sadece ırkçılık değil yobazlık din düşmanlığı hepsi kötüdür.
haklı müslümandır birisi aklen tercihtir diğerinin ne olacağını kimse seçemez.senide yanlış yargılamamak adına ne demek istediğini aktaramadığını farz ediyorum.
ırkçılık sadece ırkı faik addetme manasına gelen bir kelimedir. Kadim lisanda bu manayı taşıyan kelimemiz asabiyye kelimesidir. bu kelime şu anda anladığımız gibi öfkeli, sinirli olmak değil, herhangi bir şeyin faikiyyetini kabul ve dava etmek manasına gelir.

Asabiyyenin kavmi olanına asabiyye-i milliye, yani ırkçılık denir.

Asabiyyenin dini olanına asabiyye-i diniyye, yani takva, sofuluk, dervişlik denir.

Asabiyyenin dini olanı teşvik edilip adeta emredilirken, kavmi olanı ise şiddetle memnu edilmiştir.

esbab-ı mucibesi ise insanın kavmini asla seçemeyecek olması, lakin dinini seçmekte hür olup bunu yapabilmesidir. ırk asabiyyesi sadece kavimler arasındaki nifakı arttırırken dini asabiyye müsbet yönlendirildiği vakit tam bir müslüman olmayı ve başkalarına da bu hali tebliği sağlar.

Peygamber efendimiz hz. muhammed muhammed dahil ne kadar evliya, allah dostu varsa hepsinde bu dini asabiyye en mütekammil seviyededir. Peygamberimizin dini asabiyyesine örnek olarak;

Yahudiler cenazelerinde oturduğu için peygamber efendimiz cenaze merasiminde ayakta olmamızı emir buyurmuşlardır. esbab-ı mucibesi sual olundukta "yahudilere benzemeyin" demiştir.

islam dini asabiyye sahibi olmayı asla yasaklamaz. sadece bu asabiyye ile insanlara kötü davranmayı yasaklar.
Kâfir dine ve yaratıcıya inanmayanlar için kullanılır aşağılamak için değil. ikinci olarak bunu neden sadece müslümanlara özel olarak göstermeye çalışıyorsun ki? Her Irk kendini daha üstün görür bunun din ile alakası olduğunu sanmam dinlerden öncede insanlar ayrımcılık yapıyordu sorun dinler yada Müslümanlar değil insanların kişilikleri.
ideoloji ile ırkıda birbirine karıştırmışlar ya ne diyeyim. insanı seçtiği tercihler yüzünden eleştirebilirsin fakat kendi elinde olmayan unsurlarla eleştiremezsin sözünün nesini anlamazlar dedirten soru.
inanılır gibi olmayan müslümandır. bana bunu diyen oldu lan burada. ırkçılık kötüdür dedi, dinde bu yok falan dedi.
peki bir müslüman kendini kafirle eşit görüyor mu ki ırkçılık kötüdür diyor bana?
sen kendinden olmayanı kafir diye aşağılıyorsun ben ırkımdan olmadığı için aşağılıyorum, farkımız ne ulan!
o yüzden bu tür söylemlerde bulunurken kendi görüşünüzün de bilincinde olun ona göre konuşun.
sen kendinden olmayanı aşağılarken benim ırkçılığıma kötü demen tutarsızlıktır.
ayrıca emperyalist dinlerde ırkçılık olmasa da ümmet faşizmi vardır, onlar da kendilerini tek doğru görüp diğerlerini yanlış olarak görür ve hakla batılın ( kendilerini hak kabul ederler) asla eşit olamayacağını söyler.
ben de ırk olarak bunu diyorum, hiçbir ırk eşit olamaz. insanlar da eşit olamaz. nokta.

edit: açıklamaları okudum ve genel görüş ırkın bir seçim olmadığı dinin bir seçim olduğu üzerine. peki böyle bile olsa sen kendini kafirle neden eşit görmüyorsun? seni müslüman yapan şey zekanın üstünlüğü mü? fiziksel kabiliyetin mi? yoksa başka bir şey m?
başka yerde doğsan sana da bu pufpuflansa aynı şeyi zaten düşünecektin. bir başkası da kendi dininin en doğru olduğunu düşünüp bunun üzerinden kendini hak adledip diğerlerini batıl, kafir ilan edebilir ve bunlarla eşit değilim diyebilir. yani ben sırf bu yerde doğduğum için kendimi üstün görüyorum sen de burada doğup burada aldığın dine inandığın için kendini üstün görüyorsun. kendinle bir kafiri eşit görmüyorsan benim de gidip bir kürtle kendimi eşit görmemi bekleyemezsin. bu çelişkidir.