bugün

türk müziği için adı verilebilecek en büyük adamlardandır.erkan ogur ve serdar ateser gibi cok saglam gitarcılarla çalışmıştır.en şaşalı günleri çekirdek sanat evi nde fikret kızılok la beraber sanat yaptıgı yıllardır.
(bkz: erkan ogur)
(bkz: cem aksel)
(bkz: gurol agirbas)
(bkz: baki duyarlar)
(bkz: akin eldes)
(#55592)
eserlerini, çalışmalarını, grubunu, müziğini çok takdir ettiğim ama bende biraz antipati uyandıran hafiften artist bir havası olan büyük sanatçı.
şarkılarını söylemek veya gitarda çalmak bayağı zordur.
çok ilginç notalar kullanarak acemi hayranlarını üzer.
şarkılarını söylerken çok temiz bir türkçe kullanır. ağzından çıkan her kelimeyi rahatlıkla anlarsınız. kelimeleri ezmez,ağzını yüzünü eğmez, gereksiz bağırmaz, zaten söylemek istedikleri açıktır o nedenle boş yere telaş yapmaz. onu dinlemek gerçekten bir zevktir. sesi için bişey söyleyemem ama şarkı sözleri gerçekten muhteşemdir.zaten sesi güzel olmadığı halde sırf bu nedenle dinlenilesidir. kısık sesle ve sakin bir kafayla dinlenilmesini öneririm. saaatlerce dinleyebilirsiniz çünkü kafa şişiren bir müziği yoktur, hatta dinledikçe yeni yeni şeyler farkedersiniz.konserleri de muhteşemdir.bursa'ya da bir kış bir de yaz olmak üzere genellikle iki kez gelir.99'da uludağ şenliklerine gelmişliği bile vardır.evlidir(2.kez), ege adında bir kızı vardır.ukaladır ama bu ona çok yakışır.bi de şarkı söylerken şöyle kafasını sallaması yok mu, hakikaten insanın aklını başından alır..
bence gayet iyi söz yazmaktadır kendisi ancak illa söylemekde zorundamıdır onu bilmiyorum.
ayrıca bugün türkiyede herkesin dilinde bulent ortaçgil şöle bülent ortaçgil böyle vardır.gerçektende hakediyorm kesinlikle bir sözüm yok.lakin bide bu adam kimlerle çalıyor yani b çok sevilen müziği kimler ortaya koyuyor kimsenin sorduğu yoktur.
efendim mesela bir cem aksel türkiyenin en iyi davulcularındandır baki duyarlar yine mükemmel bir müzisyendir.gürol ağırbaş a bi şey emeye bile gerek yok.erkan oğur a gelince bence türkiyenin değik dünyanın en iyi müzisyenlerindendir.tabi bu sanatçılarada değer veren önemli bir kitle var ancak nedense çok geri plana bırakıldıklarını düşünüyorum.
eğer bugün bu adamlar bulent ortaçgilden ayrılsın bence müziğinin kalitesi baya darbe alır.
değerlendirme yaparken bunlarında göz önünde bulundurulmalarında büyük yarar var.
konserlerinde dünyanın en iyi akustik gitar üreticisi olan martin&co'nun gitarını kullanır. bir de takaminesi vardır ama takamine'sini sadece standart akordla çalmadığı eylül akşamı için kullanır. batılıların kullandığı bir deyim olan song writer, ortaçgil için cuk oturmaktadır. ecnebisi için (bkz: bob dylan)
yaptığı müzikle kaliteyi yakalayan,ama şarkıları hem söylenmeyen hem çalınamıyan,lisedeki kendini entel zanneden gıcık,uyuz kızların beğendiği,benim de sevdiğim,ama sevdiğimi heryerde sölemeyi sevmediğim başarılı sanatçı.
(#180356) ayrıca bülent ortaçgil için söylenmiş bülent ortaçgil şarkıları isimli bir albümü de bulunmaktadır. bu albümde mirkelam, levent yüksel, şebnem ferah ve daha bir çok tanıdık şarkıcı bu adamın şarkılarını seslendirmiştir. gayet de hoştur.
(bkz: eylül akşamı)
(bkz: sensiz olmaz)
(bkz: benimle oynar mısın)
(bkz: Kimseye Anlatamadım)
http://www.ortacgil.com
muhteşem sözlerin, inanılmaz hayalimsi * melodilerle uyumunu sağlayan yagane sanatçı.işte şarkı böyle yapılır dedirten yüce insan.ayrıca kendi şarkılarını kendi sesinden dinlemek aslında daha guzeldir.her ne kadar birçoğuna göre sesi iyi degil denilse de , bulent ortaçgil şarkıları ancak bulent ortaçgil yorumundan dinlenildiğinde maksimum etki ve haz verir.
(bkz: kızıma mektup)
piponun ağız tiryakisi
(bkz: tubor alive 3) acılıs fesitvali kapsamında 18 haziran 2006 pazar gunu (bkz: yedikule zindanları)nda sahneye cıkacak olan buyuk muzik ustadı.
(bkz: Ortaçgil - Kızılok ortaklığı)
bir sabah uyandığınızda yanınızda duran sevgilinizden daha sadık olduğunuz adam. Müzik adına bildiklerinizi size öğreten üstad.
zuhal olcayla olan konserine deliler gibi gitmek istediğim,süper yetenekli,kimya mühendisi müzisyen...
Ninni tadında şarkılar seslendiren mütevazi üstad.
istisnasız her türk rock müzisyenine sorulan; "kimden ilham alıyorsunuz, kimleri dinlersiniz?" sorularının cevabı kişi.
şarkı sözleri ve müziğiyle kendine has tarzı olan, protest gibi görünsede aslında eleştirel bakış açısına sahip sanatçı.*yok ondan bir tane daha şarkıcısı.
her ne kadar son dönemde zuhal olcayla yaptıklarıyla anılsa da ayrı bi yeri vardır türk müziğinde..sözler,müzik..apayrıdır..onun şarkılarını başkalarının söylemesi de hoş olmuştur ama ondan dinlemek daha bi haz verir sanki..
Bir Tek Sen Yalanı

