bugün

ahmet altan da geliyorsa katılmayacağımız yürüyüştür. rasim kütahyalı ve helin avşar gelirse emekli orgenerallerle birlikte iştirak edeceğimiz yürüyüştür. hiç olmazsa tarafımız belli olur !

ps: 70 milyon yürümez, sadece yürüyenlere bakar.
bsg ya denilen yürüyüş. siz bu ülkede siyasete dini karıştıranlar için 1 adım atın ben 69 milyon adımı tek başıma darbe için atarım. maşa olmuşsunuz haberiniz yok. fetoşçularla size mutluluklar.

edit: cumhuriyet yürüyüşü yaptık 1 milyon kişiyle. 300 milyon adım atmışızdır herhalde. rte bipledimi? biplemedi. sizi de ben biplemiyorum.

(bkz: tamirci çırağı)
(bkz: biraz uzağa yürüyün)
(bkz: orada da kalın)
kendi yaptığını 70 milyonun da yaptığını zanneden, sabah programlarındaki bağırarak konuşan kadın kıvamındaki güruh.
(bkz: 70 milyon bizi izliyor)*
hükümetin türk milletini uyutmak için sürekli gündemi değiştirmesinin farkına varamayan kesimin, 70 milyon kişiden oluşmayan yürüyüşü. yapsınlar böyle bir yürüyüş, 10000 kişi çıkarlar mı görelim.
destek vereceğim yürüyüştür.
gündemden, güncelden alakası olmayan ya da olan ama gündemi gizlemeye çalışan bir kaç kişinin yürüyüşü.

gerizekalısınız olm siz. ülkenin anasını sikti bu tayyip ve tayfası, iç borç, dış borç, hukuka müdahale, mahkemelerin bağımsızlığının hiçe sayılması vs. vs. türlü türlü dolandırıcılık ve ahlaksızlığı yapıp ülkenin resmen amına koyuyorlar ve siz hükümeti değil de hala 30 yıl önceki olayları konuşuyorsunuz. darbe mi lan akp'nin yediği bokların sebebi?

yürüyün olm yürüyün, allah aşkına yürüyün ama durmayın. ülkenin sınırlarını terkedene kadar durmayın lütfen. nereye yürüyorsanız yürüyün, ama sakın durmayın. bu ülkenin bu hale gelmesinde elbette ki darbenin payı vardır. ama şu son 7 yılda olanların yarısı, herhalde bu cumhuriyetin geride kalan 80 yılında olmamıştır.

70 milyon yürüyormuş bir de.

neyin savaşını veriyorsunuz olm?
yapılomakta olan darbeye karşı da yürünecek mi merak ettim.

bu ülkede yargı bağımısz değil, yürütme yasama içiçe geçmiş yasamadakilerin yarısının sözü geçmiyor neredeyse ve sen hala askeri darbelerden bahsediyorsun ah be irtica beyinlere öyle işlemiş ki tabu dediğin şey beyin kıvrımlarının çevrelediği düşüncelerin olmuş sne hala darbe diyorsun!

(bkz: yürümekle yollar aşınmaz)
genç siviller adlı fetoşçu, tatlı su demokratlarının yapacağı yürüyüştür. yürüyecek ancak 20 bin kişi bulursunuz. hadi size iyi eğlenceler. kendi hayal dünyanızda yarattığınız canavarlara karşı yürüyün. ben gelmiyorum.

bu arada canınız sıkılıyorsa götünüze parmak atın. bi nebze olsa da sıkıntınızı alır.
(bkz: 70 milyon bir arada neyi yaptık ki bunu yapalım)
darbeler kötüdür gerçekten önünde durmak tek yürek olmak iyi bir demokraasi istiyorsak
bunu iyi tahlil etmemiz lazım.
yok artık denilesi yürüyüştür. ülke gündemine sanal krizler sokmaya çalışan, güya bu ülkenin geleceğini ve refahını düşünen ancak içten pazarlıklar neticesinde bu ülkede sanki sürekli darbe olacakmış gibi zorlama haberler ve gündemlerle halkın kafasını meşgul etmeye çalışanların yapacağı yürüyüştür ancak.

türkiye'de darbe falan olacağı yok. bunu darbe olmasın diye ağlayanlar asıl bilenlerdir fakat nasıl zamanında darbe ile bu ülke durdurulmaya çalışıldıysa da şimdi bu yobazlar orduya karşı dış güçlerle birlik olmuş darbe de darbe diye ağızlarına sakız yapmaktadırlar.

bugün türkiye'de darbe yapacak zihniyette kimse kalmadı. kaldıysa bile de kendi aralarında eğleniyorlardır. ordunun temeli böyle bir şeye ne izin verir ne de yaptırır buna herkesin kafası basıyordur herhalde. türkiye son yıllarda onca sürece girdi, tsk'nın kırk yılın başı açıklamaları oldu ancak. ama bu darbe karşıtı soytarıları her yerde aman darbe aman darbe diye diye susturmaya çalıştılar orduyu tek amaçları bu. çünkü bu ülkede atatürkçü düşünceyi, bu ülkede memleket sevgisi ideolojisini taşıyan tek bir parti bile kalmadı. tek engeli, tsk görüyorsunuz kendinize.

kendinize sözde bir düşman yaratıp, var gücünüzle savaşıyorsunuz. sonra da halkım bu savaşı senin için veriyoruz yalanlarıyla mağdur numarası yapıp oy toplamaya çalışıp popülist tavırlarla güya postal yalamayan ama postal dışında her şeyi yalayan bir güruh oluşturuyorsunuz.

