bugün

Yine olayın bokunu çıkarttığımız bir akşam üstü yaşıyoruz sayın seyirciler.
herkesle muhabbet etme çabasına girmeyin, daha sonra ya yalnız kalırsınız ya da kullanırsınız. ayrıca üniversite ilişkilerinin %90'ı çıkar ilişkisidir öyle herkese güvenmeyin. okula paspal gitmeyin ilk günden nasıl bir imaj verdiğiniz önemli olabiliyor. ve de sakın ilk zamanlarda kendinizi kaptırıp sevgili yapmayın it gibi pişman oluyorsunuz genelde.
Sigara kullananlar paket sigara alıp öyle gidin, okulda satılmıyor amk...

ilk günden otlakçı damgası yemeyin...:
direk gidin sevişin amk. sonra uçkur derdine ilk sene dersleri siklemiyorsunuz *

bu bir yatırım tavsiyesi değildir. 'yatırın' tavsiyesidir.
burda entry girip akıl vermeye çalışanlar önce kendilerine akıl arasınlar.
gitmeyin. ders olmayacak.

hatta ilk 3 gün hiç gitmeyin.
Her bi boka gülüp sempatik görünmeye çalışmayın. Alışmak min. 6 ayı bulur bunun bilincinde olun. Kızcıklar aşırı makyaj yapmayın sade olun.
izmir'i kazanırsanız kampüste veya okulda ilk gördüğünüz kıza "bu gece bir şeyler içer miyiz ?" şeklinde bir sonu yöneltin. reddedemiyorlar.

şeklinde sıralanabilecek birtakım tavsiyelerdir.
Üniversitenin ilk günü ''üniversiteye alışma süreci'' adı altında saçma sapan şeyler yaptırıyorlar. Bu 4-5 senedir yapılmaya başlandı. Böyle koyun sürüsü gibi bir oradan bir buraya gidip geliyorsunuz. Bazıların 3 gün bazılarınki 1 hafta sürüyor. Yani üniversitenin ilk günü öyle çok matrak olmuyor. Şahsen ben üniversitenin ilk günü ne yaptığımı, nasıl bir duygular içinde bulunduğumu bu yüzden bilmiyorum.
Zil calacak diye beklemeyin.
ilk gün okula gidin.
milletten uzak durmayın amk sonra herkes biriyle takılıyor siz de mal gibi kalırsınız.
Bence dikkatli olunuz saf olmayınız yoksa benim gibi ilk günden dost kazığı yersiniz *
Sakın kalabalık gruplar içine girmeyin
Saf olmamanız lazım,ailenizden belki de yeni ayrıldınız daha önce hiç ayrılık yaşamamıştınız ve bunu göz önünde bulundurarak hareket etmeniz lazım. Karşınıza çıkan ve fiziksel açıdan büyük olduğu için sizden yaşça büyük olduğunu zannettiğiniz insanlara bile “abi-abla” çekmeyin. Gittiğiniz şehirde sanki bir yakın tanıdığınız varmış gibi dik ve sağlam durmanız lazım çünkü orası üniversite, iti kopuğu geliyor insanları sömürmek için gelen var yani siz temiz kalpli olduğunuz için insanların hepsini kendiniz gibi zannetmeyin. Ve bunu söylemek istemezdim ama, her yapılan şeyin altında “artniyet” arayın işe yarayacaktır. ilk seneden tanıştığınız insanlarla eve çıkmayın mümkün olduğunca ilk seneyi yurtta geçirin. Ve unutmayın bir ortama girdiğinizde ilk görünüşünüzü nasıl sergilerseniz tüm seneniz öyle geçer,kendinizi ilk günden kız meraklısı bir yavşak olarak sergilerseniz geri kalan tüm senelerinizde “yavşak” olarak adlandırılırsınız malesef. Hocalara saygısızlık etmeyin, çoğumuz görmüşüzdür “yav üniversitede hocalar gelince kimse takmıyor ayağa kalkmıyoruz bacak bacak üstüne bile atan var” falan diye anlatanları. Bilin ki o hocalar sizin kazandığınız fakültede “öğreten”, yani sizin o geçtiğiniz yolları inşa eden insanlar. Aklıma geldikçe bu başlığa yazarım,sorusu olanlar özelden mesaja gelebilir her türlü yardımı esirgemem...
hiç kimseyle konuşmayın tek başınıza oturun arkadaş da edinmeyin yalnız takılın üniversite bitene kadar.
Gitmeyin deli misiniz?
Çoğu üniversitenin kantininde para geçmiyor kart geçiyor. Poğaça çay aldıktan sonra kantinci abiye para uzatmayın yani
Tavsiyelerde ilk hafta okula gitmeyin derler genelde ama gidin tanıyın okulu , arkadaşları zaten bazı bölümlerde (özellikle sağlık bölümlerinde Tıp Ftr vs.) ilk gün bile gidin . Şahsen bizde ilk gün 2 buçuk saat anatomi islemisti zalım hocamız.
Gidin sınıfınızda yerinize oturun ve uzun yıllar hayatınızın içine edecek ya da hayatınızın en değerli kişileri olacak insanları gözlemleyin.
ilk gün hatta ilk hafta okula gitmeyin.

ben bir arkadaşımla gitmiştim, kimseler yoktu.
personellerden birisi “siz birinci sınıfsınız herhalde” diyerek bunu güzel bir şekilde anlamamızı sağlamıştı.

ayrıca ilk kiminle arkadaş olursanız mezun olurken aranız bozuk oluyor veya konuşmuyorsunuz.
Öncelikle burdaki tavsiyelerin hepsini siktiret,biz senin ortamını karakterini bilemeyiz bu yüzden yaşa ve öğren. Beklentilerini çok yüksek tutma,sempatik çocuk olcam diyede şebeklik yapma ağır ol ,bayansanda ağır ol bu seni asil gösterir. Korkulcak bişeyde yok zira hocaların çoğunda sike sürülecek akıl yok.
ilk gün sivil gitmek serbest, sivil gidebilirsiniz.
ilk gün okula gitmeyin, ilk hafta da asla gitmeyin baktınız ikinci hafta yoklama derdiniz pek yok , ilk 1 ay gitmeyin. Unutmayın asıl risk, risk almamaktır.
Sessiz ve dikkatlice gözlem yapin. Sonrasini akışına bırakın.