bugün

entry'ler (74)

kuranda dalinin bebek şampuanı olduğunun bilinmesi

bence dalin ismini koyanların kuran'dan esinlendiğini söylemek daha mantıklı.

(not : mantık ve kuran kelimelerini aynı cümlede kullandığım için de özür dilerim)

katalanlar vs kürtler

katalanlar kaçak elektrik kullanmaz.
katalanlar dağa çıkmaz.
katalanlarda çocuk gelin olmaz.
katalanlarda töre cinayetleri olmaz.
katalanlar hakkını silahla aramaz.

tanım : xavi ile bir amedspor orta saha oyuncusunu karşılaştırmak kadar abes bir versus.

18 mart 2016 uefa şampiyonlar ligi kura çekimi

manchester city ile bayern eşleşirse büyük olay çıkar. (pep guardiola)

çine çakılması gereken topçular

van persie iyi paraya gider. adı yeter...

evrim teorisine inanlar garipler

gariptirler. evrim bir teoridir, inanç değil.

bununla birlikte yaradılış sadece bir mittir, mitolojiyi gerçek zannedenler garipten öte ahmaktır.

alternatif intihar notları

siktir etmekten vazgeçtim!!!

25 mart 2015 fenerbahçe spor kulübü açıklaması

fenerbahçe spor kulübü açıklaması değil de fenerbahçe tribünündeki amigo cevdet' in facebook manifestosuna benzemiş açıklamadır. umarım kulüp en kısa zamanda bu açıklamayı reddeder ve hacklendik falan der yoksa feci karışacak ortalık.

iskenderun da yasayan yazarlar

benim de dahil olduğum yazar grubudur.

22 mart 2015 fenerbahçe beşiktaş maçı

"5 dakikada şampiyonluk nasıl verilir" in göstergesi olan yılın en boktan maçlarından birisi olmuştur.

85 den sonra 2 tane %100 pozisyonu harcayan beşiktaş, sanki bir tane daha pozisyon bulsa atabilecekmiş gibi hücuma çıkan necip' in ilk kez defansta boşluk bırakması ve atiba' nın orta sahada hiç bir halt yemediği gibi savunmada da webo' ya rahat rahat topu alıp orta yapmasına müsaade ettiği pozisyonda sow' un attığı şık gol golle rakibine yenilmiştir.

beşiktaş olarak bu kadar eksikli ve moralsiz haldeki fener' e bile yeniliyorsan bunda biliç en büyük pay sahibidir. her maç dua ediyorum necip defansta başlamasın diye, her maç aynı. sahada yürüyen demba ba sadece duran toplar için 90 dakika sahada tutuluyor. açıkçası demba ba' dan bugün tiksindim. maç bitiminde üzülmeyen tek beşiktaşlı futbolcuydu.

bir iddiam var, bu ligde fenerbahçe ve galatasaray, balıkesirspor dahil tüm takımlara yenilir ama beşiktaş bu takımları yenemez. beşiktaş bu berbat istatistikle bile şampiyonluk yarışında iddialı durabiliyorsa böyle lig olmaz olsun...