işte yalakalık sınırlarını bu derece zorlayıp, bu üst sınırlarda at koşturanlar, o postal dışında her şeyi yalayanlar, sonra kalkıyor bu ülkeyi seven, bu ülke için milliyetçi sıfatını taşıyan, bu ülkenin kurtarıcısı ve kurucusuna sevgisinden onun ideolojisini benimseyen kişilere bok atmaya kalkıyorsunuz.

oysa bu atatürkçülerin tek sevgisi millet sevgisidir. bugün ordu yanlış yapsa onun karşısında duracak, desteklediği parti yanlış yapsa onun da karşısında duracak cesareti de vardır, memleket sevgisi de. siz yalan gündemlerle halkın kafalarını meşgul ederken onlar asıl tehlikenin siz olduğunun farkındadırlar.

siz bugün mağduruz diye sokaklarda dolaşır, yarın olduğunda da darbe olsun, biraz daha mağdur gözükelim diye asker içinde adam ayartmaya çalıştırır darbe yaptırırsınız. bugün hepimiz ermeniyiz diye dolaşır, yarın ermeni öldürmesi için katil tutarsınız. işte bu kadar ikiyüzlü bir güruh barındırıyor bu memleket.
gören de 1980 darbesinde bunlar ve ağabeyleri yargılandı sanır. ulan o darbeyle bu kadar palazlanmadınız mı siz? kökünüz darbe değil mi? genç sivillermiş neyiniz genç nereniz sivil bilmem ama siz darbe karşıtlığı yapsanız yapsanız darbeye yataklık yaparsınız!

zamanında ziverbey köşkü'nde işkence gören de şamil tayyar'dı değil mi?
(bkz: yavaş yürü yerler yaş)
ilk yürüyüşü hatırlıyorum. beyaz eldivenler falan dağıtılmıştı .en önde erkan, furkan falan fişi tutuyorlardı. on adım yürüyünce bir kel kafalı abimiz ülkücü selamı verip tüm basın mensuplarını etrafına toplamıştı. daha sonraki yürüyüşte de aynı yerde karşılamıştı bizi. ilk yürüyüşte sevindirik olmuştum. yanım da hacı amca vardı bi tane. bağırıyordu üstelik iğrerti durmuyordu orada. sokağa çıkmıştı. ikincisin de ekabir takımının yanda durduğunu gördüm. eren keskin köşe de duruyordu. aynı isimlerin elinde megafon vardı.

yıldıray oğur astsubay osman yıldırım'ın davasını izledikten sonra bir yazı yazmıştı. profesyonel devrimci kavramından hareket ederek. profesyonel aktivistlerin birleşme yeri. pankartı atılacak sloganı röportaj verecekler olanları hepsini ezbere sayabilirim.
inandırıcı olmayan yürüyüştür. askeri darbelere sesini yükseltenlere 2 sorum olacak. birincisi solu ezmeye yönelik yapılan 12 eylül darbesi olmasaydı, dinci sağ iktidara gelebilir miydi ? ikincisi de şu anda olmakta olan sivil darbeye neden ses çıkarmıyorsunuz ?

sivil darbe de askeri darbe kadar kötüdür. ilkini de adnan menderes yapmıştır. hem de 2 kez. ilkinde genelkurmay başkanı ali nafiz gürman ve bazı kuvvet komutanlarını, kendilerini seçimle iktidara geldikten sonra, darbe kapacaklar vehmiyle görevden almış ve yerine daha sonra 1954-1960 arasında dp milletvekili olacak nuri yamut'u getirmiştir. ikincisi de iktidardan düşmemek için chp'yi kapatmaya yönelik tahkikat komisyonu'nun kurulmasıdır ki bu hepsinden kötüdür. eğer başta hrant dink suikastı olmak üzere faili meçhullerin aydınlatılmasını istiyorsanız, neden 12 eylül'le hesaplaşılması gerektiğini haykırmıyorsunuz ? sizin kadar ikiyüzlüleri görmedim.
baltalar elimizde,
uzun ip belimizde,
biz gideriz
ormana hey!
ormana hey!
ormana!

marşıyla katılacağım ya da katılmayacağım ve ya genç güzel siviller varsa katılacağım yürüyüştür.
(bkz: ben takımdan ayrı düz koşu yapıyorum)
--spoiler--
500 bin iyiydi, 1 milyon çok oldu ya!*
--spoiler--
23 ocakta eğer uygun olursa izmirden yoğun bir katılım ile destekleyeceğimiz eylem olacaktır.
kesinlikle katılınmaması gereken yürüyüştür. sonra maazallah kemalist-darbeci-ergenekoncu güruh tarafından kozmik odalardaki dosyalarda fişlenirsiniz de yarın bir gün iktidar bu şahısların eline geçerse sürüm sürüm sürünürsünüz. olmadı mı sanıyorsunuz?

(bkz: 28 şubat)
(bkz: yapmıyorum lan darbe marbe)
(bkz: yazar burada rüyalarını aktarıyor)
(bkz: durduk yere 70 milyon olalım)
ota karşıyım yürüyüş yapalım, boka karşıyım yürüyüş yapalım...ulan bir şeyi her beğenmediğinizde yürüyüş mü yapacaksınız? neden beğenmediğinizi mantıklı sebeplerle açıklamak, beğenmediğiniz şeyin ortaya çıkış nedenlerini, kaynaklarını araştırmak, sorun olarak gördüklerinize çözüm önerileri sunmak zor geliyor değil mi? ama yürümek kolay tabii. YÜRÜYÜN BABOŞ YÜRÜYÜN, yollar bitmez.
yürüyün, yürüyün.
yollar yürümekler aşınmaz.

çoban sülü
8 kasım 1968 ap ankara il kongresi