Denzel Washington, Clive Owen ve Jodie Foster'in basrollerini paylastigi Spike Lee'nin son filmi.
tek kelimeyle mükemmel bir film. son derece zekice hazırlanmış bir senaryo. şiddetle tavsiye edilir.
filmin ilk kısmı bitip de arada bir sigara yakınca, birazdan merak edilen konular öyle bir açıklanacak ki dumur olacağım diye geçirilir içten. güzelce ve yavaşça belirir mevzu, ama hala bu kadronun daha iyisini verebilme ihtimalini düşünürsünüz. sonunun biraz bulanık bırakılması, gelişmelerin yönünün tarif edilmeyişi yarım bırakır hikayeyi.

--spoiler--
kasadan alınan kağıtlar tam olarak amacına ulaştı mı? clive owen tam olarak kimdi ve banka sahibine nefretinin bağlantısı neydi?
--spoiler--

chaiyya chaiyya adlı bir şarkıyı mırıldanarak çıkar gidersiniz, hoş bir film izlemenin de verdiği keyifle.
spike lee nin en başarılı filmi.

--spoiler--
dalton russell: soon i'm gonna be sucking down pina coladas in a hot tub with six girls named amber and tiffany.
keith frazier: no, it's more like in the shower with two guys named jamal and jesus.. and that thing you're sucking on? it's not a pina colada!
--spoiler--
pek ilgisi olmasa da ocean s eleven ı anımsatan güzel film.
sonu orjinal olduğu için izlenilesi filmidir. 6.his gibi bir yapımdır, tek bir cümle bütün filmin zevkini kaçırır.
yer yer türün önemli yapıtlarını hicvetse de, oyuncu kadrosu ile, dolambaçlıymış gibi görünen, velhasıl pek bir kelama sahip olmayan senaryosuyla, ancak cips yanında izlenebilen filmlerden öteye gidemeyen, ancak müzikleri itibariyle şukela olmuş, ortalamanın üzerindeki amarikan 2006 yapımı ünlü yönetmen spike lee abinin elinden çıkmış film.
finaliyle pek çok insana dumurlardan dumur beğendirmiş filmdir.
sadece denzel washingtoniçin bile izlenecek filmdir. *
adım dalton russell...
beni çok iyi dinleyin. çünkü kelimelerimi özenle seçer ve asla tekrarlamam. size adımı söyledim. bu "kim" sorusunun cevabıydı.
"neresi" pekala bir hapishane hücresi sayılabilir ama bir hücreye tıkılmakla hapis yatıyor olmak arasında dağlar kadar fark var.
"ne"nin yanıtı kolay. bir süre önce bir banka soygunu planladım ve bunu uyguladım. bu aynı zamanda "ne zaman" sorusunun da yanıtıydı.
"neden"e gelince bilindik mali sorunların ötesinde çok basit; çünkü bunu yapabiliyorum.
"nasıl" sorusu ise; şairin de dediği gibi bu son nokta...

replikleriyşe başlayan ve biten film... mükemmel.
başarılı bir soundtrack'a sahip başarılı bir film.

(bkz: chaiyya chaiyya)
kesinlikle izlenilmesi gereken ve arsivlenmesi gereken bir filmdir.
clive owen oynuyor diye "dur bakayım neymişçesine" raftan alınarak izlenmiş 2006 yapımı güzel film.

clive owen ın meşhur kahkahası -ki children of men de duyulur bu- merakla beklenmiş ve en sonunda bu filmde de duyulmuştur. ağız sonuna kadar açık, yüksek tonda, sürekli ve yön değiştirmeyen bakışlar eşliğindedir.

Jodie Foster oyunculuğunun dışında harikulade bacaklarıyla tam not almıştır. Denzel Washington, Willem Dafoe * güzel polis rolü keserler. "Kim director da da ne göz var be abi" dedirtmiştir.

Bu filmin dvd koruması da güzeldir. Korumayı kaldırmak için türlü numaralar deneyip, kendinizi hırpalayabilirsiniz. ama pes etmeyin yolun sonu aydınlık...
en iyi banka soygunu temalı film. * * *
filmin sonlarında denzel washington'un banka sahibine soktuğu laflar için bile izlenecek film.
jodie foster'in bendenize hic olmadigi kadar cekici gozuktugu filmdir.

