bugün

entry'ler (4531)

dur sana bir sağırın hikayesini anlatayım

Parayı veririm ama kulağını da cikerim....

Dizinin en boş yapan karakteriydi...

Edit: Başlığı cami avlusunda buldum.

kedisever yazarlar veritabanı

Mıy mıy kediye tapıyor rolü yapıp, sözlüğün kedi seven güzel kadınlarına poz yapmak bana basit geliyor.

Ama ben mangal yaparken bahçeye bu milletten kaç tanesi gelirse gelsin göz hakkını alır. Nefisleri ile oynamaktan çok Korkarım, etin kilosu şu kadar hesabına girişmem. Yarımşar köfte olsun haklarını alırlar.

07 uç sorunca 05 var diyen insan

Çok sıkışılırsa "ver" denilir. Kalemin uç tutan kısmı çıkarılır ve arkası sıkıştırılmış kağıt ile tıkanır. Önüne 1 cm boyunda 0.5 uç takılır. Kalem iyi kötü 5 dk yazar. Şahsi icadın ve ben bu yolla ucu kıra kıra sınavı bitirdim.

askerde adama en çok koyan olaylar

1. Her üç kişiden birinin sevgilisi tarafından terk edildiğini görmek.
2. Asla o üç kişiden ikisi arasında yer almamak...

1 milyar dolar

görsel
Samsung'un Apple'a 30 kamyon bozuk para ile ödediği telif tazminatı miktarıdır. Apple hukuken reddetmek istemiş ama talebi mahkemece kabul görmemiştir.

silah ruhsatı

Yivli ve taktik tivli tüfeği hiç düşünmeyin bile... Tecrübeye dayanarak konuşuyorum, masrafının altından kalkamazsınız.

ihtiyacınız yoksa silah almayın, ihtiyacınız varsa devlet zaten alın diye uğraşıyor...

ali babacan ı ekonomi bakanı yapmak

Erdoğan dışında bir liderin Babacan'ı kontrol altında tutabileceğine inanmıyorum.

Olmaz demiyorum, bunu da görebiliriz belki, ama hayal edilen sonucu alabileceğimizi düşünmüyorum.

geyik videosu

Adam bildiğin hayatımdan beş dakikayı çaldı gitti yaaaa...

pazar akşamından itibaren çöpe çıkıyorum

Şişlenirsiniz, zira parselasyonları çoktan yapılmıştır sanırım.

fahrettin paşa

Küçük bir dip not: Araplar tarafından esir edilmemiştir. Mondros imzalanmış, kendisine silah bırakma emri gelmiş, bu emre iki ay direnmiş, ingilizler padişah vahdettin'e baskı kurarak Medine'nin teslim edilmesini isteyince Fahrettin paşa peygamber türbesine girerek "ben buraya iltica ettim" demiştir.

ingilizler, infial olmasın diye türbeye girememiş ve sonra "sağlık kontrolü yapacağım" diyen kendi yüzbaşısı tarafından derdest edilerek ingilizler'e teslim edilmiştir.

ingilizler kendisinin komutanlığına gösterdikleri hürmete istinaden üniforma ve kılıcını almamış, cuma namazını şehrin merkez camisinde kılıp, üstü açık arabası ile geri gelmesine izin vermişlerdir.

Fakat bu davranış şehirde infial yaratmıştır. Şehirdeki Araplar "fahriii" diye arabaya çiçek atıp, sevgi gösterisinde bulunmaya başlayınca namaz Faslı kibarca iptal edilmiştir. Fakat elbise-kılıç olayı sürmüştür.

Atatürk, çöl kaplanı Fahrettin Paşa'nın yüzbaşısını sonradan hain olduğu gerekçesiyle ordudan atmıştır.

Not: Topkapı sarayı'nda kutsal emanetler seksiyonunda gördüğünüz eserlerin yarısı halifelik geldiğinde getirilmiş, kalan yarısı ise Osmanlı tarafından hicaz'a gönderilen emanetler olup, Fahrettin paşa tarafından tek tek sigortalanarak istanbul'a gönderilmiştir. Paşa, "buralar bizde kalmaz" gibi enteresan bir öngörü ile bunu yapmıştır.

