bugün

sevdiği entry'ler

dünyadaki en yalnız insan

benimdir. bunu niye yazdım. çünkü herkesin benimdir, yazısını gördüm ve hak verdim. aslında dünyadaki en yalnız insan, her insan. öyle bir yalnızlık oluşturuyor ki, mecbur kalınca ve isteyince insan, dünyanın en yalnızı olmayı kolaylıkla hissedebiliyorsun.

çocuklar ateist mi doğar

sıklıkla ateistlerden duyduğumuz bu iddiaya bir açıklık getirelim.

''bebekler ateist doğar ebeveynleri onları dindar yapar''

(bkz: ateizmin inanç olduğu gerçeği)

ateizmin inanç olduğunun farkın da olmayan toy ateistler olabilir.

daha doğru düzgün ''ateizm'' tanımını yapamayan bu güruh'un böyle bir iddia ortaya atması anormal değil.

biyolojik olarak bir bebeğin ateist olmasının mümkünatı yoktur.

bebeklerin anne-baba ve çevresindekilerin dışın da sahip oldukları tüm bilgiler onların ''dna'' sında yer almakta, bebeklerin dna ya da genetiğinde ateist olduklarına ya da tanrının olmadığına inandıklarına dair herhangi bir bilgi yer almıyor.

bebekler herhangi bir ideolojiyi yada görüşü benimseyerek dünyaya gelmezler buna islam da dahil zira islam bebeklerin zaten müslüman olarak doğduğunu iddia etmez ''fıtrat'' üzerine doğduğunu söyler, fıtrat üzerine doğmak da müslüman olmak demek değildir. fıtrat üzerine doğmak islamın insanın doğasına uygun bir din olması demektir.

(30/RÛM-30: O halde sen yüzünü, bir hanîf olarak dine, Allah'ın insanları üzerinde yarattığı fıtrata çevir. Allah'ın yaratışında değiştirme olamaz.

peki allahın insanları yaratmış olduğu fıtratı destekleyecek nitelikte bilimsel çalışmalar var mı ?

http://www.telegraph.co.u...-God-academic-claims.html

oxford üniversitesi antropoloji ve zihin merkezi araştırmacısı dr justin barrett, son on yılda yapılan araştırmaların baskın bir şekilde çocukların doğuştan bir şekilde hayatı sorgulayıp, “hayatın bir tasarım olup, belirli bir amaç için var olduğu” fikrine sahip olduğunu söylüyor.

bu tip araştırmalar, “her çocuk inançsız doğar, tanrı ve üstün güç inançları sonradan öğretilir” fikrinin bilimsel olmadığını göstermiş oldu.

kaynak:https://www.theguardian.c...igion-children-god-belief

fav ne demek

fav neydi? fav iyilikti, dostluktu, fav emekti..

sözlük kızlarının fındık beyinli olması

erkeklerinde pirinç tanesi kadar beyni olması...