(bkz: gulmek sana yakisiyor)
Başrollerinde DENZEL WASHiNGTON VE CLiVE OWEN'iN olduğu 2006 yapımı polisiye film. Filmin ana teması banka soygunudur. Film başlangıcında baş soyguncu DALTON RUSSELL (bkz: clive owen) kim olduğunu, ne yaptığını, neden yaptığını söyler. Filmin konusu da nasıl yaptığıdır. (bkz: Yeni başlayanlar için banka soygunu)
2006 yapımı spike lee imzalı polisiye-aksiyon tarzı filmdir. clive owen karizmanın doruklarındadır. imdb puanı 7.7 dir ancak benden 10 üzerinden 10 almıştır. şimdi küçük bi spoiler veriyorum; filmi izlemediyseniz sıradaki entry'e geçmek için son çırpınışlarınız.

--spoiler--
soyguncuların, banka içindeki herkese turuncu kıyafetler giydirmesi, sinemada bulunan herkeste "harbiden oğlum, böyle yapsan hayatta yakalanmazsın" etkisi yaratmıştır.
--spoiler--
CLiVE OWEN' IN ÖLÜ KÖPEK BAKIŞLI AKTÖRLER KATEGORiSiNE ÜST SIRALARDAN GiRiŞ YAPTIĞI ZEKiCE KEDi FARE OYUNU.
izledikten sonra banka soymak istenilen, guzel sayilabilcek film.
insanı banka soymak için teşvik eden film. Böyle süper soygunmu olur yahu. *
işte bu kusursuz bir soygundur dedirten filmdir.
ilk seksen dakikasını izleyenin kesinlikle spike lee nin yönettiğine inanmayacağı, çok dar bir alanda ve mekan ve enstrüman itibarı ile huge bir bütçeyle çekilmediği belli olan, spike'ın çekerken en azından denzel kadar yorulmadığını tahmin ettiğim, %80'i denzel üzerine odaklanmış ve onun sayesinde katlanılan, jodie'nin hepi topu 20 dakika kadar göründüğü, son 30 dakikasında biraz açılır gibi olup; " hah, spike konuşturmaya başladı sanki " dedirten, ama ne yazık ki finaliyle birlikte kafalarda pek çok soru işareti bırakan bir hollywood aksiyonu (!)
- jodie foster gibi olağanüstü bir oyuncu böyle bir filmde böyle bir rolü neden kabul etmiştir, banka kredi boçları tepesine mi binmiş ya da kötü bir kumar alışkanlığı mı edinmiştir ?
- clive owen filmin nerdeyse tamamını maskeli oynayarak bize fake mi atmıştır. dublör kullanmış mıdır ?
- denzel olmasa filmin en azından ilk 70 dakikasına yanınızda bira ya da şarap olmadan katlanabilir misiniz ?
- spike finalde olayı yine ırkçılık vb. sorunlara kilitleyerek ama izleyiciyi de tam anlamıyla havada bırakarak artık iyice sıkmaya başladığının farkında mıdır ?

sonuç olarak neresinden tutsanız elinizde denzel dayı kalıyor. o da süper bir performans gösterdiğinden değil, filmin en iyi yanı olaraktan.
eğer seyredecekseniz bari iki şarap ya da iki üç bira çerez falan alın da öyle kurulun koltuğunuza.
sonuç olarak en büyük hayranı olduğum oyunculardan jodie foster'ı böyle dandik bir yapımda görmem bana hayat hakkında yeni dersler vermiştir. belki de filmin en ve tek iyi yanı budur.
izlerken en çok keyif aldığım filmlerden biri. clive owen ve denzel washington karizma ve yetenekleriyle tavan yaparken, jodie foster ablamız da yıllara meydan okuyan güzelliğiyle bizi mest etmiştir.
(bkz: sonunda hassiktir denilen filmler)

--spoiler--

ayrıca; bir çok banka soygunu filmde gördüğümüz satış bu filmde yoktur.

--spoiler--