Ayrıca kendisi, çekirge yemiş ve yenmesini tavsiye etmiştir. Ordu aç kalmıştır ve para gelmemektedir. Önce yemek yapılan odunların küllerini çamaşır yıkamada kullandırarak tasarruf etmiş, sonra yenilen hurmaların çekirdeğini toplayıp getiren askerlere tütün vermiş böylece deve besleme masraflarını da düşürmüş, en son hala para gelmeyince tarlaları mahveden çekirgeleri yemek yaptırıp, örnek olsun diye ordunun karşısında çatır çatır kızarmış çekirge yemiştir.

Malta'ya sürgüne gönderilen paşa, Atatürk'ün özel gayretleri ile kurtarılmış ve güney ordularını birleştirmekle görevlendirilmiştir. Yani güney orduları komutanlığı yaparak kurtuluş Savaşı'na da katılmıştır.

pkklıları kudurtan isimler

Yukarıda yazan isimlerin bir kısmını şahsen tanıyorum... iki üç tanesine acı acı güldüm.

ince ince bir kar yağar

Bu o değil, Selda Bağcan'ın harika bir yorumunu içeren aşırı politik bir şarkı...

para karşılığı seks yapan kadın

15 yıl kadar önce, ilker'le zil zurna, Gümüşsuyu'ndan aşağı doğru gecenin bir vakti inerken Karanlıktan çıkıp sinyal atan (1 liranız var mı) düzgün kıyafetli kız... Sanıyorum uyuşturucuya yeni başlamıştın ve ailene çaktırmadan para aramaya çalışıyordun.

Keşke sana yardım edecek bir yol bulsaydım kardeşim...

akşam vakti kapınızı tıklatan karşı komşu

en son geldiğinde iki duble viski içti gitti... 1.60 boylarında, bıyıklı, kızı evleneceği için gergin.

iphone 11

aldığım ve çok uzatmadan yeni sahibine doğru elden çıkarttığım telefon...

ki yeni sahibi de babam...
bensiz teknoloji alışverişi yapmasınlar diye - fazla da inatçılar, masraf çıkartma şimdi, gibisinden - bu yolu keşfettim..

daha önce iphone x almıştım, iki yıl falan önce, onu anneme vermiştim.. bu ara babamın telefonu eskimişti, ona da bunu aldım. şimdi kendim bir "ara dönem" telefonu kullanıyorum, tam ne almak istediğime karar veremedim..

evdeki televizyonu da geçen ay yazlığa uğurladım... herhalde yaz içerisinde bir curve ekran falan, bir şey alırım.. zaten izlemiyorum bile, maksat dekorasyon olsun evde...

sözlükte ilk mesajlaşılan yazar

sanıyorum mercedes başlığı üzerineydi... geçmişteki herhangi biri işte..

hayat pahalılığı yokmuş gibi davranan insan

a) birden fazla yerden maaş alan bir bürokrattır.
b) beyan etmediği gelirleri vardır, ki bunun kanuni karşılığı herkesçe malumdur.
c) net gerizekalıdır.

canan kaftancıoğlu

adalet karinesine olan güvenimi derinden sarsan karar..
kendisini hapiste görmemiz için ne yapması gerekiyor?
siyasi yasaklı... şeklen öyle.. peki eylemlerinde azalma olacak mı? hayır..

işin bana göre aksaklığı, utanç verici olan yönü şu..
bu kadın atlayacak, almanya'ya gidecek, şimdi yaptığının beş katını yapacak..
halbuki şu ana dek en azından gözünün önündeydi ve sen batıya istediği karton kahramanlardan birini daha hediye ediyorsun.
halbuki benim nazarımda osman kavala'dan zerre kadar farkı olmayan bir insan..
yargıtay nedense son yıllardır çok tartışılabilecek kararlara imza atıyor ve dur diyen yok.

anın görüntüsü

görsel
Yoruldum...

balık etli

balıklar, - balina, yunus, deniz fili, mors vb. - gibi deniz memelerinin aksine suda yaşam formuna uygun yaratıldığından nispeten daha ergonomiktir.

yani hiçbir nedenle çok çok kalın bir vücuda sahip olamazlar..
iş balık olduktan sonra ötesi kolaydır... sorun, gerçekte balina olup, kendini balık zannedenler...

edit: sözlükte balık etli olma üzerine bir tartışma dönmüş.. ben taksonomik bilgi veriyorum.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.