22 mart 2015 fenerbahçe beşiktaş maçı

bir beşiktaş' lı olarak oyuncularımızın ve takımımızın artı - eksilerini inceleyerek bir analiz yapmak istiyorum;
kale:
tolga formsuz ve moralsiz, ayrıca brugge maçında olduğu gibi kontra toplara çıkma konusunda sıkıntılı. ancak tecrübesi ve hava toplarında cenk' ten daha üstün olması nedeni ile tercih edilecektir.
cenk gönen top kontrolünü geliştirmeli, ayrıca hava toplarında çok etkisiz. buna rağmen kritik anlarda inanılmaz şeyler yapabiliyor. sonuç olarak biliç elinde bir bomba ile sahaya çıkmaktansa tolga' yı tercih edecektir.
defans:
ersan iyileşti ise kesinlikle ilk onbirde başlamalı, her ne kadar dağınık ve toplu oyunda zayıf olsa da fizik gücü ile fener' in forvetinde başlayacak webo veya emenike ile baş edebilecek tek defans oyuncumuz ersan. tembihlenmesi gereken önemli bir konu var, ayağında kesinlikle top tutmasın, gerekirse korner yapsın. fener' in en önemli özelliklerinden birisi 3. bölgede kazandığı toplar.
pedro franco güçsüz ve ağır olması nedeni ile yanına mutlaka ersan gibi fizikli bir isim lazım. ayrıca sağ bek' de oynayacak ismin de o bölgeye sürekli yardım etmesi, kademelere girmesi gerekecek. pedro' nun en iyi özelliği ise rakip' le karşı karşıya kaldığı pozisyonlarda top geçirmemesi ve oyunu iyi okuması.
sağ bek' te serdar kurtuluş' un oynaması zor görünüyor ama ben ümitliyim. opare brugge maçında defansif olarak çok sırıttı. bu yüzden defansif olarak sow veya orada oynayacak alper ile baş edebilecek bir serdar' ın dönmesini ümit etmeliyiz. serdar' ın oynaması duran toplarda da avantaj demek. bunun yanında ağır olması nedeniyle gökhan töre ye yeterli desteği verememesi de onun eksik yanı.
solda oynayacak isim motta olacaktır. brugge maçında kötüler arasındaki iyilerden biriydi. opare' nin form tutması onu baya hırslandırmış. hızlı, agresif ve topla iyi çıkıyor. ancak bazen savunma yapmayı unutuyor ve adam kaçırıyor. hücumda da bindirmelerini ve ortalarını geliştirmesi lazım.
necip' in savunmadaki performası kamuoyunca memnuniyet verici olabilir ama bence göbekte oynayacak kabiliyet ve nitelikte bir oyuncu değil. mesela kafa toplarına iyi çıkmasına rağmen pozisyon bilgisi ve adam takibi çok zayıf, hızı bir defans oyuncusuna göre yeterli ancak zamanlama ve koordinasyon eksikliği var. bunun yerine necip orta sahada veli' nin yanında değerlendirilebilir veya sonradan oyuna alınmak üzere yedek bekletilebilir. bir diğer ihtimal ise sağ bekte oynatılması ki, serdar ve opare' nin durumuna bağlı olarak bu bölgede oynayabilecek tek alternatif görünüyor.
orta saha:
atiba fiziksel olarak müthiş bir oyuncu. kolay kolay yorulmuyor, o bölgede sağlam olduğu zamanlarda 90 dakikayı kaldırabilecek yegane isim diyebiliriz. hele ki veli' deki fiziksel düşüklüğü göz önünde bulundurursak atiba' nın iyileşmesi hayati önem taşıyor. atiba' nın maçta kopuk oynaması ve hücuma yeterli desteği vermemesi ise eksik yönleri. derbide fiziksel ve zihinsel olarak hazır olduğunda kilit isimlerden birisi olabilir.
veli son maçlarda çok yoruldu. artık ikili mücadelelerin hiç birini kazanamıyor. üstelik son 2-3 maçtır atiba oynamadığı için orta sahada tek koşan adam pozisyonunda tüm yükü sırtlamış durumda. ben veli' nin bu maçta dinlenmeye çekilmesini isterdim ama böyle bir seçenek için alternatif plan üretmek çok zor. belki necip orta sahada denenip atiba ile birlikte kullanılabilir ama veli' nin yaptığı işi yapabilir mi şüpheli.
orta sahadaki ikilinin önünde iyileşirse sosa iyileşmezse oğuzhan veya tolgay' dan biri kullanılacak. bence oğuzhan' ı kullanacak biliç. lig maçlarında bunu yapıyor çünkü. oğuzhan' ın kendini gösterebilmesi için bu maçlar çok önemli. geldiği günden bu yana fiziksel hiç bir gelişim gösteremeyen oğuzhan' ın gökhan ve olcay ile daha fazla iletişim içinde oynaması oyuna katkısını artıracaktır. bunu söylerken oğuzhan' ın teknik yeterliliğini göz önünde bulunduruyorum zira takımda o bölgede oynayan sosa' da dahil yaratıcılık seviyesi en üstün oyuncu kendisi.
sosa veya oğuzhan değil de tolgay oynarsa hücuma fazla katkı verebileceğini düşünmüyorum. tolgay' da teknik kapasitesi yüksek bir oyuncu olmasına rağmen ölü bölgeleri okumada diğer iki isim kadar yeterli değil. zaten brugge maçında da çok yorulduğu gözlendi.
sosa umarım iyileşir, ama iyi olsa bile ilk onbirde başlamak yerine sonradan oyuna dahil olur diye ümit ediyorum. sosa yıllardır böyle oynamaya alışkın ve sonradan oyuna girip maçın kaderine etki yapan bir isim olarak bayern ve a.madrid gibi takımlarda bulundu. bizim de en azından böyle önemli bir maçta kendisini bu şekilde değerlendirmemiz lazım.
hücum:
olcay bu maça da ilk onbirde başlayacaktır. milli takım kadrosuna seçilmiş olması düşük olan moralini yükseltmiştir bu yüzden morali yüksek bir olcay' ın her zaman sahada iş yapacağını düşünüyorum. olcay son maçlarda çok koşuyor ve bu yüzden hücum gölgesine yeterince giremiyor. özellikle 2' li forvet sistemine geçtiğimizden bu yana sağ-sol kanada sıkıştı kaldı. bu maça tek forvetle çıkacağımızı düşünerek derbide olcay' ın gol bölgesinde demba ba' dan daha etkili olabileceği kanısındayım.
her maç olcay' ın yerine oyuna dahil olan kerim bursa maçı haricinde girdiği hiç bir maçta da etkili olamadı. teknik özellikleri ve sürati ne kadar iyi olursa olsun kerim' in yeterli mentaliteye sahip olmadığını düşünüyorum. yine de ani patlamalar yapabilen bir oyuncu ve ne zaman ne yapacağı belli olmadığını düşünerek beni ve benim gibi düşünenleri yanıltır ümidini taşıyorum.
gökhan töre sanırım bu sene en az eleştirilecek oyuncumuz. oyundan kopuk ancak ağırlığını koyduğu zaman rakip kim olursa olsun eziyor. umarım bu maçta da fener' in beklerini ezer geçer, özellikle caner' e oynaması gerektiği talimatını almıştır umarım.
demba ba son haftaların en çok eleştirilen isimlerinden birisi. formsuzluğunun dışında bir memnuniyetsizlik de seziyorum demba ba' da. canını sıkan nedir bilmiyorum ancak kendisinden beklentilerin ne kadar büyük olduğunun farkına varması gerekiyor. milli takıma tekrar çağrılmış olması da ekstra motivasyon kaynağı olmalı. fener defansının ağırlığından yararlanması, yapılacak basit defans hatalarını iyi takip etmesi ve bitiriciliğini sadece penaltı noktasında değil kaleyi gördüğü her pozisyonda göstermesi ondan beklentilerimiz.
mustafa pektemek iki maçtır ilk onbirde başlamasına ve 5-1 lik maçta gol de atmasına rağmen gösterdiği performans saç baş yoldurur cinsten. bu kadar telaşlı oynamasına neden olacak bir şey yok, azıcık barcelona' da suarez' i izlemesini tavsiye ederim kendisine. top rakipteyken istediği kadar telaşlı olsun ama top ayağına geçince gözünü karartmasın lütfen. derbi' de sonradan oyuna girmesini bekliyorum ama biliç yine 88' de falan oyuna alabilir kendisini:)

