bugün

ben yandım sen yanma muhabbetine dönmüş bura. 6-7 bölüm dışında hepsi aynı terane burada da o bölümleri kazanacak yoktur herhalde. yazın geçin işsiz de lazım memlekete..
Teknik üniversite yazmayın. Mühendislik bölümlerini yazmayın. Sağlık bölümlerini yazın
Taze bir mezun işsiz olarak tavsiyem her şeye rağmen sevdiğiniz işi yapacağınız bölümü yazın. işsiz kalma ihtimaline rağmen. Geleceği parlak dediğiniz bölümlerin yarını belli olmuyor. Çok iyi araştırın, imkanınız varsa o işin yapıldığı yerlere gidip gözlemleyin. Popülerliğine kpss atama puanlarına vs kapılmayın derim.
Yaşananlardan bahsedeyim ders almak isteyen alır.

Sözde ve sıralama olarak en iyi hukuk fakültelerinden birinden mezun oldum.
Günümüz gecemiz de öyle boş geçmiyordu epey çalışıyorduk 4 senede bitirebilmek için üniversiteye girmeden önce hazırcevap , neşeli , eğlenceli biriydim. Üniversite hayatı o şekil yıprattı ki zeka puanım 10-15 puan düşmüştür rahat. Gereksiz yorucu çalışma ve stresli ortam mental olarak rahatsız ediyor. O yüzden zor bölümlerde kafası kırık insan çoktur.

Neyse mezun olduk abi , kamu desen her yer referansa bakıyor neredeyse , ha referanssız da bir yerlere girersin ama bu kadar yıpranmaya değer mi o gireceğin yer soru işareti.

Özel sektör desen , piyasanın çoğunluğu esnaf olmuş , adam ya tanıdığını işe alıyor ya da çalışma saatleri ücret vb konularda dışarıdaki herhangi bir özel sektör çalışanından farkın olmuyor. Sana şunu diyorlar , 5 sene bu şekil çalışıp kendini de geliştirirsen sonra çook rahat olursun.
Hep bir umut pazarlama falan. Çocuk kandırıyorlar sanki.
Oysa gereksiz zor üniversitede yıpranmak yerine , kolay bir bölümde takılmak o süreçte de min. iki tane yabancı dil öğrenip yola bakmak en temizi olurdu.
Malumunuz AB ülkelerinde dönerci olan buranın en okumuşundan daha iyi yaşama sahip oluyor. Bilmem anlatabildim mi.
TR'de ise senin gibi dışarıda çok var muamelesi görüyorsunuz okuduysanız.
AB ile TR farkı burada işte. Eğitimin bir değeri yok insanların gözünde parası olana saygı duyuluyor.
ihtiyacım olandır, hayrına veriniz efendim özelden.
Yapmayın onlar sizi seçsin.
hayal kurmamaya çalışın zira o hayallerin gerçek olmadığını görmek sizi sürünerek okumaya mahkum eder.
hobiniz mesleğiniz olmasın. kazandığınız okula gidin.
Kim ne derse desin yaşayarak öğreneceksiniz her şeyi. O yüzden buralarda zaman harcamayın. Gün gelecek ya iyi ki yaptım diyeceksiniz ya da cok pişman olacaksınız. Maalesef hayatta her şey istediğimiz gibi gitmiyor.
Siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümü okuyacaksanız bilin ki ne siyasetci ne de kamu yönetimci olacaksınız. En kıyağından bir banka da ya da bakanlıkta sıradan yardımcılığı aşamayacaksınız.

Ama pes etmeyin sakın. Siz istedikten sonra ve birde devlet büyüklerimiz istedikten sonra kaymakam ve vali olabilirsiniz.( hukuk mezunları işinize el atmadan çabuk davranın)
Bölüm değil üniversite seçin.

Tıp ve hukuk dan uzak durun.

Özellikle hukuk, malum artık sallasan avukata çarpıyor.

