bugün

entry'ler (464)

bilim sivrisineğin soyunu tüketme yöntemi buldu

doğaya ne kadar müdahale etmeliyiz mi? doğanın amına koyduk zaten. ama onların hesapladığı sivrisinekleri yok edersek ekosistemde başka şeyleri de tetikler miyiz kaygısı bence. sonuçta çok yönlü düşünmek lazım. bunlar halka. birinin aşırılığı veya yokluğu başka şeyleri tetikleyebilir. o hastalığı taşıması insana zararlı ama insana zarar verecek başka canlılara da zararlı olabilir ve insanı kurtaracağım derken başka başka insana zararlı olabilecek canlıların artışına neden olabilirler. bu kaygı var bence.

saçlarımız vücudumuzun ağırlığını taşıyabilir mi

hadi bu soruya cevap vermek için bir tane adam yaptı bu işi ve saçların vücudu taşıyacağını kanıtladı. sonrasında bunu geleneksel hale getirip bide show malzemesi gibi sunmak neden? adamın saçları taşıyor tabi ama derisi neredeyse kafatası bölgesinden yırtılacak. o esnekliği bi anda verseler muhtemelen kopar. pratiği deriyi esnetme ve saçı güçlendirmede yapıyorlardır diye düşünmekteyim ama çok saçma bir gelenek.

türbanlı kızla evlenilir mi

fikirsel anlamda anlaşmam mümkün değil. en kibar dille böyle yazdım çünkü sonra sözlükteki türbanlı lobisi benle dalaşmaya çalışıyor.

sözlükte erkek istemiyoruz kampanyası

abi köpekler etrafımı sardı korkudan yolumu değiştirdim tenha yerdeyim başıma bir şey gelecek diye korkuyorum dediğinde sana yardımcı olmak için yol göstermedik mi?
insanlar çok bozdu.

bedelli yaptım geldim fakirlere başarılar dilerim

para verip bi ay da olsa oraya gitmek de büyük enayilik ama.

ulunun en iyi üç yazarı

beni üç defa üst üstte yazmanızın bir gereği yoktu ama görüyorum ki zaten yazmamışsınız.

bim e psikolog gelmiş

(bkz: senin ben derdini sikeyim diyen psikolog)

bence hepimiz soyunmalıyız

ben zaten donla duruyorum sizden daha çıplak olmayayım. eğer halkım onu isterse onu çıkartırım.

inşallah diyen erkek

radikal eğilimleri olabilir. el kaideden şüpheleniyorum.

sevmediğiniz biriyle evlenir misiniz

hayır evlenmem. şu hayatta zaten pek kimseyi sevmiyorum ama karımı deli gibi sevmeyi arzularım. sonuçta karımı sevmezsem kimi seveceği başka?

şeytan taşlama

bide şeytan taşlayacağım ben diye gaza gelip izdihama neden olanlar taşı birbirine atanlar da var. şeytan taşlıyorsun ve müslüman ölüyor acaba bu teolojik bir mesaj mı?

arap hayranlığının en büyük nedeni

islamın arap emperyalizmi olmasıyla alakalıdır. düşünsene dünyada şu an en berbat halde yaşayan topluluk var ve sen onla aynı dine inanıyorsun. tabi ki kutsal olduğuna inanıp bunu ona değil de tanrıya bağlıyorsun ama sonuçta reel anlamda bu bir ideoloji.
kültürü belli töresi belli coğrafyası belli bir ideoloji. her ne kadar kutsiyet atfetsen de insan ürünü. ee insan da bir anda din yaratmaz ya da oluşturamaz. kültür tarihçileri bir kültürün oluşabilmesine 300 yıl veriyor. haliyle bi anda ne din oluşturmak mümkün ne de kitlelerin bi anda buna geçmesi mümkün. haliyle arabın emperyalist emellerini kutsiyet adı altında benimseyip araplaşmamak mümkün mü? buna direnmek için milliyetçi kanat türk islam sentezi diye bir şey uydurdu. ne türk oldular ne tam müslüman oldular. ne idüğü belirsiz bir şey olup çıktılar.
mesela mezheplere teolojik bir ayrım ekleyebilirsiniz ya da buna tarihsel olaylardan temel de ekleyebilirsiniz ama en nihayetinde gelişmiş kültürlü toplumlar yeni fikirlere entegrede uyumsuzluk gösterir. bu bir nevi o kültürün iç direncidir. araba benzememek için iranlılar şialığı mesela uydurmuştur. bunu sırf araba benzememek için yapmışlardır. nitekim araba benzememe refleksi türklerde de vardır ama türklerde o kadar gelişkin bir kültür olmadığından mezhep kurup arapla zıtlaşacak bir taban bulamamıştır. ayrıca türklerin islamlaşmaya direnmesi olarak heteredoks islamı gösterebiliriz türkler de bu geçişte tamamen arap gibi olmak istememiştir. mesela aleviler de buna örnek verilebilir. ne şiaya ne sunniye benzemezler.

