sezen aksu tarafından da seslendirilmiştir
dinlenesi bir sarkı daha..
umut veren şarkı...
ortaçgil'in ilk albümü benimle oynar mısın'dan enfes bir şarkı.

her siyahın bir beyazı,
gecelerin gündüzü de vardır.
bülent ortaçgil teoman konser albümünde teoman'ın seslendirip çokça alkış topladığı güzel şarkıdır, iyi yorumlamıştır kanımca. albümde yer alan şarkı'nın başında geçen konuşma da ilginçtir:

t: şimdi, bülent abi'nin yanında gitarı almaya utandığım için...
bo: ya bu işlerden vazgeçelim bence artık ya...
t: akordu iyi mi abi diyorum!?!
bo: iyi iyi hah hah haaaa...
umutsuz bünyelere terapi niyetine her gün 1 kere dinletilmesi gereken, mucizevi etkilere yol açabilen muhteşem şarkı.
'umut' aşılayan, kötü zaman şarkısıdır. evet her siyahın bir beyazı, her gecenin bir sabahı, her tutsağın bir kaçışı, uykunun uyanışı da vardır. *
hayata yeni bir pencere açan insanın içini dolduran umut şarkısı.. şarkım..
bir bülent ortaçgil klasiği.
başı pencereye yaslı otobüsten dışarıyı izleyen her kızın hayatında bir kez dinlemesi gereken; anne-baba ** öğütlerinden bile etkileyici güzide şarkı.
ortaçgil tarafından söylendiğinde defalarca başa sarılıp dinlenesi,insanın dinledikçe içinde çiçekler açtıran bülent ortaçgil şarkısı.
Geçmişe ait bir iyimserliği saklıyor bu Bülent Ortaçgil şarkısı. Ortaçgil'in belki de en güzel şarkılarından biridir. Geçmişe ait bir hüzün ve iyimserlik dersek belki daha uygun olacaktır. Ne zaman dinlesem 70'li yıllarda yağmurlu bir istanbul akşamında ufak tefek bir kızın ıslanmış saçlarının yüzünü örttüğünü düşünüyorum. Benimki de hayal işte!
"Yüzünü dökme küçük kız
Kızma onlara
Yalnız sen misin bir düşün
zincir oranda buranda
Her tutsağın bir kaçışı
Uykunun uyanışı da vardır" sözleriyle g*tümüzün donduğu şu soğuk günlerde içimizi ısıtabilmiş şarkıdır.
ortacgil sarkisi.sezen aksu ortacgil e göre sarkıyı daha bastırarak söylemistir oysa ortacgil herzamanki naifligiyle öyle baskisiz öyle hafif söylerki umut şarkınız olur bu parça.
bülent ortaçgil'in ilk bestelediği şarkıdır.
en umutsuz anlarda dinlenmesi gereken şarkı.
dünyanın kendi etrafında döndüğünü sanan, tek acı çeken insan kendisiymiş gibi düşünenlere gelsin..
(bkz: beterin beteri vardır)
her üzüldüğümde manevi abimden bana armagan edilen şarkıdır.
sözleri ise.

Yüzünü dökme küçük kız
Bırak üzülmeyi
Unutan sevilmeyi

Her siyahın bir beyazı
Gecelerin gündüzü de vardır

Yüzünü dökme küçük kız
Kızma onlara
Zincir oranda buranda

Her tutsağın bir kaçışı
Uykuların uyanışı da vardır

Yüzünü dökme küçük kız
Yaşamın anlamını bul
Sonra dinle kendini
Yolunu bil

Her siyahın bir beyazı
Gecelerin gündüzü de vardır

Her siyahın bir beyazı
Gecelerin gündüzü de vardır.
dinlerken insanı alıp uzaklara götüren bülent ortaçgil eseridir.
bülent ortaçgil in sesiyle bu muhteşem sözler birleşince leziz bir şey çıkar ortaya.
dudağı büzerekten düşen gözyaşı ardından kulağıma fısıldanan parça olmuştur, sezen aksu tarafından. öylesine bütünleştirir seni kendinle. umut sağlar. umutları hatırlatır. ortaçgil sağolsun.
bir bülent ortaçgil klasiği olan şarkı. içinizdeki küçük çocuğa soylersiniz bu şarkıyı umutsuz olduğunuz zamanlarda dinlemek iyi gelir.
- yüzünü dökme küçük kız.
+ ya anne yaaaaa.
- sus kız yerleri daha yeni sildim.

(bkz: şarkıyı götünden anlamak)
içinde büyümeyen bir kız çocuğu taşıyanların, oyuncağı kırıldığı için yere oturup ağladığında dinlemesi gereken şarkıdır. teoman da güzel söylemiştir. ama bülent ortaçgil'in sesi anne sesi gibi huzurlu gelir.

yüzünü dökme küçük kız
bırak üzülmeyi...
ortaçgil in anlamlı sözleri ve teoman ın eşsiz yorumuyla dinlemeye doyamadığım şarkı.
teo gerçekten olayı bitirmiş,,iyiki böyle bi şarkı benim yaşadığım bu yüzyılda yapılmış da bizde dinleyebilmişiz dediğim nadir şarkılardan.