Ne kadar güzelsiniz
Kendine özgü ve özelsiniz
Gözlerinizdeki anlam
Eğer biraz anlıyorsam
Çok üzülmüşsünüz
Ama korkmayın çözmüşsünüz
Hemcinslerim kırmışlar sizi
Çok afedersiniz
Her şey tamam
Uyum yerinde
Artık bir tek sen
Bir tek sen
isteğim bir tek senden
Artık bir tek sen
Bir tek sen
isteğim bir tek senden
Ne kadar saklıydınız
Herkes gibi, ama farklıydınız
Dünya çok kötü dediniz
Tabii ki haklıydınız
Ayrınıtılarda tam bir uyum
Şu film, şu roman... tamam
Ortaçgili sever misiniz?
Öyleyse devam
Ah nerdeyiz biz ne kadar sıkıcı herkes
Artık bir tek sen
Bir tek sen
isteğim bir tek senden

kendine atıfta bulunmuştur burada...
lise yıllarımda şarkı sözleriyle beni farklı dünyalara iten çok iyi bi müzisyen.şarkılarını dinlerken müziği ve sözleri ayrı ayrı yerlere koyar insanın kafasında.bence bu şarkıları kendi sesinden dinlemek en iyisidir

bu şarkılar adam olmaz

ne gecelerimiz katran karası
nede 'kolay gelsin bakalım'
olmadı yaşam
sevdanın yolları yokuş
şans hiç alışmamış bize, nedense
sizin belalınız ben olamadım
şöyle bir masaya vurup susturamadım
hadi iyisin, iyisin dediniz
ama faka basan hep bendeniz
doğduğumda ölmeye değil
yaşamaya yattım
bu şarkılar adam olmaz
ağıtım elinde silahla vurulana değil
her gün yavaş yavaş ölene dair
herkesin sözcüsü olamadık
çok yazık
Ssözümüz bitince nazım'a sığınamadık
Bbu şarkılar adam olmaz
insanın dışındakiler ilgimizi çeker
oysa içimize inenler pek az
sessiz bir isyanı hiç kimse istemez
biz dövüşmekten yanayız
bu şehri istanbul ki
taşı toprağı moloz
artık bize söylemek düşmez
bu şarkılar adam olmaz
1999 yılında uludag üniversitesi bahar şenliklerinde konser vermiştir
sevenlerinin yeni albüm ne zaman sorusuna benimle oynar mısın albümü anlaşılsın diye 30 sene bekledim,gece yalanları için de beklerim diyerekten umutlarımızı suya düşüren üstad..kent ozanı