bugün

başkentin belediye başkanının konuşmasını izlemektir.

(bkz: 28 ekim 2017 melih gökçek konuşması)
Bir ülkenin geri kalıp kalmadığını anlaman için hapishanelerde yatan gazeteci sayısına bakman yeterli.
Sorulan adresi bilmemesine rağmen bilmiyorum cevabını alamamak.
Olimpiyatta alınan madalya sayısına bakman ve biraz düşünmen yeterli.
Sudur efendim: http://data.worldbank.org...ons=TR&name_desc=true

Egitim seviyesi , ekonomik refah ve sosyal durum hakkinda en net bilgiyi verir. neden:

- Egitimsiz halk rd yapamaz.
- Kadinlarin egitim almadigi ve aktif calisma hayatina katilmadigi toplum rd yapamaz.
- rd yapmayan ulke kalkinamaz, ithalata mecburdur.
Bi toplum sadece din kurallarına göre yaşıyorsa cahildir ve geri kalmaya mahkumdur.
Her tarafta aynı kişinin heykelinin olması.
En saçmalık daniskası olaylar bile sözde din adamı şarlatanlara sorulup, daha dün ne yediğini hatırlmayab adamlara tarih danışılıyorsa.
tayyip gibi cahil biri ükeyi yönetiyorsa o ülke geri kalmıştır.
insanları "o, bu, şu" diye ayırma varsa buyrun efendim cevabı buldunuz.
toplumu gökten geldiği sanılan dogmaların şekillendirmesi yeterlidir anlamak için.
bunun için başlık açılması anlamak için en iyi yoldur.
Kaldırımların yüksekliği.
şimdi biz kendimiz için ne diyoruz?
''gelişmekte olan ülke.''

bunu külahıma anlatın. bu yapılan tam bir pazarlama. geri kalmışsın ama gelişmeye çalışıyorsun. yani aslında biz geri kalmadık aradayız mesajı vermek için bunu uydurduk: gelişmekte olan... geliş yavrum geliş. belki ilerlersin.

ileride değilsen geride kalmışsındır. bitti. böyle süslü püslü tanımlamalarla kendimizi kandırmayalım. neymiş neymiş -mekte olan ülkeymiş. haha.

ingiltere'de everton fc desteklediğim bir futbol takımıdır. armalarında şöyle yazar: ''nil satis nis optimum''
yani bu şu demektir: ''sadece en iyi yeterince iyidir.''
yani biraz daha anlam çıkarırsak bundan ''ya en iyisindir ya kötüsündür.''

bize azla yetinmeyi çoğa tamah etmemeyi öğrettiler yıllarca. o yüzden -mekte olan ülke olmaktan aşırı mutluyuz. baksana tokiler falan baya -mekteyiz.

ben sana söyleyeyim mi geri kalmış olduğunun nasıl anlaşılacağını, bak şimdi eğer nüfus bir ülkede tek bir yerde toplanmışsa oradan koşarak uzaklaş. hele menfaatçilik had safhadaysa bu yatırımların da o bölgeye yapılacağı anlamına gelir böylece bir merkez oluşturulur. bu merkezden ne kadar uzaksan o kadar imkansız olmaya muhtaçsın demektir. köprüler, camiler aklına ne geliyorsa ilk oraya yapılacak, hatta tv kanallarının akşam bültenindeki asıl gündemleri de o bölge olacaktır. senin evin yıkılmış, mahsulun tarlada kalmış, sokakta kalmışsın allah'ın var daha ne istiyorsun? kimsenin umurunda olmaz. bildiğiniz böyle bir yer varsa orası köylerin en büyüğüdür. bakın ben köyü bile burada aşağılamak için kullandım. neden çünkü bizde köyleri bok götürür. yolu asfalt değil topraktır. beğenmediğimiz yerlere bu yüzden ''köy'' gibi deriz. ve köyler genelde merkezden uzaktadırlar. senin ''insan'' olduğuna bakmaksızın merkeze ne kadar uzaklıkta olduğuna bakarlar ve ona göre payına düşeni alırsın ya da almazsın.

koyayım öyle ülkeye bir odun.
insanların nasıl öldüğüne bakın.
kendi arabamizi uretemedik.
fuckırlık
görsel
Pkk denen ermeni dollerini bitirememek.
Futbol, bekaret.
Sözlükte hala 'karı' kelimesini kullanmak, bekaret ve vajina tabularına saplanmak ve kadınlığa sapkınca yaklaşmak da birçok yoldan biri olabilir.
sanata, tarihe yatırımın azlığı.
asgari ücret ile geçinmeye çalışan insanların olması.
bir ülke ülkesindeki teroristlerle müzakere masasına oturuyorsa bil ki o ülke 3. belkide varsa 5. dünya ülkesi falandır.kendi içindeki isyanı cozemiyorsa yılda belkide 100 tane şehit verip sonra birde barış adı altında teröristlerle pazarlığa girişiyorsa kağıt üzerinde değil belki ama Reelde başka bir ülkenin mandası altında olan bi geri kalmışlık örneğidir .
(bkz: sol frame)
bir bakanın ülkenin fizik mezununa değil pastacıya ihtiyacı var demesi yeterlidir.