arkadaşlar bi bakar mısınız

hemen 911 i ara gelmeleri bayağı uzun sürecek çünkü.

yerli ve milli aselsan cep telefonumuza ne oldu

aslında dünya bize düşman üretmemizi istemiyorlar düşüncesini çok yanlış buluyorum. zaten dünyaya bakarsanız belli alanda üretimler sığlaşmış. mesela bazı ülkeler telefon konusunda bazıları araba konusunda bazıları leptop konusunda ustalaşmış.
sen şimdi hem geri teknolojiyle hem kalıplaşmış o alanda devleşmiş ve tek haline gelmiş kişiyle nasıl yarışacaksın?
yani bazı dönemler bazı projeler denense de bunlardan vazgeçilmesinin nedeni aha budur. yeni bir alanla dünya piyasasına atlayacaksın. mesela elektrikli araba fikri güzel bir fikir yaparsalar çok iyi olur ama gidip de benzinli araba üreteceğim ben desen sen üretene kadar zaten tedavülden kalkar bu araçlar.
o yüzden dış minnaklar bizi bir bıraksa neler neler yaparız düşüncesi yanlış. hiçbir bok yapamayız. mesela yerli bilgisayar yapacağız işlemcimiz türk olacak. intelle amd ile nasıl yarışacaksın? ne teknolojin var?
mantık bu yani. o yüzden yeni fikirlerle denenmemiş alanlarda kendini göstermen lazım. mesela uzay mühendisliği de yeni alan ve buraya da yönelebilir insanlar.
bide buzdolabı üretip bunla gurur duymuştuk bir aralar.

karınız olsa döver misiniz

sanki kadınlar hiç saldırmıyor ha. şu kadın güçsüzdür olayını geçelim. kadınlar tartışırken sana saldırması an meselesi olabiliyor. ha bi koysan iki seksen uzanır mı? uzanır ama severken bi koyamıyorsun işte.
ama kadın öyle pasif hiç saldırmayan sinirlenince sadece oturup ağlayan bir varlık değil. bayağı bayağı hiçbir karşılık vermezsen seni hırpalayıp dayak atacak canlı.
şiddet hayatımın hiçbir alanında olmaması için şiddet görmemem de lazım diyorum.
ayrıca hanımından dayak yiyenin mertebesi yüksel olurmuş. cübbeli dedi.

kızların biraz fazla cıbıldak sokağa çıkması

sokağa çıktığında herkes çarşaf giyse bu daha mı hoş? hadi biz cıbıldak kadın görünce haz alıyoruz bundan siz çarşaflı kadın görünce neyinden haz alıyorsunuz?
görüntüsü bile korkunç amk.
ayrıca yallah somaliye.

fatih yaşasaydı hangi partiye oy verirdi

fatih yaşasaydı bimde korkunç şartlar altında çalışacaktı.

kullanılmış telefon numarası

hayır ölmüş babaannen cevap verseydi daha az mı şaşıracaktın?
bir şaşırma durumudur.

emeklilikte yaşa takılanlar

çalışmadan mı emekli olmak istiyor? adamların yasası hem prim gününü hem de çalışma yılını tamamlıyor sadece yaşta sıkıntı çıkıyor. yani yasal olarak verilen prim ve çalışma sürelerinde bir sıkıntı yok tek suçları sanki işe erken başlamaları gibi görünüyor.

kadir mısıroğlu bu ülkenin bir değeridir

yaşasaydı coronayı tek başına yayardı çünkü konuşurken öfkeden çıldırıp etrafa salya saçıyordu. bide sesinin ara ara gereksiz çıkışları vardı. geberirken umarım çok acı çekmiştir.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.