bugün

genelleme yapanların, alayına sokayım! demek istenilendir.
genelleme yapanların, kafasına sıçayım demek istenilendir.
muhtemelen üniversite okuyamamış veya kötü bir bölüm okumuş zat-ı muhteremin güzellemesidir.
üniversite okuyamamış birinin ezikliğini ortaya döken bir sözdür.
üniversite okumayanlar çok mükemmel insanlar zaten. sigara, alkol tüketmezler, haşa zina yapmazlar. Nasıl bir genellemedir diye hayretlere düştüm.

edit: imla
üniversite okumuş birinin tecrübeleridir. üniversite okuyanların tamamı için değil belki ama %80'i için söylenebilecek şeylerdir.
lise mezunu ve muhtemelen barajı bile geçemediği için açık öğretim dahi okuyamamış kişinin kuyruk acısı söylemidir.
(bkz: yazık la)
tırt olarak sayılan üniversitelerden önce eğitim hayatının daha büyük bir kısmını oluşturan ilk ve orta öğretim kurumlarının kalitesizliği ve hayat şartları değerlendirildikten sonra nice cevherlerin uygun imkanlarla karşılaşamadığı için heba olduğu gerçeğini gözden kaçırarak yapılmış önermedir.

alık oldukları gibi bir gerçek olsa da bu aptal olduklarından değil ülkenin sürekli gelişmekte olan ( ! ) bir ülke olarak yerinde saymasından kaynaklanmaktadır.

(bkz: açıklıyorum evet einstein benim)
öss mağduru bir ergenin günü kurtarmak psikolojisini rahatlatmak için bulduğu bir savunma mekanizması..
istemeyerek de katıldığım düşüncedir. bazı üniversiteliler böyle ne yazık ki.
http://video.milliyet.com...ndirdi--ksc5kztiblee.html
Universiteyi kazanan erkeklerin alayinin kendinin yakinda sex of the king olacagi hayalleri kurdugundan ve hatunlarin ise ozgurlesip rahat rahat acilip sacilip bi kac abazayi opucukle kandirip egosunu tatmin etme hayalleri kurdugundan haklilik payi olan onermedir. Soyleyin lan universiteyi kazandigimizda hangimizin aklina ilk gelen kari kiz olmadi? Hangimiz egitim askiyla yanip tutusmadik?
tespitte tavan yapan kişi söylemi. tüm üniversitelilerden gelsin;

tespitim biçim biçim,
ölürüm tespit için.
yazarlar bana düşmandır!
tespit sıçtığım için loy,
hele loy loy loy,
tespit sıçtım mutluyum loy!
hele loy loy loy,
sıçtım görmeyen var mı?
alayı değil belki ama genel itibariyle mantıksız bir iş üniversite okumak. tabi bu dediğim entelektüel birikim, etiket, farklı bir tecrübe edinebilme açılarından değil. maddi açıdan.

hiç şüphesiz çoğu üniversitenin birçok bölümünden mezun olup açıkta kalıyor insanlar. yıllarca dershanelere para dökülüyor, yetmiyor üniversitelere harçlar ödeniyor, üstüne ev kiraları, yiyecek-içecek masrafları falan filan.

şöyle bir topladığınızda gerçekten çok ciddi paralar. hangi bölümü örnek versem alınacak arkadaşlar olur mutlaka; o yüzden net bir bölüm yazamayacağım.

örneğin, x üniversitesinin y bölümünü kazandın. az çok bellidir iş bulup bulamayacağın. niye zorluyorsun ki? herkesin okumaya hakkı var, eyvallah. zaten okumasınlar demiyorum ama iş bulamayacağın bir üniversiteden mezun olucam diye ailene bu kadar zarar vermen ne kadar mantıklı.

o yüzden otur, düşün kardeşim. bi maliyet çıkar. olurları sağa, olmazları sola yaz. olmuyorsa o harcanacak parayla bi iş kur. kıvırabileceğin, severek yapabileceğin, para kazanabileceğin bi meslek olsun. hem kendini, hem aileni, hem ülkeni yorma.