1. 1.
  alexandre dumas'nın aynı adlı mukemmel romanından, yıne aynı derecede mukemmel sınema uyarlamasıdır. fakır ama gurulu genc edmond dantes in hıkayesı anlatılmaktadır.
  1 ... painkiller
 2. 2.
  çeşitli baskılarda 600-900 sayfa arasında değişen ebatta olup, bir haksızlığa karşı duyulan intikamı konu almaktadır. genç denizci edmond dantes 'in 19 yaşında girdiği if hapisanesinden 14 yıl sonra çıkması ve ona bu acıları çektiren herkesten intikam almasını konu alır..

  uzun romandan korkanlar için birebirdir. eğer uzun roman okuyamayanlar varsa bu kitaptan başlamaları hararetle tavsiye olunur. çünkü elden bırakılabilecek bir kitap değil.
  3 ... beyazyelkenli
 3. 3.
  bilim kurgu versiyonu sayılabilecek'' kaplan kaplan''vardır.
  1 ... havada panik
 4. 4.
  yüzdeki götünüzden siktik mi ifadesini sahneler değiştikçe olum yakısıyor mu hiç sana ifadesine dönüştüren , iliklerimize kadar intikam zevkini yaşamamıza mani olan bir başyapıt..

  özellikle filmi muhteris ruhlar korosu diye tabir edebileceğimiz , her sahnede ihtiras * bekleyen bir zümreyle beraber izleyecekseniz * ikide bir ;

  -olum yapma öpme öpppmee , ulan sana kız mı yok !

  -bak bak bak , tak ibneye tak ! olum acıma , bu da klasik olmasın bırakırsan sıkacak ibne sana benden söylemesi!

  şeklinde serzenişlerin duyulması , dillendirilmesi bittabi mümkündür..

  --spoiler--
  bir de filozof , karateci , riyaziyeci , dilbilimci ve eskrimci papazın edmond dantes'e verdiği ;

  -affet , bağışla bidi bidi

  gibi saçmapasan öğütler beni filmin gidişatı hususunda derin acılara ram eylemişti..fakat dantes başlardaki intikamlarında iyi bir çıkış yakalamasına rağmen birkaç iğneleyici söz dışında mercedes'e karşı yelkenleri suya indirmesiyle muhteris hayran kitlesinden tam not alamadı..neyse başka sefere..
  --spoiler--

  --spoiler--
  papazın edmond dantes'in hücresinin zemininden köstebek gibi çıkma sahnesi ise hababam sınıfı ya da köyden indim şehire isimli türk başyapıtlarından direk çalıntıdır..hollywood'a sitemkar bir mail attım..tatmin edici bir cevap alamazsam aihm'ye gidiyoruz..
  --spoiler--
  5 -1 ... rasko
 5. 5.
  şimdiye kadar yazılmış en iyi kitap ve çekilmiş en iyi filmdir. kurgusal doyum, oyunculuklar ve sahneler arası kopukluk olmaması filmi izlenilir kılan, kitabı da okunulur yapan en büyük özelliklerdir.

  edmond dantes intikamını almaya çalışırken her sahnesinde kendisi ile heyecanlanılır ve her sahnesinde kendisi ile üzülür izleyici.

  --spoiler--

  hücredeki yaşlı mahkum ile geçen diyalogharikadır:

  -evlad. özgürlük mü istersin, bilgi mi?
  +özgürlük isterim.
  -bilgisiz özgürlük tekrar mahkum yapar seni.

  --spoiler--
  5 ... cennetten kovulan
 6. 6.
  'God will give me justice' sözünün duvardaki kazıntıdan ,gerçeğe dönüştüğü Alexandre Dumas'ın romanından uyarlanan mükemmel bir intikam filmi.
  2 ... reignofchaos
 7. 7.
  alexander dumas'ın en bilindik eseridir. hatta en iyisi olarak alınır. dünya klasiklerinin başında gelir. sürekleyici bir kitaptır. sayfa sayısının çok olduğunu düşünmeksizin okunmalıdır.
  2 ... fayaka
 8. 8.
  (bkz: olmeden once okunmasi gereken kitaplar)
  1 ... scarface
 9. 9.
  romandan peyaz perdeye aktarilmistir.konusu ihanete ugrayan bir adamin yillarca haksiz yere hapis yattiktan sonra aldigi intikamdir. mahkumken kendini her alanda gelistirir ve akabinde hapisden kacar daha sonra, buldugu hazineyle, hayatini mahveden insanlarin karsisini kont olarak cikar...
  2 ... erotomania
 10. 10.
  (bkz: the count of monte cristo)
  1 ... painkiller