bugün

entry'ler (9)

richard chamberlain

Shogun mini dizisine Anjin-San karakterine hayat vermiştir. O karakteri Richard Chamberlain'den daha iyi oynayacak başka bir aktör daha düşünemiyorum. izlediğim başka bir rolü olmamasına rağmen, oynadığı bu rolle en sevdiğim aktörler arasında yer alır. 1934 doğumludur.

shogun

James Clavell'in yazdığı Asian Saga'nın ilk kitabı. Asian Sağa toplamda 6 kitaptır. Kitaplar birbiriyle bağlantılı değildir. Mini serisini izleyince okumaya karar verdim ancak ingilizce okumak istemediğim için türkçesini arıyorum ancak henüz bulamadım. Biraz daha arama yaptıktan sonra en kötü ihtimalle ingilizce okumaya başlayacağım. Hedefim tüm Asian Saga'yı okumak.

the count of monte cristo

Alexandre Dumas'ın dünya edebiyata kazandırdığı kitaplardan biri. Bazı kitaplar vardır, okudundan sonra, bir kez daha okuyup aynı duyguları yaşayabilmek için hafızanızın silinmesini istersiniz. Bu kitap da benim için bunlardan biri. intikam duygusu ile hayatta kalmayı başaran bir adamın hikayesinin anlatıldığı The Count of Monte Cristo'nun aynı derece berbat ve kitap ile alakası olmayan 2002 yapımı bir filmi de mevcuttur.

hugh grant

ingiliz aktör. Dış görünüşü, sempatik tavırları ile romantik komedilerin aranan ismidir. Ciddi bir rolde nasıl duracağını her zaman merak etmişimdir.

amazon kindle paperwhite

Ağustos ayından beri sahip olduğum cihaz. Her yerde okumanızı teşvik etmesi açısında çok yararlı. Okuma hızınızı hesaplayarak, okuduğunuz kitabı kaç saatte bitireceğinizi size söylüyor. internet bağlantısı sayesinde wikipedia'ya da bağlanabiliyor. Dokunmatik özelliği sayesinde ulaşım araçlarında da rahatça okuyabilirsiniz. Hafif olması da çok büyük bir avantaj.

goodreads

Edebiyat dünyasının iMDB'si, sosyal hayatın facebook'udur. Kitap okuma alışkanlığına sahip herkesin, herkesi bulacağı güzel site.

the book thief

Markus Zusak'ın edebiyata kazandırdığı en önemli eserlerden biridir. Hikaye ölümün ağzından anlatılmaktadır. Konu 2. dünya savaşı esnasında Almanya'da geçmektedir. Konu örgüsü, anlatım tarzı muhteşemdir. Kesinlik herkesin en az 1 kere okuması gereken kitapların başında gelmektedir. Savaşın getirdiği yıkım bir kitapta bu kadar güzel anlatılamaz. Bu kitabı okurken 2. Dünya savaşı almanya'sında yaşıyormuş gibi hissettim ve o insanların neler yaşadıklarını da bir nebze olsun anlamayı başardım. Gerçek bir hikaye olmamasına rağmen gerçek bir hayat hikayesinden çok daha fazla etkileneceksiniz.

silmarillion

J R. R Tolkien'in oğlunun, babasının hikayelerini bir araya getirerek yayınladığı kitap. Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden hemen sonra okumama rağmen beni çok fazla çekmedi. Aşırı dikkat gerektiren bir kitap. Çok fazla yer ve isim var, ancak ne olursa olsun Orta Dünya'nın nasıl yaratıldığını, Elflerin nasıl ortaya çıktığını merak ediyorsanız bu kitabı okumak isteyebilirsiniz. Türkçe okunmasını tavsiye ederim, ayrıca ancak 2 ya da 3. kez okunduktan sonra tam olarak sindirileceğini düşünüyorum. Herşeye rağmen Orta Dünya'yı tam anlamıyla anlamak için bunu ve Hurin'in Çocukları'nı da mutlaka okumalısınız. Ancak Tolkien dünyasına yabancı iseniz okumaya kesinlikle bu kitaptan başlamayın.

the great gatsby

F. Scott Fitzgerald'in Nick'in bakış açısından anlattığı, hayatın kendisi olan bir hikaye. Anlatımdaki zenginlik ve ele aldığı hikaye ile tüm zamanların en iyi romanlarından biri olarak gösterilmektedir. Çok uzun olmaması, kitap okumaya başlamak isteyenler için ideal olabilir. Kitapta olağanüstü bir olay olmamasına rağmen, hikaye başlıbaşına munteşemdir. Bu kitabın bir yerlerinde kendinizle tanışacağınıza eminim