Bu leş ortamda bile orasının burasının fotoğraflarını çekip atan hukukçular var.
her ne kadar sanayi pek kalmamış olsa da makine mühendisliği seçin işsiz kalma ihtimali çok düşük gençler. şimdiki aklım olsaydı sayısal okuyup direk atardım kapağı makineye. gerçi o zamanlar ebesinin nikahıydı puanlar ama neyse.
bu ülkede okumayın. okursanızda ilk fırsatta gidin. Yurtdışında sıfırdan (0) hayat kurmak bu ülkede iş bulmaktan daha kolay. en iyi üniversiteyi okusanda neredeyse herkesi illa ki kpss denen saçmalığa mecbur ediyorlar. o halde neden üniversiteyi okuduk 4 yıl.
bayağı aptal tavsiyelerdir, uzak durunuz.
Benim gençlere en birinci tavsiyem: meslekleri iyi araştırsınlar, en son aşamada burunlarının dikine gitsinler. Ben burada 100lerce tavsiye sıralarım. Ama 6 sene sonra işsiz olursanız kimseye iş veremem.
Şu an birçok üni öğrencisi mezun olunca polis/komiser/subay/astsubay olmak için üniversite okuyor. EGM veya TSK'nın bir parçası olmak çok güzel birşey. Ama mezun olunca bu meslekleri yapma hayaliyle okumak kötü.
2 sene önce bunu yazmıştım: (#37554279)
yapmayın! yurt dışına bir an evvel kapak atmaya bakın. orada okuyun lan. çünkü burda bir bok yok! yok aq yok işte!
Mutlu olacağınız şekilde tercih yapın. Gittiğiniz il, ailenize yakınlığınız, seçtiğiniz bölüm sonucunda yapacağınız meslek; çok önemli. Yaptığınız tercihi her yönüyle değerlendirin en çok istediğinizden en az istediğinize doğru sıralama yapın. Puana göre üniversitenin adına göre tercih yapmayın. Puanı yüksek diye istemediğiniz bölümü, mutlu olmayacağınız üniversiteyi de adı var diye yazmayın. Üniversite okumuş olmak için rastgele bölüm yazmayın gerekiyorsa bir yıl daha hazırlanın olmak istediğiniz kişi olun.
Türkiye'de yaşayacaksanız para kazanmayı öğrenin, iş yapmayı değil.

Helal, haramı siktir edin, para kazanmayı öğrenin.
Kardeşlerimize yardım etmek görevimizdir. Sonucunuz bir şey ifade etmiyorsa 2 yıllık yazıp 4 yıllığa geçin sonra yurt dışına gidersiniz. Veya 1 sene daha çalışıp ortalama bir yer kazanın ve yurt dışına gidin. Ülkemizdeki en iyi üniversite dünyada hiçbir şey ifade etmiyor. Yurt dışına gidin. Paranız mı yok? Kazanıp didinip gidin orda garsonluktan bile başlasanız yükselme imkanınız var. Garsonluk ülkemizde sürünme mesleği değil mi? Aslında öyle değil. Yurt dışına gidin.
Siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümü okuyacaksanız bilin ki ne siyasetci ne de kamu yönetimci olacaksınız. En kıyağından bir banka da ya da bakanlıkta sıradan yardımcılığı aşamayacaksınız.

Ama pes etmeyin sakın. Siz istedikten sonra ve birde devlet büyüklerimiz istedikten sonra kaymakam ve vali olabilirsiniz.( hukuk mezunları işinize el atmadan çabuk davranın)

Edit: Isparta iyi memlekettir. Korkmayın beni bulun. ilk başlarda sıkılacaksınız ama sonraları sarıyor.

Edit2: okeye dördüncü bulamıyoruz atın bir mesaj alalım sizi.
Geleceğiniz söz konusu milleti bırakın.
Kendiniz ne istiyorsanız ona odaklanın.
yapmayın seneye kalın.
Senden bir sik olmaz boşver tercihi mercihi. Bir takım tavsiyelerdir. Evet
bilgisayar programcılığı çoğu üni de tırt, ondan dolayı animasyon tasarım seni daha iyi geliştirir diye düşünüyorum .
Ya iyi bir üniversitede bir bölüm okuyun ya da iyi bir bölümü herhangi bir üniversitede okuyun.

iyi bir üniversitede iyi bir bölüm okuyabiliyorsanız zaten ne ala. Hadi bay.