bugün

uzun uzun anlatılmış konudur.

(bkz: islamlık ta şarkı haram mıdır değil midir sorunu)
Din Kültürü ve Ahlak bilgisi ders müfredatı konusunda bilgisiz addedilecek birisi olarak "ilahilerin" varlığı dinin musikiye ılımlı yaklaştığını gösteriyor bana. Ama eminim ki o tutucu ve berrak olmayan 8 milyon kuraldan bir kaç tanesi bildiğimiz "şarkıları" yasaklamıştır. Bir kaç tanesi de muhtemelen kadınların söylediği şarkıları yasaklamıştır.
sadece kadın sesi haramdır diye biliyorum ama umarım doğru değildir.
hiçbir bilgim olmamasına rağmen şu şekilde sallayarak cevaplamak istiyorum;

islamiyetin ortaya çıktığı dönemde en büyük sanat şiirdi. şiire büyük önem verilirdi. zaten kuranın içerisindeki söz sanatları vs o dönemde birçok kişiyi kendine hayran bırakmış, islamı kabul etmeyenlerin bile dayanayıp gizli gizli dinlemesine sebep olmuştur. e şarkı dediğimizde bu işin bestelisi güftelisi zaten.

haram mı acaba denilen kısım sözlerin notalı okunmasıysa şayet, ezan okunurken bile belli bir makama göre okunuyor öyle olsa düz okunurdu diye düşünüyorum.
arap islamına göre haramdır. Araplara göre onların hoşuna gitmeyen her şey haramdır.

mesela zamanın dindar müslüman araplarından birinin kızı şarkı söyler bu dindar müslüman kızının şarkı söylemesinden ve erkeklerin onu dinlemesinden haz almaz. "Kadın sesi haramdır" diye fetva verdirir. sonra o haram olur.

(bkz: arap müslümanlığı)

lan madem kadın sesi haram allah dilsiz yaratsaydı bu canlı türünü.
bir müslüman olarak buna inanan insanlar katıksız maldır güzel kardeşim.
haram değildir şeklinde cevabı olan sorunsal.
(bkz: absolutely haram)
şarkı dramdır, sanıdır. tarafımdan caizdir.
islamiyet musiki olmadan düşünülemez.

fekât yabancı bir kadın sesi haramdır.
Erotik olmamak kaydıyla değildir.
(bkz: smooth jazz) (bkz: cool jazz)