dökme yeri'

istanbul emniyet müdürlüğü nün çemberi

emniyet müdürünün masasındaki not defterlerine pergelle çizdiği çemberler...
bazen çemberleri iç içe geçirip daraltıp genişletebiliyor...
pergelini güzel kullanıyor..!

gelin arabasındaki mutluyuz yapıştırması

plakanın üzerine gelecek şekilde ya da arka cama büyük puntolarla yapıştırılan evliliğin ilk yalanı.
çiçekçi camekanlarında ışıltılı yazılarla 'gelin arabası süslenir' diyorsun; ne güzel ama adamlara sormadan neden 'mutluyuz'u hemen yapıştırıveriyorsun! belki mutlu değiller! hem bize ne? mutlular ya da değiller! banane, sanane, onane...

kadın yerine kız sözcüğünü kullanmak

yine bildiğimiz, sıkça rastladığımız bir 'kibarlık budalası' örneğidir.

kadın ile kız ayrımı tabii ki iki bacak arasında değildir. yoksa bekaret sorusu için 'kız mısın, kadın mısın? diye aptalca bir şey de söylenebilirdi.
kız sözcüğü daha kibar algılandığı için 'kadın' yerine 'kız'ı tercih etmenin anlık göstergesidir.
başlığı açan arkadaş tdk türkçe sözlüğün verilerini de kaynak göstererek 'kız' yerine 'kadın' sözcüğünü kullanmalıyız demiş (tabii ki burada bahsi geçen sözcüğün anlamı, tdk türkçe sözlüğe göre 'kadın'ı işaret ediyorsa...) ve bir takım dilbilgisi yanılsamalarından çeşitli örnekler verip zardan mardan bahsederek; şu an benimde yaptığım gibi sözlüğü fazla ciddiye alarak giriyi noktalamış.
tebrik ediyorum, güzel bir giri.
böyle olmasına karşın yurdum insanı kibar olmak için, eşine dostuna daha naif görünmek için bu tip kibarlık budalalıkları yapar.
babam bunu sıkça yapar; 'çok hoş bir kız'.. burada 'kız' dediği kişi; 30-35 yaşlarında iki çocuğu olan aile dostu bir kadın. 'çok hoş bir kadın' dediğini düşünemiyorum bile, sanırım annemle büyük bir çatışmaya girer ama 'kız' sözcüğü bir gerilme yaratmaz. naif ve kibardır, hoş karşılanır.

türkçede bazı sözcükler böyledir, kabullenmek lazım. bunu '' tdk türkçe sözlük böyle diyor; hııhh! dilbilgisi kurallarına aykırı; hııhh! yanlış kullanmayın; hııhh! bunu böyle kullanmak zorundasınız! ehm ehm ehm! '' diye entelektüelimsi bir bakış açısıyla görmek kanımca 'ben bunu biliyorum' egosuyla örtüşüyor. yanlış! doğrusu budur, burada hemfikirim ancak yurdum insanının anlayışlarını görmezden gelemeyiz.

bir örnek; lokantada, garsona 'tuvalet nerede?' yerine 'lavabo nerede' sorusunu kullanmamız.*

kadınların efendi erkek yerine piç erkek tercihi

''piçlerin çocukları olmaz.
piçler, aşık oldukları kadınların kendilerini kurtaracaklarını düşünür. oysa hiçbir kadın dünyaya bir piçi kurtarmak için gelmemiştir.
..
piçlerin cinsel hayatı düzensizdir.
piçlerin bedenleri ve akılları, diğer insanlarınkilerin aksine nasırlaşmaz. onların nasırlaşan tek yerleri ruhlarıdır.
piçler sadece kendi aşklarına saygı duyarlar. en yakın dostlarının kadınlarına dil ve el uzatabilirler. bu durumda piç tabii ki suçlu, ancak piçlik meşrudur.
..
neden? diye sormaz. 'neden' sorusu piçliği yok eder.''

(bkz: hakan günday) / piç - arka kapak

'hatunların piç tercihi' genellemesi üzerine; piç tanımını, hakan günday'ın diliyle alıntı yapmak istedim.
nitekim bu genellemeyi doğru kabul edersek, hatunların içgüdüsel fantazilerini gözler önüne seriyoruz.

'benim için; ıııhhh.... saygılı olsun, efendi olsun, ıhhh, yani iyi bir insan olsun, beni korusun... ıhhh, ben böyle bir erkek isterim'
işte bu KOSKOCA BiR YALAN!

el kadar bikiniye 500 ytl veren kız

aynı zamanda bu 500 liralık bikinin benzerlerinden, her yaz sezonu başında üç dört adet alan kızdır.
ilginçtir, babam yıllardır hep aynı şort mayosuyla denize girmekte; kot desenli ve biraz dizinin üzerine geliyor.. bugün öğrendim; sene 1991 de almış ve hala aynı şort mayoyu kullanıyor. arada büyük bir uçurum var, oldukça...