özet olarak çok zorlanacağımız bir maç olacak, fener' in patlama isteğine rağmen ismail kartal' ın korkaklığı yüzünden baskı kurmak yerine bizi üstlerine çekmek isteyecekler. özellikle ilk yarı bizi seyretme ve oyunda tutup yorma planını işleteceklerdir. son dakikalarda hatta 60' dan sonra zorlanacağımız aşikar, bu yüzden sonradan oyuna alınacak isimler çok dikkatli ayarlanmalı gerekirse bazı as oyuncular (sosa, atiba, necip gibi) yedekte tutulup hamle oyuncusu olarak oyuna sürülmeli. bu maçta dikkat etmemiz gereken bir diğer şey de duran top savunması. fener bu toplarda egemen, webo, topal ve alves gibi adamlar ile çok etkili oluyor. adam ve alan paylaşımları bu yüzden çok önemli. hücumda ise geniş alan bulmalıyız, ancak bu şekilde hücum edebiliriz yoksa fener savunması kapandığı zaman açmak çok zor. bunu yapabilmek için de savunmayı geride kurmamız ve orta sahayı savunmaya yakın oynatmamız gerekiyor.

ak parti yeni türkiye reklamı

recep tayyip erdoğan' ın olmadığı ilk ak parti reklam filmidir. güzel ve etkili bir reklam olmuş, yönetmenini tebrik etmek lazım, reklam dediğin böyle çekilir; yalan, abartı, yalakalık, din, milliyetçilik... halkın dikkatini çekecek ne arasan var reklamda.

bir tencere yağlı salçalı makarnayı halıya dökmek

makarna dökülmeden önce halı temizse çok sorun değildir.

tanrı yoksa dünya neden düşmüyor

tanrı varsa dünya neden dönüyor.

tanrının evi mi olur gerizekalı

zamandan ve mekandan bağımsız olduğu iddia edilen bir varlık nasıl ev sahibi olur diye bir soru ile karşılaşan bir geri zekalının karşılaşacağı ikinci vurucu darbedir.

erkekler günü

yılın 364 günü kutlanarak en uzun kutlanan gün ünvanını almıştır. neyse ki 8 martta kadınlar hatırlanmıştır.

1 milyon dolar verseler sevgilini döver misin

önce bir sevgilime sormam lazım diye bir şık aradığım ankettir. 500 - 500 paylaşırsak sabaha kadar dayak yemeye bile razı olur diye düşünüyorum.

atatürk yaşasa tayyip erdoğan a itaat ederdi

atatürk yaşarken tayyip gibiler iran' a kaçtığı için çürütülmesi kolay bir önermedir.

3 üncü köprünün adı

recep tayyip erdoğan köprüsü olacağı yönünde basında haberler çıkmıştır. ülkenin adı da "büyük recepli imparatorluğu" olarak değiştirilecek, hazırlıklı olun.

dünyaya çıplak geldik tesettür neden

mantıklı bir sorudur. ancak soruya din penceresinden bakmak imkansızdır. giyinmenin mantık bakımından sadece 2 sebebi olabilir, soğuktan ve dışarıdan gelecek yabancı maddelerden korunmak. bunun dışındaki sebepler görecelidir.

bir kızda bulunan toplam delik sayısı

delik büyüklüğü belirtilmeden sorulmuş, hatalı bir sorudur.